News from around the state of Texas

2014 UIL Basketball Realignment: Class 4A

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    Becky Stickney
    Lots of basketballs in a cage

    The University Interscholastic League Class 4A basketball district alignments for the 2014-15 and 2015-16 seasons:

    REGION I
    District 1 -- Borger, Dalhart, Pampa, Perryton, Bushland.
    District 2 -- Big Spring, Lamesa, Levelland, Lubbock Estacado, Snyder, Sweetwater.
    District 3 -- Clint, Clint Mountain View, Fabens, San Elizario.
    District 4 -- Andrews, Fort Stockton, Midland Greenwood, Monahans, Pecos, Seminole.
    District 5 -- Burkburnett, Iowa Park, Vernon, WF Hirschi.
    District 6 -- Abilene Wylie, Brownwood, Graham, Mineral Wells, Stephenville.
    District 7 -- Alvarado, FW Diamond Hill-Jarvis, Godley, Kennedale, Venus.
    District 8 -- Bridgeport, Decatur, River Oaks Castleberry, Lake Worth, Springtown.

    REGION II
    District 9 -- Argyle, Aubrey, Celina, Gainesville, Krum, Sanger.
    District 10 -- Uplift North Hills Prep, Carrollton Ranchview, Uplift Hampton Prep, Uplift Summit Intl Prep, Dallas Triple A Academy.
    District 11 -- Dallas Carter, Dallas Lincoln, Dallas Madison, Dallas Pinkston, Dallas Roosevelt, Dallas Hutchins.
    District 12 -- Anna, Bonham, Nevada Community, Princeton, Quinlan Ford, Melissa.
    District 13 -- Athens, Crandall, Ferris, Kaufman, Mabank.
    District 14 -- Brownsboro, Canton, Emory Rains, Van, Wills Point.
    District 15 -- Atlanta, Paris, Paris North Lamar, Pittsburg, Texarkana Liberty-Eylau, Texarkana Pleasant Grove.
    District 16 -- Bullard, Gilmer, Gladewater, Kilgore, Longview Spring Hill, Tyler Chapel Hill.

    REGION III
    District 17 -- China Spring, Gatesville, Lorena, Robinson, Waco Connally, Waco La Vega.
    District 18 -- Fairfield, Groesbeck, Madisonville, Mexia, Palestine.
    District 19 -- Carthage, Center, Henderson, Rusk, Tatum.
    District 20 -- Diboll, Huntington, Jasper, Lufkin Hudson.
    District 21 -- Bellville, Caldwell, Giddings, La Grange, Navasota, Smithville.
    District 22 -- Houston Furr, Houston Jones, Houston Kashmere, Houston Scarborough, Houston Sterling, Houston Washington, Houston Wheatley, Houston Worthing.
    District 23 -- Cleveland, Cleveland Tarkington, Coldspring-Oakhurst, Huffman Hargrave, Liberty, Shepherd, Splendora.
    District 24 -- Bridge City, Hamshire-Fannett, Orange Little Cypress-Mauriceville, West Orange-Stark, Orangefield, Silsbee, Sour Lake Hardin-Jefferson.

    REGION IV
    District 25 -- Burnet, Lampasas, Liberty Hill, Llano, Salado, Taylor.
    District 26 -- Cuero, Geronimo Navarro, Gonzales, La Vernia, Wimberley, Yoakum, Comal Canyon Lake.
    District 27 -- Bay City, Royal, Columbus, El Campo, Sealy, Wharton.
    District 28 -- Freeport Brazosport, La Marque, Needville, Stafford, Sweeny, West Columbia.
    District 29 -- Bandera, Boerne, Devine, Fredericksburg, Hondo, Lytle.
    District 30 -- Carrizo Springs, Crystal City, Jourdanton, Pearsall, Pleasanton, Poteet.
    District 31 -- Beeville Jones, CC West Oso, Ingleside, Kingsville King, Orange Grove, Robstown, Rockport-Fulton, Sinton.
    District 32 -- Hidalgo Early College, La Feria, Port Isabel, Progreso, Raymondville, Rio Hondo, Zapata, Rio Grande City Grulla.