High School Football

2021 Class 6A Texas High School Football Playoff Schedules, Results

Regional results will be available Thursday, Friday, and Saturday nights

NBCUniversal, Inc.

2021 Playoffs Schedules and Results: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A

The state semifinals in the Texas High School Football Playoffs will be held Dec. 10-11. The State Championship weekend is scheduled for the week of Dec. 15-18, 2021, and will be held at AT&T Stadium in Arlington.

Texas high school football playoff pairings, provided by Dave Campbell's Texas Football magazine and texasfootball.com, and distributed by The Associated Press.

CLASS 6A DIVISION I - STATE SEMIFINALS

  • Southlake Carroll (14-0) vs Duncanville, TBD
  • Galena Park North Shore (13-1) vs Lake Travis (12-2), 3 p.m. Saturday at Round Rock's Reeves Stadium

CLASS 6A DIVISION II - STATE SEMIFINALS

  • Denton Guyer (13-1) vs Tomball (11-3), 7 p.m. Saturday at Waco's McLane Stadium
  • Katy (14-0) vs Austin Westlake (14-0), 2 p.m. Saturday at Waco's McLane Stadium

CLASS 6A DIVISION I - STATE QUARTERFINALS

  • Southlake Carroll 47, Allen 21
  • Duncanville 38, De Soto 20
  • Galena Park North Shore 44, Humble Atascocita 20
  • Lake Travis 42, SA Northside Brennan 17

CLASS 6A DIVISION II - STATE QUARTERFINALS

  • Denton Guyer 25, Prosper 22
  • Tomball 48, Cypress Bridgeland 13
  • Katy 34, Humble Summer Creek 31
  • Austin Westlake 70, Austin Vandegrift 7

Find scores from the first three rounds of the playoffs below.

CLASS 6A DIVISION I - REGION I

Regional (Nov. 25-27)

  • Allen 59, Euless Trinity 21
  • Southlake Carroll 52, Lewisville 0

Area (Nov. 18-20)

  • Euless Trinity 28, Odessa Permian 17
  • Southlake Carroll 42, Midland Legacy 7
  • Lewisville 35, Arlington Martin 18
  • Allen 49, Richardson Lake Highlands 24

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Odessa Permian 56, EP Franklin 28
  • Euless Trinity 47, Keller 21
  • Allen 59, Lewisville Hebron 30
  • Richardson Lake Highlands 29, South Grand Prairie 24
  • Midland Legacy 43, EP Pebble Hills 22
  • Southlake Carroll 42, North Crowley 20
  • Lewisville 27, McKinney Boyd 17
  • Arlington Martin 35, Irving Nimitz 20

CLASS 6A DIVISION I - REGION II

Regional (Nov. 25-27)

  • Duncanville 42, Spring 7
  • De Soto 34, Spring Westfield 17

Area (Nov. 18-20)

  • Duncanville 52, Mesquite 2
  • Spring 56, Klein Cain 53
  • DeSoto 49, Rockwall 28
  • Spring Westfield 34, Klein Oak 14

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Mesquite 42, Garland Sachse 19
  • Duncanville 63, Belton 7
  • Spring 52, The Woodlands 35
  • Klein Cain 52, Cypress Woods 20
  • Rockwall 55, North Garland 14
  • DeSoto 65, Killeen Harker Heights 28
  • Spring Westfield 55, Conroe 21
  • Klein Oak 49, Cypress Ranch 35

CLASS 6A DIVISION I - REGION III

Regional (Nov. 25-27)

  • Galena Park North Shore 26, Katy Tompkins 20
  • Humble Atascocita 24, Fort Bend Ridge Point 21

Area (Nov. 18-20)

  • Katy Tompkins 42, Jersey Village 14
  • Galena Park North Shore 41, League City Clear Springs 13
  • Fort Bend Ridge Point 41, Cypress Fairbanks 20
  • Humble Atascocita 22, Dickinson 21

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Jersey Village 56, Houston Westside 23
  • Katy Tompkins 49, Fort Bend Travis 21
  • Galena Park North Shore 62, Pasadena Dobie 14
  • League City Clear Springs 42, Pearland 35
  • Cypress Fairbanks 16, Houston Lamar 14
  • Fort Bend Ridge Point 35, Katy Seven Lakes 7
  • Humble Atascocita 49, Deer Park 10
  • Dickinson 49, Alief Taylor 20

CLASS 6A DIVISION I - REGION IV

Regional (Nov. 25-27)

  • San Antonio Northside Brennan 59, Austin Bowie 36
  • Lake Travis 35, Laredo United South 19

Area (Nov. 18-20)

  • Austin Bowie 28, Smithson Valley 21
  • SA Northside Brennan 63, Los Fresnos 10
  • Lake Travis 56, SA East Central 14
  • Laredo United South 24, Harlingen 7

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Austin Bowie 13, Round Rock 3
  • Smithson Valley 35, SA Madison 25
  • San Antonio Northside Brennan 55, Laredo United 20
  • Los Fresnos 56, Mission 14
  • Lake Travis 48, Round Rock Cedar Ridge 7
  • San Antonio East Central 14, San Antonio Reagan 7
  • Laredo United South 28, San Antonio Harlan 21
  • Harlingen 21, Edinburg 0


CLASS 6A DIVISION II - REGION I

Regional (Nov. 25-27)

  • Denton Guyer 43, Byron Nelson 36
  • Prosper 53, EP Eastwood 6

Area (Nov. 18-20)

  • Byron Nelson 63, El Paso Eastlake 14
  • Denton Guyer 56, Dallas Jesuit 7
  • EP Eastwood 28, Saginaw Boswell 21
  • Prosper 58, Grand Prairie 13

Bi-District (Nov. 11-13)

  • El Paso Eastlake 21, San Angelo Central 17
  • Byron Nelson 35, Weatherford 14
  • Denton Guyer 34, Lewisville Flower Mound 14
  • Dallas Jesuit 69, Arlington 36
  • El Paso Eastwood 31, Abilene 27
  • Saginaw Boswell 40, Northwest Eaton 37
  • Prosper 28, Lewisville Marcus 21, OT
  • Grand Prairie 29, Richardson Berkner 22

CLASS 6A DIVISION II - REGION II

Regional (Nov. 25-27)

  • Cypress Bridgeland 32, Cedar Hill 18
  • Tomball 35, Rockwall-Heath 21

Area (Nov. 18-20)

  • Cedar Hill 21, Tyler Legacy 7
  • Cypress Bridgeland 35, The Woodlands College Park 28
  • Rockwall-Heath 45, Temple 33
  • Tomball 37, Willis 7

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Tyler Legacy 41, Garland 40
  • Cedar Hill 10, Bryan 5
  • The Woodlands College Park 42, Aldine Nimitz 0
  • Cypress Bridgeland 34, Klein Collins 33
  • Rockwall-Heath 35, Garland Naaman Forest 6
  • Temple 28, Waxahachie 14
  • Willis 22, Spring Dekaney 14
  • Tomball 52, Cypress Park 29

CLASS 6A DIVISION II - REGION III

Regional (Nov. 25-27)

  • Katy 41, Houston King 24
  • Humble Summer Creek 62, Katy Cinco Ranch 41

Area (Nov. 18-20)

  • Katy 59, Houston Stratford 7
  • Houston King 52, Alvin Shadow Creek 34
  • Katy Cinco Ranch 48, Houston Memorial 13
  • Humble Summer Creek 35, Pearland Dawson 7

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Houston Stratford 57, Houston Westbury 0
  • Katy 56, Fort Bend Clements 7
  • Houston King 56, Pasadena South Houston 13
  • Alvin Shadow Creek 45, League City Clear Creek 38
  • Houston Memorial 21, Houston Heights 6
  • Katy Cinco Ranch 44, Fort Bend Bush 0
  • Humble Summer Creek 55, Channelview 28
  • Pearland Dawson 35, Clear Falls 31

CLASS 6A DIVISION II - REGION IV

Regional (Nov. 25-27)

  • Austin Vandegrift 38, Edinburg Vela 14
  • Austin Westlake 56, PSJA North 0

Area (Nov. 18-20)

  • Austin Vandegrift 38, Cibolo Steele 0
  • Edinburg Vela 27, SA Northside Taft 24
  • Austin Westlake 70, New Braunfels 7
  • PSJA North 56, Eagle Pass 28

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Austin Vandegrift 52, San Marcos 14
  • Cibolo Steele 42, SA Northside Brandeis 14
  • SA Northside Taft 42, Del Rio 7
  • Edinburg Vela 17, San Benito 7
  • Austin Westlake 54, Hutto 9
  • New Braunfels 51, SA Johnson 45
  • Eagle Pass 54, SA Northside Marshall 51
  • PSJA North 56, Harlingen South 26
Copyright AP - Associated Press
Contact Us