Ten Years of UIL Football Champions

View Comments ()
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    Getty Images
    Football time

    Texas high school football champions for the last 10 years in the University Interscholastic League:


    2010
       5A Division I: Pearland 28,  Euless Trinity 24
       5A Division II: Cibolo Steele 24, Denton Guyer 21
       4A Division I: Lake Travis 27, Denton Ryan 7
       4A Division II: Aledo 69, La Marque 34
       3A Division I: Henderson 28, Tyler Chapel Hill 21
       3A Division II: Carthage 47, Coldspring-Oakhurst 22
       2A Division I: Daingerfield vs. Cameron Yoe
       2A Division II: Idalou 20, Lexington 3
       1A Division I: Mart 28, Goldthwaite 7
       1A Division II: Falls City 32, Windthorst 7
       Six-man Division I: Garden City 82, Throckmorton 68
       Six-man Division II: Richland Springs 46, Sterling City 0

    2009
       5A Division I: Euless Trinity 41, Austin Westlake 38, OT
       5A Division II: Abilene 28, Katy 17
       4A Division I: Lake Travis 24, Longview 17
       4A Division II: Aledo 35, Brenham 21
       3A Division I: Gilmer 43, Abilene Wylie 26
       3A Division II: Carthage 13, Graham 12
       2A Division I: Pilot Point 35, Kirbyville 18
       2A Division II: Daingerfield 62, Bushland 14
       1A Division I: Goldthwaite 29, Canadian 25
       1A Division II: Cayuga 38, Albany 24
       Six-man Division I: Garden City 122, Strawn 88
       Six-man Division II: Borden County 28, Roscoe Highland 14

    2008
       5A Division I: Allen 21, Fort Bend Hightower 14
       5A Division II: Katy 17, Wylie 3
       4A Division I: Lake Travis 48, Longview 23
       4A Division II: Sulphur Springs 69, Dayton 49
       3A Division I: Prosper 17, Waco La Vega 10
       3A Division II: Carthage 49, Celina 37
       2A Division I: Muleshoe 48, Kirbyville 26
       2A Division II: Daingerfield 26, Cisco 8
       1A Division I: Canadian 38, Mart 7
       1A Division II: Stratford 24, Cayuga 13
       Six-man Division I: Strawn 58, Follett 29
       Six-man Division II: Borden County 54, Woodson 8

    2007
       5A Division I: Euless Trinity 13, Converse Judson 10
       5A Division II: Katy 28, Pflugerville 7
       4A Division I: Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14
       4A Division II: Lake Travis 36, Dallas Highland Park 34
       3A Division I: Liberty Hill 38, Gilmer 13
       3A Division II: Celina 21, China Spring 14
       2A Division I: Farmersville 27, Tatum 24 (OT)
       2A Division II: Canadian 40, Elysian Fields 25
       1A Division I: Alto 22, Seymour 0
       1A Division II: Munday 26, Bremond 6
       Six-man Division I: Richland Springs 98, Rule 54
       Six-man Division II: Motley County 44, Woodson 38

    2006
       5A Division I: Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
       5A Division II: Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
       4A Division I: Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
       4A Division II: La Marque 34, Waco 14
       3A Division I: Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
       3A Division II: Liberty Hill 22, Celina 19
       2A Division I: Tatum 32, Littlefield 14
       2A Division II: Mart 23, Cisco 13
       1A Division I: Alto 42, McCamey 13
       1A Division II: Chilton 20, Windthorst 10
       Six-man Division I: Richland Springs 78, Rule 58
       Six-man Division II: Vernon Northside 60, Jayton 41

    2005
       5A Division I: Euless Trinity 28, Converse Judson 14
       5A Division II: Southlake Carroll 34, Katy 20
       4A Division I: Dallas Highland Park 59, Marshall 0
       4A Division II: Lewisville Hebron 28, CC Calallen 0
       3A Division I: Wimberley 14, Gainesville 0
       3A Division II: Tatum 38, Hutto 34
       2A Division I: Newton 28, Argyle 20
       2A Division II: Celina 28, Omaha Pewitt 12
       1A: Stratford 21, Big Sandy 20
       Six-man: Throckmorton 68, Turkey Valley 22

    2004
       5A Division I: Tyler Lee 28, Spring Westfield 21
       5A Division II: Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
       4A Division I: Ennis 23, Marshall 21
       4A Division II: Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 (2 OT)
       3A Division I: Abilene Wylie 17, Cuero 14
       3A Division II: Gilmer 49, Jasper 47
       2A Division I: Boyd 17, Newton 14
       2A Division II: Crawford 28, Troup 14
       1A: Shiner 33, Stratford 19
       Six-man: Richland Springs 58, Turkey Valley 38

    2003
       5A Division I: Galena Park North Shore 23, The Woodlands 7
       5A Division II: Katy 16, Southlake Carroll 15
       4A Division I: North Crowley 20, Bay City 6
       4A Division II: La Marque 43, Denton Ryan 35 (3OT)
       3A Division I: Gainesville 35, Burnet 24
       3A Division II: Atlanta 34, Marlin 0
       2A Division I: San Augustine 28, Jim Ned 7
       2A Division II: Garrison 27, Bangs 0
       1A: Windthorst 28, Shiner 27
       Six-man: Strawn 67, Fort Davis 62

    2002
       5A Division I: Converse Judson 33, Midland 32
       5A Division II: Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
       4A Division I: Texarkana 42, New Braunfels 11
       4A Division II: Denton Ryan 38, Brenham 8
       3A Division I: Everman 35, Burnet 14
       3A Division II: Bandera 27, Midland Greenwood 24 (2 OT)
       2A Division I: Corrigan-Camden 33, Bangs 14
       2A Division II: Rosebud-Lott 34, Cisco 0
       1A: Petrolia 39, Celeste 18
       Six-man: Calvert 51, Sanderson 46

    2001
       5A Division I: Mesquite 14, San Antonio Taft 13
       5A Division II: Lufkin 38, Austin Westlake 24
       4A Division I: Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 (OT)
       4A Division II: Ennis 22, Bay City 0
       3A Division I: Everman 25, Sinton 14
       3A Division II: Commerce 14, La Grange 11
       2A Division I: Blanco 16, Van Alstyne 0
       2A Division II: Celina 41, Garrison 35
       1A: Burkeville 27, Celeste 8
       Six-man: Whitharral 27, Richland Springs 20

    2000
       5A Division I: Midland Lee 33, Austin Westlake 21
       5A Division II: Katy 35, Tyler John Tyler 20
       4A Division I: Bay City 24, Denton Ryan 2
       4A Division II: Ennis 38, West Orange-Stark 24
       3A Division I: Gatesville 14, Abilene Wylie 10
       3A Division II: La Grange 20, Forney 17
       2A Division I: Sonora 27, Blanco 24
       2A Division II: Celina 21, Mart 17
       1A: Stratford 49, Burkeville 14
       Six-man: Panther Creek 42, Highland 36