High School Football

2021 Class 4A Texas High School Football Playoff Schedules, Results

Regional results will be available Thursday, Friday, and Saturday nights

NBCUniversal, Inc.

2021 Playoffs Schedules and Results: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A

The state quarterfinals in the Texas High School Football Playoffs will be held Friday and Saturday, Dec. 3-4. The State Championship weekend is scheduled for the week of Dec. 15-18, 2021, and will be held at AT&T Stadium in Arlington.

Texas high school football playoff pairings, provided by Texas Football magazine and texasfootball.com, and distributed by The Associated Press.

CLASS 4A DIVISION I

  • Springtown (10-3) vs WF Hirschi (11-2), TBD
  • Stephenville (13-0) vs Melissa (11-2), 7:30 p.m. Friday at Bedford's Pennington Field
  • Tyler Chapel Hill (10-3) vs Little Cypress-Mauriceville (11-2), 7:30 p.m. Friday at Cypress' Cy-Fair FCU Stadium
  • Austin LBJ (13-0) vs Fredericksburg (9-4), 3 p.m. Saturday at San Antonio's Alamodome

CLASS 4A DIVISION II

  • Aubrey (12-1) vs Celina (11-1), 7:30 p.m. Friday at Denton's Apogee Stadium
  • Texarkana Pleasant Grove (8-5) vs Gilmer (12-1), 7 p.m. Friday at Mount Pleasant's Parker Field
  • China Spring (13-0) vs West Orange-Stark (11-1), 7 p.m. Friday at Tomball's Tomball ISD Stadium
  • Cuero (12-1) vs Geronimo Navarro (10-2), 7:30 p.m. Friday at Bastrop's Memorial Stadium

Find scores from the first three rounds of the playoffs below.

CLASS 4A DIVISION I - REGION I

Regional (Nov. 25-27)

  • EP Riverside vs Springtown, Saturday in Midland
  • WF Hirschi 41, Dumas 22

Area (Nov. 18-20)

  • EP Riverside 28, Lake Worth 20
  • Springtown 43, Andrews 33
  • Dumas 31, Fort Stockton 6
  • WF Hirschi 53, Clint 19

Bi-District (Nov. 11-13)

  • EP Riverside 34, Big Spring 7
  • Lake Worth 34, Hereford 20
  • Andrews 73, Fabens 0
  • Springtown 49, Canyon 13
  • Dumas 45, Decatur 24
  • Fort Stockton 47, Clint Mountain View 8
  • WF Hirschi 42, Pampa 10
  • Clint 33, San Angelo Lake View 7

CLASS 4A DIVISION I - REGION II

Regional (Nov. 25-27)

  • Stephenville 21, Argyle 17
  • Melissa 41, Waco La Vega 14

Area (Nov. 18-20)

  • Stephenville 22, Paris 10
  • Argyle 27, Kennedale 3
  • Melissa 50, Midlothian Heritage 41
  • Waco La Vega 14, Kaufman 10

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Stephenville 49, FW Dunbar 21
  • Paris 49, Dallas Lincoln 29
  • Kennedale 37, Brownwood 7
  • Argyle 49, Wilmer-Hutchins 14
  • Melissa 73, North Dallas 20
  • Midlothian Heritage 49, FW Benbrook 20
  • Kaufman 24, Dallas Carter 0
  • Waco La Vega 65, FW Western Hills 6

CLASS 4A DIVISION I - REGION III

Regional (Nov. 25-27)

  • Kilgore 35, Tyler Chapel Hill 41
  • Little Cypress-Mauriceville 24, El Campo 21

Area (Nov. 18-20)

  • Kilgore 28, Stafford 26
  • Tyler Chapel Hill 51, Freeport Brazosport 47
  • Little Cypress-Mauriceville 48, West Columbia 21
  • El Campo 56, Lindale 42

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Kilgore 37, Huffman-Hargrave 20
  • Stafford 50, Houston Furr 7
  • Tyler Chapel Hill 25, Vidor 20
  • Brazosport 70, Houston Wheatley 47
  • West Columbia 65, Houston North Forest 18
  • Little Cypress-Mauriceville 34, Palestine 24
  • El Campo 63, Yates 18
  • Lindale 56, Lumberton 39

CLASS 4A DIVISION I - REGION IV

Regional (Nov. 25-27)

  • Austin LBJ 68, Boerne 24
  • Fredericksburg 28, Pleasanton 20

Area (Nov. 18-20)

  • Austin LBJ 72, Port Lavaca Calhoun 42
  • Boerne 63, CC Miller 14
  • Fredericksburg 14, CC Calallen 10
  • Pleasanton 21, Beeville Jones 20

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Austin LBJ 54, La Vernia 7
  • Port Lavaca Calhoun 56, Rio Grande City La Grulla 14
  • Boerne 28, Fischer Canyon Lake 21
  • CC Miller 45, Hidalgo 24
  • CC Calallen 55, Zapata 10
  • Fredericksburg 45, Somerset 41
  • Beeville Jones 42, La Feria 35
  • Pleasanton 28, Lampasas 27


CLASS 4A DIVISION II - REGION I

Regional (Nov. 25-27)

  • Aubrey 42, Monahans 7
  • Celina 46, Snyder 6

Area (Nov. 18-20)

  • Aubrey 42, Sweetwater 7
  • Monahans 35, Van Alstyne 28
  • Snyder 14, Graham 3
  • Celina 57, Perryton 7

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Sweetwater 50, Borger 15
  • Aubrey 55, Bridgeport 3
  • Monahans 31, Lubbock Estacado 28
  • Van Alstyne 23, Iowa Park 16
  • Graham 35, Sanger 14
  • Snyder 31, Seminole 0
  • Celina 66, Mineral Wells 7
  • Perryton 35, Midland Greenwood 19

CLASS 4A DIVISION II - REGION II

Regional (Nov. 25-27)

  • Texarkana Pleasant Grove 17, Quinlan Ford 7
  • Gilmer 56, Van 35

Area (Nov. 18-20)

  • Texarkana Pleasant Grove 36, Glen Rose 34
  • Quinlan Ford 35, Pittsburg 34
  • Van 35, Sunnyvale 25
  • Gilmer 68, Caddo Mills 31

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Glen Rose 15, Nevada Community 0
  • Texarkana Pleasant Grove 49, Canton 21
  • Quinlan Ford 49, Godley 23
  • Pittsburg 53, Brownsboro 0
  • Van 28, Texarkana Liberty-Eylau 0
  • Sunnyvale 41, Ferris 27
  • Gilmer 71, Mexia 14
  • Caddo Mills 24, Hillsboro 14

CLASS 4A DIVISION II - REGION III

Regional (Nov. 25-27)

  • China Spring 27, Carthage 17
  • West Orange-Stark 36, Bellville 17

Area (Nov. 18-20)

  • China Spring 48, Sealy 7
  • Carthage 42, Hamshire-Fannett 14
  • West Orange-Stark 20, Jasper 7
  • Bellville 41, Rusk 20

Bi-District (Nov. 11-13)

  • China Spring 50, Madisonville 7
  • Sealy 21, Silsbee 19
  • Carthage 35, Gatesville 0
  • Hamshire-Fannett 34, Sweeny 10
  • West Orange-Stark 49, La Marque 0
  • Jasper 23, Waco Connally 20
  • Bellville 62, Orangefield 14
  • Rusk 49, Salado 42

CLASS 4A DIVISION II - REGION IV

Regional (Nov. 25-27)

  • Cuero 36, Wimberley 26
  • Geronimo Navarro 29, Sinton 28, OT

Area (Nov. 18-20)

  • Cuero 55, Rockport-Fulton 27
  • Wimberley 66, Ingleside 0
  • Geronimo Navarro 55, Port Isabel 7
  • Sinton 49, La Grange 20

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Cuero 62, Fort Worth YMLA 7
  • Rockport-Fulton 60, Hondo 17
  • Wimberley 56, Navasota 0
  • Ingleside 31, Devine 27
  • Port Isabel 23, Carrizo Springs 8
  • Geronimo Navarro 45, Smithville 35
  • Sinton 68, Bandera 14
  • La Grange 54, Manor New Tech 20
Copyright AP - Associated Press
Contact Us