News from around the state of Texas

2013 Texas High School Playoffs: Class 2A

View Comments ()
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    Getty Images

    CLASS 2A DIVISION I

    Region I, Bidistrict

    • Bushland 49, Slaton 22
    • Clyde 30, Comfort 23
    • Wall 42, Breckenridge 18
    • Idalou 20, Childress 0
    • Eastland 37, Brady 6
    • Littlefield 44, Brownfield 36
    • Denver City 41, Muleshoe 21
    • Bangs 31, Comanche 26

    Area

    • Bushland (9-2) vs. Clyde (8-3), 7 p.m. Friday, Lubbock's Jones Stadium
    • Wall (11-0) vs. Idalou (8-3), 7:30 p.m. Friday, Big Spring
    • Eastland (11-0) vs. Littlefield (7-4), 7 p.m. Friday, Snyder
    • Denver City (11-0) vs. Bangs (8-3), 7:30 p.m. Friday, Sweetwater

    Region II, Bidistrict

    • Whitesboro 34, Caddo Mills 0
    • New Boston 61, Lone Oak 39
    • Malakoff 41, Queen City 14
    • Van Alstyne 35, Boyd 7
    • Pottsboro 30, Bowie 8
    • Redwater 27, Winnsboro 7
    • Daingerfield 34, Eustace 7
    • Farmersville 35, Pilot Point 27

    Area

    • Whitesboro (10-1) vs. New Boston (10-1), 7:30 p.m. Friday, Mount Pleasant
    • Malakoff (10-1) vs. Van Alstyne (7-4), 7:30 p.m. Friday, Mesquite's Hanby Stadium
    • Pottsboro (10-1) vs. Redwater (6-5), 7 p.m. Thursday, Paris
    • Daingerfield (8-3) vs. Farmersville (7-4), 7:30 p.m. Friday, Paris

    Region III, Bidistrict

    • Tatum 49, Kountze 10
    • Godley 47, Elkhart 14
    • Franklin 42, Maypearl 14
    • Kirbyville 61, Big Sandy Harmony (Gilmer) 26
    • Newton 39, Troup 0
    • Whitney 45, Teague 42
    • Grandview 62, Trinity 29
    • White Oak 44, East Chambers 14

    Area

    • Tatum (11-0) vs. Godley (8-3), 7:30 p.m. Friday, Teague
    • Franklin (11-0) vs. Kirbyville (9-2), 7 p.m. Friday, Huffman
    • Newton (11-0) vs. Whitney (6-5), 7:30 p.m. Friday, Bullard
    • Grandview (9-2) vs. White Oak (10-1), 7:30 p.m. Friday, Athens

    Region IV, Bidistrict

    • Cameron Yoe 59, Edna 20
    • Aransas Pass 43, Luling 40
    • Marion 50, Mathis 22
    • Troy 35, Hempstead 20
    • Hallettsville 41, Lago Vista 35
    • Jourdanton 25, Odem 7
    • Goliad 23, Santa Rosa 13
    • McGregor 42, Altair Rice 20

    Area

    • Cameron Yoe (10-1) vs. Aransas Pass (9-2), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels Canyon
    • Marion (9-2) vs. Troy (8-3), 7:30 p.m. Friday, Hutto
    • Hallettsville (11-0) vs. Jourdanton (9-2), 7:30 p.m. Friday, Seguin
    • Goliad (7-4) vs. McGregor (10-1), 7:30 p.m. Friday, Bastrop

    CLASS 2A DIVISION II

    Region I, Bidistrict

    • Canadian 54, Olton 6
    • Hawley 21, Alpine 0
    • Sonora 67, Ballinger 28
    • Post 41, Amarillo Highland Park 27
    • Cisco 54, Stanton 10
    • Spearman 28, Tulia 22
    • Abernathy 56, Sanford-Fritch 6
    • Crane 32, Coleman 12

    Area

    • Canadian (10-1) vs. Hawley (6-5), 7 p.m. Friday, Plainview
    • Sonora (10-1) vs. Post (9-2), 7:30 p.m. Thursday, Colorado City
    • Cisco (11-0) vs. Spearman (9-2), 8 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field
    • Abernathy (10-1) vs. Crane (10-1), 7:30 p.m. Friday, Seminole

    Region II, Bidistrict

    • Blooming Grove 38, Jacksboro 35
    • Leonard 43, Edgewood 36, OT
    • Sadler S&S Consolidated 55, Alba-Golden 18
    • Tolar 64, Nocona 12
    • Scurry-Rosser 55, WF City View 21
    • Gunter 49, Clarksville 14
    • Cooper 43, Whitewright 7
    • Henrietta 25, Corsicana Mildred 21

    Area

    • Blooming Grove (7-4) vs. Leonard (8-3), 7:30 p.m. Friday, Coppell
    • Sadler S&S Consolidated (11-0) vs. Tolar (9-2), 7:30 p.m. Friday, Springtown
    • Scurry-Rosser (11-0) vs. Gunter (9-2), 7:30 p.m. Friday, Mesquite's Memorial Stadium
    • Cooper (11-0) vs. Henrietta (7-4), 7:30 p.m. Friday, Denton's Collins Stadium

    Region III, Bidistrict

    • Waskom 56, Gladewater Union Grove 17
    • Rosebud-Lott 43, Deweyville 16
    • Crawford 62, Anderson-Shiro 16
    • Arp 34, Omaha Pewitt 28
    • Garrison 17, New Diana 14
    • Centerville 63, Groveton 14
    • Corrigan-Camden 60, Buffalo 14
    • Hughes Springs 46, Frankston 20

    Area

    • Waskom (11-0) vs. Rosebud-Lott (9-2), 3 p.m. Saturday, Southlake
    • Crawford (11-0) vs. Arp (7-4), 7:30 p.m. Friday, Buffalo
    • Garrison (11-0) vs. Centerville (10-1), 7:30 p.m. Friday, Rusk
    • Corrigan-Camden (11-0) vs. Hughes Springs (10-1), 7:30 p.m. Friday, Carthage

    Region IV, Bidistrict

    • East Bernard 37, Jarrell 7
    • Stockdale 53, Taft 30
    • Poth 34, Hebbronville 12
    • Schulenburg 20, Van Vleck 17, OT
    • Rogers 60, El Maton Tidehaven 6
    • Dilley 40, Banquete 20
    • Refugio 82, Nixon-Smiley 26
    • Danbury 35, Blanco 14

    Area

    • East Bernard (10-0) vs. Stockdale (7-4), TBD
    • Poth (9-2) vs. Schulenburg (7-3), 7:30 p.m. Friday, Victoria
    • Rogers (11-0) vs. Dilley (8-3), 7:30 p.m. Friday, Buda
    • Refugio (10-1) vs. Danbury (10-1), 7:30 p.m. Friday, El Campo