2017 Class 6A Texas High School Football Playoffs - NBC 5 Dallas-Fort Worth

News from around the state of Texas

2017 Class 6A Texas High School Football Playoffs

    processing...

    NEWSLETTERS

    2017 Class 6A Texas High School Football Playoffs
    Getty Images

    2017 Schedule/Results: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A, TAIAO, TAPPS Six Man
    Video: Inside High School Sports

    Class 6A Division 1, State Semifinals (Dec. 16)

    • Allen (14-0) vs. Round Rock Cedar Ridge (13-1), 2 p.m. Saturday, Waco's McLane Stadium
    • Katy (11-0) vs. Lake Travis (12-2), 3 p.m. Saturday, San Antonio's Alamo Stadium

    Class 6A Division II, State Semifinals (Dec. 16)

    • Waco Midway (14-0) vs. Longview (13-1), 6 p.m. Saturday, Allen's Eagle Stadium
    • Cypress Fairbanks (13-0) vs. Austin Westlake (14-0), 3 p.m. Saturday, Houston's NRG Stadium

    Class 6A Division I, Quarterfinals (Dec. 9)

    • Allen 41, Euless Trinity 20
    • Round Rock Cedar Ridge 30, Pflugerville Hendrickson 2
    • Katy 31, Galena Park North Shore 3
    • Lake Travis 38, SA Northside O'Connor 17

    Class 6A Division II, Quarterfinals (Dec. 9)

    • Hewitt Midway 42, Southlake Carroll 28
    • Longview 33, Lufkin 32
    • Cypress Fairbanks 31, Houston Langham Creek 14
    • Austin Westlake 28, Cibolo Steele 14

    Class 6A Division I, Regional (Dec. 1 - Dec. 2)

    • Midland Lee 23, Euless Trinity 34
    • Allen 48, Arlington Martin 25
    • Coppell 34, Round Rock Cedar Ridge 35 OT
    • Garland Sachse 35, Pflugerville Hendrickson 42
    • Katy 44, Humble Atascocita 0
    • Galena Park North Shore 44, Houston Lamar 29
    • Lake Travis 42, Los Fresnos 7
    • SA Northside O'Connor 52, San Benito 43

    Class 6A Division II, Regional (Dec. 1 - Dec. 2)

    • Arlington 24, Southlake Carroll 28
    • Hewitt Midway 48, Mansfield 17
    • Longview 30, Klein Collins 24
    • Lufkin 14, Spring Westfield 11
    • Cypress Fairbanks 45, Friendswood 14
    • Houston Langham Creek 51, Humble Kingwood 16
    • Austin Westlake 70, Edinburg Vela 14
    • Cibolo Steele 36, Weslaco East 21

    Class 6A Division I, Area Results (Nov. 23-25)

    • Midland Lee 42, Arlington Lamar 38
    • Euless Trinity 28, Duncanville 27
    • Arlington Martin 41, Odessa Permian 10
    • Allen 28, South Grand Prairie 14
    • Coppell 34, Mesquite Horn 24
    • Round Rock Cedar Ridge 59, Klein Oak 18
    • Garland Sachse 24, Rockwall 17, OT
    • Pflugerville Hendrickson 14, Klein 7
    • Katy 55, Cypress Ranch 7
    • Humble Atascocita 50, Dickinson 21
    • Houston Lamar 36, Fort Bend Ridge Point 29
    • Galena Park North Shore 52, League City Clear Springs 21
    • Lake Travis 47, Converse Judson 39
    • Los Fresnos 47, SA Southwest 35
    • SA Northside O'Connor 45, SA Reagan 21
    • San Benito 44, McAllen Memorial 35

    Class 6A Division II, Area Results (Nov. 23-25)

    • Arlington 77, EP Montwood 42
    • Southlake Carroll 33, De Soto 17
    • Mansfield 55, San Angelo Central 37
    • Waco Midway 59, Northwest Nelson 7
    • Longview 75, Dallas Jesuit 43
    • Klein Collins 48, Round Rock Stony Point 14
    • Lufkin 35, Richardson Pearce 18
    • Spring Westfield 47, San Marcos 3
    • Cypress Fairbanks 17, Houston Strake Jesuit 0
    • Friendswood 27, Humble Summer Creek 26
    • Houston Langham Creek 35, Katy Taylor 14
    • Humble Kingwood 38, Houston Clear Lake 30
    • Austin Westlake 51, Smithson Valley 31
    • Edinburg Vela 28, Eagle Pass 10
    • Cibolo Steele 36, Austin Vandegrift 18
    • Weslaco East 21, Laredo Alexander 18

    Class 6A Division I, Bidistrict Results (Nov. 16-18)

    • Midland Lee 63, EP El Dorado 0
    • Arlington Lamar 49, FW Haltom 12
    • Euless Trinity 28, Plano 21, OT
    • Duncanville 62, Killeen Ellison 0
    • Odessa Permian 50, EP Coronado 17
    • Arlington Martin 62, Keller 0
    • Allen 48, Lewisville Hebron 17
    • South Grand Prairie 37, Belton 34
    • Coppell 37, Garland Rowlett 6
    • Mesquite Horn 45, Conroe Oak Ridge 24
    • Round Rock Cedar Ridge 63, Austin Akins 14
    • Klein Oak 23, Houston Davis 20
    • Garland Sachse 49, Richardson Lake Highlands 28
    • The Woodlands 7, Rockwall 23
    • Pflugerville Hendrickson 44, Austin Bowie 21
    • Spring 7, Klein 10
    • Cypress Ranch 48, Houston Bellaire 12
    • Katy 45, Fort Bend Travis 14
    • Humble Atascocita 58, Pasadena Memorial 7
    • Dickinson 35, Alief Hastings 20
    • Houston Lamar 14, Cypress Falls 10
    • Fort Bend Ridge Point 40, Katy Cinco Ranch 23
    • Galena Park North Shore 48, Deer Park 7
    • League City Clear Springs 54, Pearland 29
    • Lake Travis 49, SA Madison 17
    • Converse Judson 55, SA Northside Warren 14
    • SA Southwest 14, La Joya 7
    • Los Fresnos 34, Edinburg 14
    • SA Reagan 26, Buda Hays 25
    • SA Northside O'Connor 34, Schertz Clemens 24
    • McAllen Memorial 44, Laredo United South 6
    • San Benito 50, Edinburg North 7

    Class 6A Division II, Bidistrict (Nov. 16-18)

    • EP Montwood 42, Midland 35
    • Arlington 27, Keller Fossil Ridge 13
    • Southlake Carroll 42, McKinney 0
    • De Soto 44, Copperas Cove 10
    • San Angelo Central 35, EP Pebble Hills 20
    • Mansfield 42, Keller Central 3
    • Byron Nelson 28, Denton Guyer 24
    • Hewitt Midway 46, Grand Prairie 18
    • Dallas Jesuit 79, Garland Lakeview Centennial 55
    • Longview 42, Beaumont West Brook 21
    • Round Rock Stony Point 45, Manor 0
    • Klein Collins 49, Spring Dekaney 9
    • Richardson Pearce 27, Garland Naaman Forest 21, OT
    • Lufkin 28, Rockwall-Heath 7
    • San Marcos 64, Round Rock Westwood 50
    • Spring Westfield 42, Houston Stratford 10
    • Cypress Fairbanks 49, Houston Westside 14
    • Houston Strake Jesuit 28, Fort Bend Hightower 8
    • Humble Summer Creek 63, La Porte 24
    • Friendswood 35, Pearland Dawson 14
    • Houston Langham Creek 60, Houston Heights 15
    • Katy Taylor 14, Fort Bend Bush 0
    • Humble Kingwood 28, Pasadena South Houston 21
    • Houston Clear Lake 24, Richmond George Ranch 8
    • Austin Westlake 62, SA MacArthur 14
    • Smithson Valley 37, SA Northside Jay 9
    • Eagle Pass 52, McAllen 21
    • Edinburg Vela 34, Brownsville Hanna 32
    • Austin Vandegrift 28, SA Johnson 27
    • Cibolo Steele 31, SA Northside Brennan 3
    • Laredo Alexander 42, McAllen Rowe 17
    • Weslaco East 49, PSJA 13

      2017 Schedule/Results: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A, TAIAO, TAPPS Six Man
      Video: Inside High School Sports

      Get the latest from NBC DFW anywhere, anytime

      • Download the App

        Available for IOS and Android