CLASS 4A DIVISION I
Region I, Bidistrict
- EP Chapin 22, El Paso Eastlake 14
- Amarillo 55, Lubbock Monterey 27
- Denton Guyer 69, Saginaw 7
- Waco 56, Granbury 21
- EP Del Valle 42, EP Andress 21
- Wolfforth Frenship 49, Amarillo Palo Duro 0
- N. Richland Hills Birdville 36, Byron Nelson 34
- Crowley 45, FW Arlington Heights 21
Area
- EP Chapin (8-3) vs. Amarillo (6-5), 1 p.m. Saturday, Amarillo's Bivins Stadium
- Denton Guyer (9-2) vs. Waco (8-3), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium
- EP Del Valle (8-3) vs. Wolfforth Frenship (11-0), 8 p.m. Saturday, Midland's Grande Communications Stadium
- N. Richland Hills Birdville (9-2) vs. Crowley (10-1), 7:30 p.m. Friday, FW Brewer
Region II, Bidistrict
- Frisco Centennial 17, Carrollton Creekview 9
- Dallas South Oak Cliff 51, Dallas Samuell 7
- Wylie 42, Marshall 21
- Mansfield Summit 25, Nacogdoches 15
- Dallas Highland Park 38, Lewisville The Colony 17
- Dallas Kimball 56, Dallas Adams 23
- McKinney North 26, Texarkana Texas 14
- Mansfield Legacy 35, Tyler 14
Area
- Frisco Centennial (9-2) vs. Dallas South Oak Cliff (10-1), 9 p.m. Thursday, Arlington's AT&T Stadium
- Wylie (7-4) vs. Mansfield Summit (6-5), 7:30 p.m. Friday, Southlake
- Dallas Highland Park (10-1) vs. Dallas Kimball (7-4), 6 p.m. Thursday, Arlington's AT&T Stadium
- McKinney North (7-4) vs. Mansfield Legacy (9-2), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Kincaide Stadium
Region III, Bidistrict
- Magnolia West 51, Manor 20
- Humble Summer Creek 24, Beaumont Central 9
- Houston Reagan 7, Tomball Memorial 0
- Pearland Dawson 24, Richmond Foster 23
- Georgetown 44, Montgomery 10
- Nederland 28, Humble Kingwood Park 7
- Houston Stratford 59, Houston Waltrip 7
- Friendswood 28, Angleton 20
Area
- Magnolia West (8-3) vs. Humble Summer Creek (11-0), 7:30 p.m. Friday, Conroe's Woodforest Bank Stadium
- Houston Reagan (10-1) vs. Pearland Dawson (9-2), 7 p.m. Friday, Houston's Tully Stadium
- Georgetown (9-2) vs. Nederland (10-1), 2 p.m. Saturday, Huntsville's Bowers Stadium
- Houston Stratford (9-2) vs. Friendswood (9-2), 1 p.m. Saturday, Sugar Land's Mercer Stadium
Region IV, Bidistrict
- Leander Rouse 44, Austin LBJ 14
- Buda Hays 45, SA Brackenridge 20
- SA Harlandale 37, Gregory-Portland 35
- Rio Grande City 48, CC Ray 40
- Austin McCallum 41, Leander 31
- SA Northside Brennan 56, Schertz Clemens 0
- Victoria West 38, Uvalde 7
- Laredo Martin 40, Mission Memorial 27
Area
- Leander Rouse (8-3) vs. Buda Hays (9-2), 7:30 p.m. Friday, Austin's Reeves Stadium
- SA Harlandale (9-2) vs. Rio Grande City (5-6), 3 p.m. Saturday, Laredo's Student Activity Center
- Austin McCallum (8-3) vs. SA Northside Brennan (11-0), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Alamodome
- Victoria West (8-3) vs. Laredo Martin (7-4), TBD
CLASS 4A DIVISION II
Region I, Bidistrict
- EP Bowie 58, EP Parkland 15
- Canyon 71, Hereford 21
- Saginaw Boswell 42, WF Rider 7
- Aledo 76, Burleson 6
- Canutillo 45, El Paso 7
- Canyon Randall 42, San Angelo Lake View 10
- Wichita Falls 17, FW Dunbar 7
- Everman 52, FW Southwest 35
Area
- EP Bowie (9-2) vs. Canyon (11-0), 4 p.m. Saturday, Midland's Grande Stadium
- Saginaw Boswell (8-3) vs. Aledo (10-0), 7:30 p.m. Friday, N. Richland Hills' Birdville Complex
- Canutillo (8-3) vs. Canyon Randall (9-2), 4 p.m. Saturday, Odessa's Ratliff Stadium
- Wichita Falls (6-5) vs. Everman (8-3), 7 p.m. Friday, Saginaw HS
Region II, Bidistrict
- Frisco 30, West Mesquite 23
- Dallas Lincoln 30, Dallas Carter 13
- Lucas Lovejoy 55, Hallsville 51
- Ennis 62, Lindale 17
- Mesquite Poteet 17, Frisco Wakeland 2
- Dallas Wilson 47, Seagoville 10
- Sulphur Springs 66, Denison 42
- Whitehouse 50, Arlington Seguin 44
Area
- Frisco (8-3) vs. Dallas Lincoln (8-3), 9 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium
- Lucas Lovejoy (8-3) vs. Ennis (11-0), 7:30 p.m. Friday, Waxahachie
- Mesquite Poteet (10-1) vs. Dallas Wilson (10-1), 6 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium
- Sulphur Springs (8-3) vs. Whitehouse (11-0), 7:30 p.m. Friday, Forney
Region III, Bidistrict
- Elgin 52, Waller 10
- Crosby 49, Port Neches-Groves 28
- Fort Bend Marshall 27, Houston North Forest 13
- Rosenberg George Ranch 53, Baytown Goose Creek 31
- Brenham 35, Georgetown East View 30
- Dayton 42, Little Cypress-Mauriceville 16
- Fort Bend Ridge Point 70, Houston Wheatley 12
- Texas City 41, Rosenberg Terry 19
Area
- Elgin (11-0) vs. Crosby (10-1), 7:30 p.m. Friday, Huntsville's Bowers Stadium
- Fort Bend Marshall (8-2) vs. Rosenberg George Ranch (11-0), 7:30 p.m. Friday, Sugar Land's Mercer Stadium
- Brenham (10-1) vs. Dayton (7-4), TBD
- Fort Bend Ridge Point (9-2) vs. Texas City (11-0), 7 p.m. Friday, Deer Park
Region IV, Bidistrict
- Cedar Park 64, Austin William Travis 7
- Kerrville Tivy 58, SA Burbank 6
- Port Lavaca Calhoun 36, Floresville 34
- CC Flour Bluff 63, Mercedes 21
- Austin Vandegrift 42, Austin Crockett 22
- SA Alamo Heights 28, SA Lanier 7
- CC Calallen 49, Castroville Medina Valley 6
- Alice 28, Edcouch-Elsa 27, OT
Area
- Cedar Park (10-1) vs. Kerrville Tivy (7-4), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Farris Complex
- Port Lavaca Calhoun (10-1) vs. CC Flour Bluff (10-1), 4 p.m. Saturday, San Antonio's Alamodome
- Austin Vandegrift (9-2) vs. SA Alamo Heights (8-3), 7 p.m. Thursday, San Antonio's Alamodome
- CC Calallen (10-0) vs. Alice (10-1), 7:30 p.m. Friday, Kingsville
Copyright AP - Associated Press