2017 Class 4A Texas High School Football Playoffs - NBC 5 Dallas-Fort Worth

News from around the state of Texas

2017 Class 4A Texas High School Football Playoffs

    processing...

    NEWSLETTERS

    2017 Class 4A Texas High School Football Playoffs
    Frank Heinz, NBC DFW

    2017 Schedule/Results: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A, TAIAO, TAPPS Six Man
    AP All-State Teams: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A
    Video: Inside High School Sports

    Class 4A Division I, State Champions - Carthage

    • Carthage 49, Kennedale 21

    Class 4A Division II, State Champions - Pleasant Grove

    • Texarkana Pleasant Grove 41, West Orange-Stark 21

      Class 4A Division I, State Semifinals (Dec. 15)

      • Kennedale 54, Stephenville 28
      • Carthage 46, Waco La Vega 39

      Class 4A Division II, State Semifinals (Dec. 14-15)

      • Texarkana Pleasant Grove 45, Graham 14
      • West Orange-Stark 30, Wimberley 21

      Class 4A Division I, Quarterfinals (Dec. 8-9)

      • Stephenville 31, WF Hirschi 21
      • Kennedale 63, Kaufman 36
      • Carthage 35, Henderson 0
      • Waco La Vega 28, Liberty Hill 18

      Class 4A Division II, Quarterfinals (Dec. 8-9)

      • Graham 69, Bushland 41
      • Texarkana Pleasant Grove 55, Melissa 14
      • West Orange-Stark 14, Salado 0
      • Wimberley 44, Cuero 36

      Class 4A Division I, Regional (Dec. 1 - Dec. 2)

      • WF Hirschi 58, Decatur 28
      • Stephenville 31, Argyle 28
      • Kennedale 45, Midlothian Heritage 43
      • Kaufman 38, Texarkana Liberty-Eylau 35
      • Carthage 64, Silsbee 36
      • Henderson 20, Kilgore 14
      • Waco La Vega 33, Fischer Canyon Lake 14
      • Liberty Hill 33, China Spring 28

      Class 4A Division II, Regional (Dec. 1 - Dec. 2)

      • Bushland 49, Seminole 36
      • Graham 48, Sweetwater 28
      • Melissa 35, Gilmer 23
      • Texarkana Pleasant Grove 33, Celina 14
      • Salado 13, Bellville 10 OT
      • West Orange-Stark 28, Madisonville 26
      • Wimberley 42, Sweeny 17
      • Cuero 38, Geronimo Navarro 24

      Class 4A Division I, Area Results (Nov. 23-25)

      • WF Hirschi 41, Lubbock Estacado 17
      • Decatur 55, Andrews 48
      • Stephenville 63, Pampa 34
      • Argyle 66, Levelland 8
      • Kennedale 42, Van 28
      • Midlothian Heritage 51, Crandall 20
      • Texarkana Liberty-Eylau 30, Dallas Carter 26
      • Kaufman 52, Springtown 24
      • Carthage 45, Freeport Brazosport 21
      • Silsbee 52, Bay City 21
      • Henderson 35, Sealy 14
      • Kilgore 24, El Campo 9
      • Waco La Vega 54, Kingsville King 7
      • Fischer Canyon Lake 28, Pleasanton 10
      • China Spring 43, Somerset 35
      • Liberty Hill 38, Rockport-Fulton 14

      Class 4A Division II, Area Results (Nov. 23-25)

      • Bushland 58, Godley 20
      • Seminole 29, Iowa Park 27
      • Graham 56, Monahans 14
      • Sweetwater 32, Vernon 28
      • Melissa 56, Rusk 34
      • Gilmer 63, Caddo Mills 14
      • Texarkana Pleasant Grove 56, Aubrey 28
      • Celina 35, Jasper 27
      • Salado 63, Liberty 14
      • Bellville 35, Fairfield 34, OT
      • Madisonville 45, Lorena 35
      • West Orange-Stark 17, Mexia 3
      • Wimberley 52, Sinton 24
      • Sweeny 42, Hondo 6
      • Cuero 70, Crystal City 7
      • Geronimo Navarro 71, Rio Hondo 44

      Class 4A Division I, Bidistrict (Nov. 16-18)

      • Lubbock Estacado 45, Clint Mountain View 0
      • WF Hirschi 44, Brownwood 34
      • Andrews 48, Borger 21
      • Decatur 48, Abilene Wylie 34
      • Stephenville 52, Sanger 13
      • Pampa 53, Fabens 3
      • Argyle 56, Snyder 21
      • Levelland 28, Clint 7
      • Kennedale 59, Carrollton Ranchview 14
      • Van 35, Princeton 28
      • Midlothian Heritage 74, Lake Worth 12
      • Crandall 28, Paris 7
      • Texarkana Liberty-Eylau 49, Brownsboro 35
      • Dallas Carter 49, Mineral Wells 21
      • Kaufman 48, Anna 31
      • Springtown 53, Alvarado 30
      • Carthage 46, Huffman Hargrave 10
      • Freeport Brazosport 66, Houston Worthing 0
      • Silsbee 37, Center 17
      • Bay City 42, Houston Yates 14
      • Sealy 42, Houston North Forest 28
      • Henderson 31, Navasota 24
      • El Campo 53, Houston Kashmere 6
      • Kilgore 49, Little Cypress-Mauriceville 0
      • Waco La Vega 47, Fredericksburg 23
      • Kingsville King 28, La Vernia 6
      • Fischer Canyon Lake 31, Gatesville 21
      • Pleasanton 32, Rio Grande City La Grulla 16
      • Somerset 33, Zapata 10
      • China Spring 48, Taylor 0
      • Rockport-Fulton 19, La Feria 14
      • Liberty Hill 50, Boerne 48

      Class 4A Division II, Bidistrict (Nov. 16-18)

      • Bushland 33, Midland Greenwood 14
      • Godley 32, Bridgeport 28
      • Seminole 43, Dalhart 6
      • Iowa Park 51, Waxahachie Life 14
      • Graham 59, Hillsboro 7
      • Monahans 41, Denver City 21
      • Vernon 42, Glen Rose 28
      • Sweetwater 60, Perryton 14
      • Melissa 58, Dallas Lincoln 14
      • Rusk 48, Pittsburg 7
      • Wills Point 28, Caddo Mills 41
      • Gilmer 55, Diboll 40
      • Texarkana Pleasant Grove 21, Tatum 7
      • Aubrey 35, Canton 24
      • Jasper 56, Atlanta 28
      • Celina 63, Ferris 13
      • Salado 42, Columbus 14
      • Liberty 31, Shepherd 28
      • Fairfield 41, Giddings 2
      • Bellville 35, Orangefield 14
      • Madisonville 42, Sour Lake Hardin-Jefferson 20
      • Lorena 42, Caldwell 25
      • West Orange-Stark 54, Brookshire Royal 0
      • Mexia 30, Gonzales 7
      • Wimberley 56, Carrizo Springs 19
      • Sinton 49, Raymondville 28
      • Hondo 26, Pearsall 18
      • Sweeny 49, Orange Grove 0
      • Cuero 67, CC West Oso 10
      • Crystal City 20, Llano 14
      • Rio Hondo 42, Aransas Pass 13
      • Geronimo Navarro 42, Devine 7

      2017 Schedule/Results: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A, TAIAO, TAPPS Six Man
      AP All-State Teams: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A
      Video: Inside High School Sports

      Get the latest from NBC DFW anywhere, anytime

      • Download the App

        Available for IOS and Android