UIL Realigns Class 1A Through 2012

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    TK
    Rob Marmion

    The UIL Class 1A football district alignments for the 2010-11 and 2011-12 seasons.

    DIVISION I, Region I

     

    District 1 -- Boys Ranch, Canadian, Stinnett West Texas, Stratford, Sunray.

    District 2 -- Clarendon, Lockney, Panhandle, Quanah.

    District 3 -- Hale Center, New Deal, Olton, Sundown, Tahoka.

    District 4 -- Albany, Haskell, Olney, Seymour, Stamford.

    Region II

    District 5 -- Chico, Collinsville, Lindsay, Muenster, Petrolia, Valley View.

    District 6 -- Blue Ridge, Celeste, Clarksville, Honey Grove, Quinlan Boles, Wolfe City.

    District 7 -- Bosqueville, De Leon, Itasca, Santo, Valley Mills.

    District 8 -- Cayuga, Kerens, Malakoff Cross Roads, Mart, Rice, Riesel.

    Region III

    District 9 -- Big Sandy, Hawkins, Maud, Overton, Price Carlisle, Simms Bowie.

    District 10 -- Alto, Cushing, Garrison, Grapeland, Shelbyville, Timpson.

    District 11 -- Colmesneil, Hull-Daisetta, Lovelady, Pineland West Sabine, Saratoga West Hardin.

    District 12 -- Iola, Moody, Normangee, Somerville, Thrall.

    Region IV

    District 13 -- Big Lake Reagan County, Eldorado, Goldthwaite, Mason, Winters.

    District 14 -- Brackettville Brackett, Center Point, Johnson City, La Pryor.

    District 15 -- Flatonia, Ganado, Louise, Shiner, Yorktown.

    District 16 -- Ben Bolt-Palito Blanco, Charlotte, Kenedy, La Villa. 

    DIVISION II Region I

    District 1 -- Booker, Gruver, Vega, White Deer.

    District 2 -- Claude, Memphis, Shamrock, Wellington, Wheeler.

    District 3 -- Bovina, Earth Springlake, Farwell, Nazareth, Sudan.

    District 4 -- Anton, Morton, Plains, Seagraves, Smyer.

    Region II

    District 5 -- Iraan, Marfa, McCamey, Van Horn, Wink.

    District 6 -- Bronte, Christoval, Menard, Mertzon Irion County, Miles, San Angelo TLC Academy.

    District 7 -- Crosbyton, Hamlin, Ralls, Roby, Roscoe, Rotan.

    District 8 -- Archer City, Electra, Munday, Perrin-Whitt, Windthorst.

    Region III

    District 9 -- Baird, Cross Plains, Gorman, Meridian, Ranger.

    District 10 -- Bremond, Chilton, Dawson, Frost, Hubbard, Wortham.

    District 11 -- Cumby, Dallas Gateway, Detroit, Era, Savoy.

    District 12 -- Beckville, Gilmer Union Hill, Mount Enterprise, Tenaha.

    Region IV

    District 13 -- Bartlett, Burton, Granger, Holland, Milano, Snook.

    District 14 -- Burkeville, Chester, Evadale, High Island, Sabine Pass.

    District 15 -- Barksdale Nueces Canyon, D'Hanis, Leakey, Medina, Rocksprings, Sabinal.

    District 16 -- Agua Dulce, Benavides, Bruni, Falls City, Pettus, Runge, Woodsboro.