UIL Realigns Class 2A Through 2012

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    DeshaCAM

    The UIL Class 2A football district alignments for the 2010-11 and 2011-12 seasons.

    CLASS 2A DIVISION I, Region I

     

    District 1 -- Amarillo River Road, Bushland, Childress, Friona, Littlefield, Lubbock Roosevelt, Muleshoe, Slaton.

    District 2 -- Alpine, Colorado City Colorado, Crane, Denver City, Kermit, San Angelo Grape Creek, Wall.

    District 3 -- Ballinger, Bangs, Brady, Clyde, Early, Merkel, Tuscola Jim Ned.

    District 4 -- Breckenridge, Clifton, Comanche, Dublin, Eastland, Godley, Whitney.

    Region II

    District 5 -- Boyd, Callisburg, Howe, Paradise, Ponder Pottsboro.

    District 6 -- Dallas Life Oak Cliff, Eustace, Grandview, Maypearl, Palmer, Sunnyvale.

    District 7 -- Caddo Mills, Grand Saline, Melissa, Mineola, Quitman, Winnsboro.

    District 8 -- Daingerfield, Hooks, New Boston, Pattonville Prairiland, Queen City, Redwater.

    Region III

    District 9 -- Big Sandy Harmony, Diana New Diana, Gladewater Sabine, Jefferson, Tatum, White Oak.

    District 10 -- Anahuac, Buna, Hardin, Kountze, Newton, Warren, Winnie East Chambers, Woodville.

    District 11 -- Crockett, Elkhart, Malakoff, Teague, Trinity, Troup.

    District 12 -- Cameron Yoe, Florence, Hearne, Little River Academy, Marlin, McGregor, Troy.

    Region IV

    District 13 -- Blanco, Comfort, Ingram Moore, Lago Vista, Luling, Marion.

    District 14 -- Altair Rice, Edna, Hallettsville, Hempstead, Hitchcock, Van Vleck, Vanderbilt Industrial.

    District 15 -- Cotulla, George West, Jourdanton, Natalia, San Antonio Cole, Universal City Randolph.

    District 16 -- Bishop, Falfurrias, Odem, San Diego, Santa Rosa, Taft.

    DIVISION II, Region I

    District 1 -- Abernathy, Amarillo Highland Park, Dimmitt, Floydada, Sanford-Fritch, Spearman, Tulia.

    District 2 -- Anson, Coahoma, Forsan, Hawley, Idalou, Post, Stanton.

    District 3 -- Alvord, Henrietta, Holliday, Jacksboro, Nocona, Wichita Falls City View.

    District 4 -- Cisco, Crawford, Hamilton, Hico, Millsap, Rio Vista, Tolar.

    Region II

    District 5 -- Bells, Gunter, Leonard, Sadler S & S Consolidated, Tom Bean, Whitewright.

    District 6 -- Alba-Golden, Corsicana Mildred, Edgewood, Lone Oak, Red Oak Life, Scurry-Rosser.

    District 7 -- Bogota Rivercrest, Como-Pickton, Cooper, De Kalb, Omaha Pewitt, Paris Chisum.

    District 8 -- Elysian Fields, Harleton, Hughes Springs, Linden-Kildare, Ore City, Waskom.

    Region III

    District 9 -- Arp, Frankston, Gladewater Union Grove, Joaquin, New London West Rusk, Winona.

    District 10 -- Corrigan-Camden, Deweyville, Groveton, Hemphill, New Waverly, San Augustine.

    District 11 -- Axtell, Blooming Grove, Buffalo, Centerville, Italy, Jewett Leon.

    District 12 -- Bruceville-Eddy, Franklin, Jarrell, Lexington, Rogers, Rosebud-Lott, Thorndale.

    Region IV

    District 13 -- Coleman, Harper, Junction, Ozona, San Saba, Sonora.

    District 14 -- Dilley, Karnes City, Nixon Smiley, Poth, San Antonio Brooks Academy Science & English, Stockdale, Three Rivers.

    District 15 -- Bloomington, Boling, Danbury, East Bernard, El Maton Tidehaven, Schulenburg, Wallis Brazos, Weimar.

    District 16 -- Banquete, Freer, Hebbronville, Kingsville Academy, Premont, Refugio, Riviera Kaufer, Skidmore-Tynan.