AP Texas High School Football Top 10 Schedule, Sept. 15-17 - NBC 5 Dallas-Fort Worth

News from around the state of Texas

AP Texas High School Football Top 10 Schedule, Sept. 15-17

    processing...

    NEWSLETTERS

    AP Texas High School Football Top 10 Schedule, Sept. 15-17
    Getty Images
    File photo

    Schedule and results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Sept. 15-17.

    Class 6A
       1. Allen (3-0) beat Coppell 35-23.
       2. Converse Judson (3-0) beat SA Roosevelt 62-21.
       3. Katy (0-0) at The Woodlands, Saturday.
       4. DeSoto (3-0) beat Midland 41-14.
       5. Austin Westlake (3-0) beat Pflugerville 52-3.
       6. The Woodlands (0-0) vs. Katy, Saturday.
       7. Lake Travis (2-1) beat Dallas Jesuit 64-45.
       8. Galena Park North Shore (0-1) lost to Spring Westfield 37-20.
       9. Cibolo Steele (1-2) lost to SA Northside O'Connor 42-30.
       10. Garland Sachse (1-0) beat Mesquite 61-0.

    Class 5A
       1. Aledo (3-0) beat Mansfield Legacy 24-3.
       2. Manvel (1-0) beat Pearland 45-7.
       3. Temple (2-1) lost to Hewitt Midway 40-28.
       4. Denton Ryan (3-0) beat Wylie East 48-22.
       5. CC Calallen (3-0) beat CC King 48-7.
       6. Fort Bend Marshall (0-1) lost to Klein 27-7.
       7. Dallas Highland Park (2-1) beat Mansfield Timberview 34-32.
       8. College Station (1-2) lost to Houston St. Pius X 58-41.
       9. Richmond Foster (0-0) vs. Katy Seven Lakes, Saturday.
       10. Mansfield Legacy (2-1) lost to Aledo 24-3.

    Class 4A
       1. Carthage (3-0) beat Whitehouse 42-20.
       2. Gilmer (3-0) beat Argyle Liberty Christian 60-7.
       3. West Orange-Stark (1-0) beat Bridge City 39-6.
       4. Argyle (3-0) beat Celina 49-35.
       5. Waco La Vega (3-0) beat Fort Worth YMLA 42-12.
       6. Cuero (2-0) beat Floresville 52-14.
       7. Kennedale (2-0) beat Alvarado 51-7.
       8. Abilene Wylie (2-1) lost to Denison 24-23.
       9. Midlothian Heritage (1-0) beat Decatur 35-21.
       10. Van (1-0) beat Lindale 41-17.

    Class 3A
       1. Gunter (3-0) beat Whitesboro 52-13.
       2. Hallettsville (2-0) beat Boling 49-14.
       3. Lexington (3-0) beat Rockdale 38-7.
       4. Wall (3-0) beat Lago Vista 57-7.
       5. Newton (2-0) beat Diboll 40-20.
       6. Cameron Yoe (1-2) lost to China Spring 21-14.
       7. Malakoff (2-0) idle.
       8. Brock (2-1) beat Grapevine Faith 42-21.
       9. East Bernard (2-0) beat Edna 29-22.
       10. Canadian (1-0) beat Perryton 36-0.

    Class 2A
       1. Refugio (1-0) idle.
       2. Tenaha (3-0) beat Dallas Gateway 53-0.
       3. Bremond (2-1) lost to Milano 28-21.
       4. Mason (3-0) beat Comfort 47-6.
       5. Muenster (3-0) beat Howe 46-12.
       6. Mart (2-1) beat McGregor 43-22.
       7. Albany (3-0) beat Roscoe 52-12..
       8. Abernathy (3-0) beat Dimmitt 43-6.
       9. Iraan (3-0) beat McCamey 51-28.
       10. Crawford (2-1) beat Meridian 48-7.

    Get the latest from NBC DFW anywhere, anytime

    • Download the App

      Available for IOS and Android