High School Football

2021 Class 1A Texas High School Football Playoff Schedules, Results

Regional results will be available Thursday and Friday nights

NBCUniversal, Inc.

2021 Playoffs Schedules and Results: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A

The state semifinals in Class 1A of the Texas High School Football Playoffs will be held Thursday through Saturday, Dec. 2-4. The State Championship weekend is scheduled for the week of Dec. 15-18, 2021, and will be held at AT&T Stadium in Arlington.

Texas high school football playoff pairings, provided by Texas Football magazine and texasfootball.com, and distributed by The Associated Press.

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I

  • Happy vs. Westbrook, 7 p.m. Friday at Slaton
  • Abbott vs. May, 6 p.m. Saturday at Dublin

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II

  • Klondike vs. Matador Motley County, 7 p.m. Thursday at Lockney
  • Strawn vs. Richland Springs, TBD

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I - REGION I

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Happy 38, Turkey Valley 36

Area (Nov. 18-20)

  • Turkey Valley 66, Spur 54
  • Happy 61, Borden County 35

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Turkey Valley 77, Nazareth 32
  • Spur 63, Meadow 14
  • Borden County 54, Knox City 44
  • Happy 48, Springlake-Earth 44

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I - REGION II

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Westbrook 44, Sterling City 41

Area (Nov. 18-20)

  • Sterling City 46, Van Horn 0
  • Westbrook 86, Rankin 38

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Van Horn 70, Garden City 69
  • Sterling City 56, Hermleigh 42
  • Westbrook 64, Ira 14
  • Rankin 77, Fort Davis 30

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I - REGION III

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Abbott 74, Coolidge 27

Area (Nov. 18-20)

  • Coolidge 43, Saint Jo 42
  • Abbott 54, Newcastle 8

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Saint Jo 53, Laird Hill Leverett's Chapel 24
  • Coolidge 45, Blum 0
  • Abbott 67, Avalon 22
  • Newcastle 56, Gilmer Union Hill 14

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I - REGION IV

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • May 70, Water Valley 49

Area (Nov. 18-20)

  • May 84, Jonesboro 55
  • Water Valley 58, Lometa 8

Bi-District (Nov. 11-13)

  • May 68, Mertzon Irion County 20
  • Jonesboro 90, Leakey 40
  • Lometa 53, Medina 20
  • Water Valley 58, Gorman 0


CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II - REGION I

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Lamesa Klondike 69, Anton 54

Area (Nov. 18-20)

  • Anton 72, Follett 48
  • Lamesa Klondike 72, Groom 58

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Follett 60, Wildorado 21
  • Anton 72, Ackerly Sands 30
  • Lamesa Klondike 71, Whitharral 48
  • Groom 72, Miami 22

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II - REGION II

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Matador Motley County 60, Jayton 8

Area (Nov. 18-20)

  • Matador Motley County 68, Balmorhea 44
  • Jayton 34, Loraine 14

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Balmorhea 60, Blackwell 14
  • Matador Motley County 52, Rule 6
  • Jayton 52, Benjamin 41
  • Loraine 68, Sanderson 28

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II - REGION III

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Strawn 66, Gordon 16

Area (Nov. 18-20)

  • Strawn 61, Throckmorton 8
  • Gordon 82, Bowie Gold-Burg 37

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Throckmorton 87, Ladonia Fannindel 40
  • Strawn 72, Morgan 7
  • Gordon 68, Cranfills Gap 20
  • Bowie Gold-Burg 59, Lueders-Avoca 14

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II - REGION IV

Quarterfinals (Nov. 25-27)

  • Richland Springs 86, Oakwood 41

Area (Nov. 18-20)

  • Oakwood 52, Cherokee 16
  • Richland Springs 53, Oglesby 0

Bi-District (Nov. 11-13)

  • Oakwood 65, Mount Calm 0
  • Cherokee 51, Blanket 6
  • Richland Springs 58, Sidney 8
  • Oglesby 48, Calvert 30
Copyright AP - Associated Press
Contact Us