High School Football

2021 Class 2A Texas High School Football Playoff Schedules, Results

Regional results will be available Thursday and Friday nights

NBCUniversal, Inc.

2021 Playoffs Schedules and Results: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A

The state quarterfinals in the Texas High School Football Playoffs will be held Thursday and Friday, Dec. 2-3. The State Championship weekend is scheduled for the week of Dec. 15-18, 2021, and will be held at AT&T Stadium in Arlington.

Texas high school football playoff pairings, provided by Texas Football magazine and texasfootball.com, and distributed by The Associated Press.

CLASS 2A DIVISION I

  • Cisco (11-2) vs Hawley (13-0), 7 p.m. Friday at Abilene's Shotwell Stadium
  • Marlin (10-3) vs Crawford (13-0), 7 p.m. Friday at Belton's Tiger Field
  • Timpson (11-0) vs Centerville (12-1), 7 p.m. Friday at Jacksonville's Tomato Bowl
  • Shiner 55, Refugio 14

CLASS 2A DIVISION II

  • Wellington (9-3) vs Stratford (12-1), 7 p.m. Friday at Amarillo's Bivins Stadium
  • Windthorst (12-1) vs Albany (12-0), 7 p.m. Friday at Graham's Newton Field
  • Mart (13-0) vs Chilton (11-1), 7 p.m. Friday at Hewitt's Panther Stadium
  • Burton (5-8) vs Falls City (12-1), 7 p.m. Friday at Seguin's Matador Stadium

Find scores from the first three rounds of the playoffs below.

CLASS 2A DIVISION I - REGION I

Regional (Nov. 25-27)

  • Cisco 34, New Deal 14
  • Hawley 21, Coleman 7

Area (Nov. 18-20)

  • Cisco 69, Panhandle 21
  • New Deal 28, Forsan 24
  • Hawley 40, Sundown 22
  • Coleman 43, Post 0

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Panhandle 56, Floydada 0
  • Cisco 55, Haskell 28
  • New Deal 63, Olton 21
  • Forsan 22, Goldthwaite 15
  • Hawley 56, San Saba 9
  • Sundown 52, Sanford-Fritch 13
  • Coleman 62, Anson 12
  • Post 46, Farwell 14

CLASS 2A DIVISION I - REGION II

Regional (Nov. 25-27)

  • Marlin 52, Tolar 36
  • Crawford 20, Italy 13

Area (Nov. 18-20)

  • Marlin 48, Lindsay 7
  • Tolar 35, Cooper 24
  • Crawford 50, Celeste 14
  • Italy 56, Alvord 21

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Lindsay 21, Alba-Golden 0
  • Marlin 54, Bosqueville 20
  • Cooper 52, Trenton 22
  • Tolar 56, Cayuga 6
  • Crawford 59, Dawson 12
  • Celeste 56, Tioga 33
  • Italy 44, Hamilton 13
  • Alvord 34, Wolfe City 30

CLASS 2A DIVISION I - REGION III

Regional (Nov. 25-27)

  • Timpson 42, Beckville 21
  • Centerville 28, Holland 0

Area (Nov. 18-20)

  • Beckville 50, Hearne 31
  • Timpson 74, Thorndale 13
  • Centerville 49, Hawkins 14
  • Holland 27, Shelbyville 16

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Beckville 50, Joaquin 25
  • Hearne 38, Normangee 0
  • Timpson 62, Frankston 0
  • Thorndale 28, Alto 21
  • Centerville 34, Rosebud-Lott 7
  • Hawkins 31, Garrison 20
  • Holland 40, Jewett Leon 7
  • Shelbyville 53, Price Carlisle 35

CLASS 2A DIVISION I - REGION IV

Regional (Nov. 25-27)

  • Shiner 67, Schulenburg 21
  • Refugio 54, Ganado 7

Area (Nov. 18-20)

  • Shiner 62, Three Rivers 7
  • Schulenburg 37, Kenedy 12
  • Refugio 69, Flatonia 20
  • Ganado 60, La Villa 23

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Shiner 76, Harper 6
  • Three Rivers 69, Premont 26
  • Schulenburg 29, Mason 16
  • Kenedy 41, Ben Bolt 0
  • Refugio 70, Santa Maria 6
  • Flatonia 27, Johnson City 19, OT
  • La Villa 34, Freer 7
  • Ganado 68, Ozona 18


CLASS 2A DIVISION II - REGION I

Regional (Nov. 25-27)

  • Wellington 36, Gruver 8
  • Stratford 56, Wink 21

Area (Nov. 18-20)

  • Wellington 36, McCamey 14
  • Gruver 34, New Home 12
  • Stratford 48, Seagraves 3
  • Wink 64, Clarendon 26

Bi-District (Nov. 11-13)

  • McCamey 48, Ropesville Ropes 6
  • Wellington 38, Vega 7
  • New Home 45, Plains 8
  • Gruver 63, Shamrock 40
  • Stratford 72, Wheeler 14
  • Seagraves 38, Bovina 3
  • Clarendon 43, Sunray 6
  • Wink 63, Sudan 26

CLASS 2A DIVISION II - REGION II

Regional (Nov. 25-27)

  • Windthorst 40, Santo 7
  • Albany 34, Muenster 21

Area (Nov. 18-20)

  • Santo 33, Roscoe 12
  • Windthorst 42, Archer City 40
  • Muenster 63, Seymour 24
  • Albany 32, Olney 10

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Roscoe 38, Quanah 16
  • Santo 31, Petrolia 0
  • Archer City 59, Crosbyton 0
  • Windthorst 54, Hico 20
  • Muenster 56, Cross Plains 7
  • Seymour 49, Lockney 20
  • Albany 68, Era 0
  • Olney 49, Ralls 14

CLASS 2A DIVISION II - REGION III

Regional (Nov. 25-27)

  • Mart 55, Wortham 7
  • Chilton 40, Bremond 14

Area (Nov. 18-20)

  • Wortham 38, Pineland West Sabine 22
  • Mart 42, Lovelady 16
  • Chilton 17, Tenaha 10, OT
  • Bremond 55, Evadale 19

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Wortham 45, Maud 36
  • Pineland West Sabine 40, Deweyville 38
  • Mart 84, Clarksville 6
  • Lovelady 52, Hull-Daisetta 18
  • Tenaha 62, Burkeville 14
  • Chilton 51, Simms Bowie 0
  • Evadale 19, Cushing 13
  • Bremond 26, Quinlan Boles 14

CLASS 2A DIVISION II - REGION IV

Regional (Nov. 25-27)

  • Burton 57, Granger 27
  • Falls City 50, Eldorado 26

Area (Nov. 18-20)

  • Granger 56, Yorktown 48
  • Burton 48, Bruni 6
  • Eldorado 27, D'Hanis 14
  • Falls City 66, Rocksprings 20

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Granger 41, Miles 10
  • Yorktown 62, Sabinal 20
  • Burton 30, Christoval 29
  • Bruni 32, Louise 16
  • D'Hanis 37, Woodsboro 0
  • Eldorado 35, Somerville 33
  • Falls City 48, La Pryor 0
  • Rocksprings 64, Snook 34
Copyright AP - Associated Press
Contact Us