2020 Texas High School Football Playoff Schedules, Results for Class 5A

Classes 1A-4A have completed their postseasons; 5A and 6A began playoffs on Dec. 11-12

NBCUniversal, Inc.

Pairings and results for the 2020 Texas High School Football Playoffs are available here. See Schedules: 1A | 2A | 3A | 4A | 5A | 6A | Rules

With the ongoing coronavirus pandemic, it's a bit of a different year for Texas high school football. Classes 1A-4A and 5A-6A started the year at different times and, as such, will end their respective regular seasons at different times.

Playoffs for Class 5A began Friday, Dec. 11. The Class 5A State Championship is currently scheduled for the week of Jan. 15-16, 2021 but could be pushed into February if qualifying teams are unable to play on their scheduled date due to COVID-19. In all other games leading up to the championship, teams that are unable to play will exit the playoffs and a "bye" will appear in their place on the schedule. The opposing team who was able to play will advance to the next round.

According to the UIL, for "Conference 2A, 3A, 4A, and 5A Division I and II: the top four teams from each district advance to the playoffs. One state champion is crowned in 2A, 3A, 4A and 5A Division I, and one state champion is crowned in 2A, 3A, 4A and 5A Division II."


CLASS 5A DIVISION I

State Championship

  • Denton Ryan, 59, Cedar Park 14

Semifinal Results

  • Denton Ryan 49, Mansfield Summit 35
  • Cedar Park 61, Corpus Christi Veterans Memorial High 28

Quarterfinal Results

  • Mansfield Summit 41, Red Oak 38
  • Denton Ryan 17, Highland Park 7
  • Cedar Park 52, Manvel 42
  • Corpus Christi Veterans Memorial High 49, CC Flour Bluff 14

Regional Results

Region I

  • Red Oak 42, Lubbock Coronado 41
  • Mansfield Summit 34, Colleyville Heritage 31

Region II

  • Denton Ryan 27, Longview 9
  • Dallas Highland Park 30, Frisco Lone Star 20

Region III

  • Manvel 31, Fort Bend Hightower 7
  • Cedar Park 27, New Braunfels Canyon 16

Region IV

  • Flour Bluff 28, Victoria West 21
  • CC Veterans Memorial 55, SA Southwest 7

Area Results

Region I

  • Red Oak 55, EP Del Valle 6
  • Lubbock Coronado 77, Azle 43
  • Mansfield Summit 31, Amarillo Tascosa 28
  • Colleyville Heritage 44, Amarillo 25

Region II

  • Denton Ryan 52, College Station 21
  • Longview 56, Lancaster 20
  • Dallas Highland Park 42, Frisco Independence 20
  • Frisco Lone Star 40, Magnolia 28

Region III

  • Fort Bend Hightower 44, Pflugerville Hendrickson 14
  • Manvel 38, Dripping Springs 21
  • Cedar Park 51, Richmond Foster 15
  • New Braunfels Canyon over Katy Paetow (Forfeit)

Region IV

  • Victoria West 49, Eagle Pass Winn 13
  • CC Flour Bluff 31, SA Southside 21
  • Corpus Christi Veterans Memorial High 53, San Antonio Southwest Legacy 14
  • SA Southwest 32, Weslaco East 15

Bi-District Results

Region I

  • EP Del Valle 44, Lubbock Monterey 43
  • Red Oak 62, Justin Northwest 7
  • Lubbock Coronado 82, EP Bel Air 35
  • Azle 42, Burleson Centennial 35
  • Mansfield Summit 49, Abilene Cooper 28
  • Amarillo Tascosa 56, EP Chapin 7
  • Colleyville Heritage 51, FW Brewer 28
  • EP El Dorado forfeit, Amarillo def.

Region II

  • Denton Ryan 69, Dallas Adams 6
  • College Station 38, Sherman 26
  • Lancaster 29, Frisco Wakeland 6
  • Longview 41, Lufkin 5
  • Dallas Highland Park 56, New Caney 21
  • Frisco Independence 58, Dallas Wilson 10
  • Magnolia 48, McKinney North 9
  • Frisco Lone Star 61, Dallas White 15

Region III

  • Fort Bend Hightower 41, Port Arthur Memorial 34, OT
  • Pflugerville Hendrickson 74, Seguin 70
  • Manvel 63, Beaumont United 0
  • Dripping Springs 49, Georgetown 42
  • Cedar Park 72, SA Veterans Memorial 20
  • Richmond Foster 49, Goose Creek Memorial 7
  • New Braunfels Canyon 20, Pflugerville 17
  • Katy Paetow 70, Baytown Lee 18

Region IV

  • Eagle Pass Winn 17, SA Lanier 11
  • Victoria West 61, McAllen Memorial 35
  • SA Southside 52, SA Jefferson 0
  • CC Flour Bluff 56, Brownsville Pace 27
  • Corpus Christi Veterans Memorial High 47, McAllen Rowe 14
  • San Antonio Southwest Legacy 34, SA Highlands 24
  • Weslaco East 26, Victoria East 23
  • SA Southwest 31, SA Brackenridge 7

CLASS 5A DIVISION II

State Championship

  • Aledo 56, Crosby 21

Semifinal Results

  • Aledo 55, WF Rider 28
  • Crosby 62, Liberty Hill 61, OT

Quarterfinal Results

  • Wichita Falls Rider 21, Lubbock Cooper 13
  • Aledo 52, Lovejoy 48
  • Crosby 37, Fort Bend Marshall 28
  • Liberty Hill 56, Sharyland Pioneer 53

Regional Results

Region I

  • WF Rider 28, Canyon Randall 7
  • Lubbock Cooper 22, Grapevine 19

Region II

  • Aledo 45, Frisco 27
  • Lucas Lovejoy 64, Mansfield Timberview 50

Region III

  • Crosby 32, Huntsville 29
  • Fort Bend Marshall 49, Nederland 0

Region IV

  • Liberty Hill 56, Leander Rouse 42
  • Mission Pioneer 77, Georgetown East View 64

Area Results

Region I

  • Canyon Randall 36, EP Parkland 35
  • WF Rider 68, EP Burges 27
  • Lubbock Cooper 69, Clint Horizon 20
  • Grapevine 50, Canutillo 26

Region II

  • Aledo 49, North Forney 24
  • Frisco 19, Dallas South Oak Cliff 17
  • Lucas Lovejoy 49, Everman 21
  • Mansfield Timberview 42, Ennis 28

Region III

  • Crosby 62, Texarkana Texas 42
  • Huntsville 49, Barbers Hill 19
  • Fort Bend Marshall 48, Montgomery 28
  • Nederland 34, Longview Pine Tree 21

Region IV

  • Leander Rouse 57, Mercedes 28
  • Liberty Hill 41, Boerne-Champion 0
  • Georgetown East View 48, SA Alamo Heights 14
  • Sharyland Pioneer 54, Marble Falls 47

Bi-District Results

Region I

  • EP Parkland 21, EP Austin 7
  • Canyon Randall 21, FW Southwest 10
  • EP Burges 42, EP Ysleta 6
  • WF Rider def. FW North Side, forfeit
  • Lubbock Cooper 52, FW Polytechnic 0
  • Clint Horizon 40, EP Irvin 26
  • Grapevine 34, Abilene Wylie 24
  • Canutillo def. EP Andress forfeit

Region II

  • Aledo 77, Dallas Hillcrest 13
  • North Forney 32, Denison 25
  • Dallas South Oak Cliff def. Arlington Seguin forfeit
  • Frisco 52, Royse City 9
  • Lucas Lovejoy 45, Greenville 30
  • Everman 41, Mesquite Poteet 33
  • Ennis 49, Frisco Liberty 0
  • Mansfield Timberview 49, Dallas Kimball 7

Region III

  • Texarkana Texas 37, Montgomery Lake Creek 7
  • Crosby 66, Fort Bend Willowridge 0
  • Huntsville 29, Nacogdoches 0
  • Barbers Hill 51, Galena Park 14
  • Fort Bend Marshall 21, Port Neches-Groves 14
  • Montgomery 38, Whitehouse 31
  • Nederland 37, Houston Sterling 0
  • Longview Pine Tree 34, A&M Consolidated 28

Region IV

  • Leander Rouse 62, Austin Northeast 0
  • Mercedes 41, Floresville 34
  • Liberty Hill 51, Leander Glenn 0
  • Boerne-Champion 56, Edcouch-Elsa 19
  • SA Alamo Heights 34, PSJA Southwest 0
  • Georgetown East View 49, Austin McCallum 14
  • Sharyland Pioneer 42, Castroville Medina Valley 23
  • Marble Falls 27, Brenham 24

2020 Texas High School Football Playoffs Scores and Schedules

Scores, schedules will be updated weekly.

2020 Texas High School Football Playoff Schedules, Results

2020 Texas High School Football Playoff Schedules, Results for Class 6A


Copyright AP - Associated Press
Contact Us