NX35's Complete Schedule Released

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    TK
    Getty Images/Kevin Winter

    Plan your North By 35 experience with this complete festival schedule (as of March 10, 2010).

    Click the venue name to see the schedule:
    Andy's Bar | Circa 11| Boiler Room | Texas 8 Ball | Dan's Silver Leaf | Hailey's | The Hydrant | J&J's Pizza | Jupiter House Coffee | North Texas Fairgrounds | Rubber Gloves Rehersal Studios | Sweetwater Grill & Tavern

    Andy's Bar
    122 N. Locust Street #8
    (940)565-5400

    Thursday
    History At Our Disposal
    Nervous Curtains (Dallas)
    New Science Projects
    The Great Tyrant (Fort Worth)
    The Timeline Post

    Friday
    Western Vinyl
    Sleep Whale
    Ola Podrida (Austin)
    Mount Righteous (Grapevine)
    Spooky Folk
    Caleb Ian Campbell

    Saturday
    Colour Music  (Piedmont, OK)
    The Laughing (Austin)
    Sarah Reddington (Denton/Portland)
    BigBang (Los Angeles/Oslo)

    Sunday
    DJ MomJeans (Hollywood, CA)
    Pigeon John (Northridge, CA)
    Damaged Good$ (Dallas)
    Dem Southernfolkz (Dallas)
    Yeahdef
    Sore Losers
    I-45 (Houston)
    Anonymous Culture (Dallas)

    Circa 11
    225 W. Oak Street

    Thursday
    Andrew Tinker
    Har Herrar (Fort Worth)
    Jessie Frye (DFW)
    Small Time Ruffians

    Friday
    The POLYCORNS
    The Demigs
    Summer of Glaciers (San Francisco)
    Lane & Paul

    Saturday
    The Naptime Shake (Dallas)
    Warren Jackson Hearne and the Merrie Murdre of Gloomadeers
    Guitar George Trio (Sanger)
    Green Corn Revival (Weatherford, OK)

    Sunday
    Baruch the Scribe
    The Hand Combine
    Natalia Mallo (São Paulo, Brazil)
    FELILI (Brooklyn)

    Boiler Room
    101 W. Hickory Street
    (940)566-5483

    Thursday
    Kaboom
    Orange Peel Sunshine (Dallas)
    Snarky Puppy (Brooklyn)
    Zlam Dunk
    Zorch (Austin)

    Friday
    HEALTH (Los Angeles)
    Record Hop
    PVC Street Gang
    Dear Human

    Saturday
    420 Blues
    Oso Closo
    Trebuchet

    Sunday
    Smile Smile (Dallas)
    Giggle Party (Dallas)
    The Terror Pigeon Dance Revolt! (Purchase, NY)
    The Shakes (Los Angeles)
    Math the Band (Providence, RI)
    Fishboy

    Texas 8 Ball
    218 W. Oak St.

    Friday
    The Rocketboys (Austin)
    Ha Ha Tonka
    Here Holy Spain
    Bridges & Blinking Lights
    The Phuss (Fort Worth)

    Saturday
    Shiny Around the Edges
    Dust Congress
    .E
    I Heart Lung (Long Beach/Pasadena, CA)
    Mariachi Quetzal

    Sunday
    Harvey Sid Fisher
    Peopleodian
    Corporate Park
    The Clouds Are Ghosts (Austin)

    Dan's Silver Leaf
    103 Industrial Street
    (940)320-2000

    Thursday
    Carrie Rodriguez (Brooklyn)
    Jacob Metcalf (Dallas)
    OK Sweetheart
    RTB2

    Friday
    Jupiter One (NYC)
    Sarah Jaffe
    Trespassers William (Seattle)
    This Old House

    Saturday
    Slobberbone
    The Low Lows
    Robert Gomez

    Sunday
    Kissaway Trail (Odense, Denmark)
    Pattern is Movement (Philadelphia, PA)
    Via Audio (New York/Boston)
    The Middle East (Queensland, Australia)
    Autumn Owls (Dublin)

    Hailey's
    122 W. Mulberry Street
    (940)332-1160

    Thursday
    My Empty Phantom
    Saboteur (Dallas)
    The Crash That Took Me (Dallas)
    This Will Destroy You (San Marcos)

    Friday
    Woven Bones (Austin)
    Fergus & Geronimo
    Pure Ecstasy
    Final Club

    Saturday
    The Black Angels (Austin)
    Matthew and the Arrogant Sea
    Jack With One Eye
    The River Mouth

    Sunday
    The Walkmen (NYC)
    Jookabox (Indianapolis)
    Pomegranates (Cincinnati)
    Follow That Bird! (Austin)

    The Hydrant
    208 W. Oak Street
    (940)384-0033

    Thursday
    A.M. Ramblers
    Daniel Folmer
    Jenn Gooch
    Roy Robertson
    the cut off (Fort Worth)

    Friday
    Icarus Himself (Madison, Wisconsin)
    Museum Creatures
    The Angelus
    Robot Arm

    Saturday
    Young and Brave
    Minorcan (Austin)
    Sarah Renfro (Brooklyn)
    Claire Morales

    Sunday
    The Fieros (Brooklyn)
    The Contingency Clause
    Writer
    The Wellington Lights
    Little Birds (McKinney)

    J&J's Pizza
    118 W. Oak Street
    (940)382-7769

    Thursday
    Cocky Americans (Dallas)
    The Daily Beat
    Parata
    The Virgin Wolves

    Friday
    Moth Fight (Austin)
    GioSafari (NYC)
    Curvette
    The Lonesome Heroes (Austin)
    Electric Electric

    Saturday
    The Heelers
    Joe Pug
    Grandfather Child (Houston)
    Paul Benjaman Band (Tulsa, OK)

    Sunday
    Unwed Sailor (Tulsa, OK)
    A Shorline Dream (Denver, CO)
    Hello Lover (Dallas)
    Dim Locator
    Hard Times

    Jupiter House Coffee

    106 North Locust Street
    (940)387-7100

    Thursday
    Fox and the Bird (Richardson)
    The Beaten Sea (Dallas)
    Sabra Laval
    Delmore Pilcrow

    Friday
    Points North
    Nicholas Altobelli (Dallas)
    Welcome Signs
    Monastery

    Saturday
    Floating Action (Asheville, NC)
    Feathers (Miami)
    Br’er (Asheville, NC/Philadelphia)
    Handbrake

    Sunday
    Strangers Family Band (Orlando)
    Quiet Company (Austin)
    Thunder Power (Omaha)
    Drive Like Maria (The Netherlands)
    The Diamond Center (Richmond, VA)

    North Texas Fairgrounds
    2217 N. Carroll Blvd
    *Free Show*
    MORE DETAILS AND FAQ
    Grounds open at 3 p.m., show at 6 p.m.

    Saturday
    Midlake
    Stardeath and Whire Dwarfs
    The Flaming Lips

    Rubber Gloves Rehersal Studios
    411 E. Sycamore Street
    (940)387-7781

    Thursday
    Evangelicals
    Sunnybrook
    Manned Missiles
    Native Lights (Tulsa, OK)

    Friday
    Indian Jewelry (Houston)
    Babar
    White Drugs (Los Angeles)
    hotel hotel (Austin)
    Vexed UK

    Saturday
    Telegraph Canyon (Fort Worth)
    Hog Pig
    Doug Gillard (NYC)
    Eaton Lake Tonics (Fort Worth)

    Sunday
    Neon Indian (Denton/Brooklyn)
    Florene
    French Horn Rebellion (Brooklyn/Milwaukee)
    Ishi (Dallas)
    Fur

    Sweetwater Grill & Tavern
    115 North Elm Street
    (940)484-2888

    Thursday
    Julianna Barwick (Brooklyn)
    Doug Burr
    The POLYCORNS
    Seryn
    Glen Farris

    Friday
    Whiskey Folk Ramblers (Fort Worth)
    Le Not So Hot Klub de Denton
    Boxcar Bandits
    Pinebox Serenade
    The Jakeys

    Saturday
    Horse Feathers (Portland, OR)
    Robert Ellis (Houston)
    Dan Montgomery (Memphis)
    Buffalo Clover (Nashville)

    Sunday
    Birds & Batteries (San Francisco)
    Peasant (Doylestown, PA)
    Western Giants
    The Slow Burners
    Galapaghost (Queens, NY)