AP Texas High School Football Top 10 Results, Oct. 11-13 - NBC 5 Dallas-Fort Worth

AP Texas High School Football Top 10 Results, Oct. 11-13

    processing...

    NEWSLETTERS

    AP Texas High School Football Top 10 Results, Oct. 11-13
    NBC 5 News

    Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Oct. 11-13.

    Class 6A
       1. Allen (6-0) beat Plano East 74-36.
       2. Lake Travis (5-1) lost to Austin Westlake 44-14.
       3. Galena Park North Shore (6-0) beat Deer Park 75-13.
       4. Converse Judson (5-0) beat New Braunfels 37-11.
       5. Longview (6-0) beat Mesquite Horn 50-3.
       6. Duncanville (6-0) beat Richardson Lake Highlands 76-0.
       7. Southlake Carroll (6-0) beat Byron Nelson 41-17.
       8. Katy (5-1) beat Katy Morton Ranch 44-7.
       9. Euless Trinity (5-1) lost to FW Haltom 48-34.
       10. Cypress Fairbanks (4-2) lost to Jersey Village 24-23.
    Class 5A
       1. Aledo (6-0) beat Burleson 46-6.
       2. Dallas Highland Park (6-0) beat Mansfield Legacy 28-7.
       3. Denton Ryan (6-0) beat Colleyville Heritage 35-23.
       4. Fort Bend Marshall (7-0) beat Houston Waltrip 56-0.
       5. Lufkin (5-1) beat College Station 35-3.
       6. College Station (5-1) lost to Lufkin 35-3.
       7. Frisco Lone Star (5-1) beat Frisco Independence 27-6.
       8. Crosby (5-1) lost to Port Neches-Groves 48-45.
       9. Hutto (5-0) idle.
       10. Lubbock Cooper (6-0) beat Plainview 42-0.
    Class 4A
       1. Carthage (6-0) beat Van 35-7.
       2. Argyle (6-0) beat Paris North Lamar 59-7.
       3. Liberty Hill (4-1) beat Fredericksburg 69-7.
       4. Waco La Vega (4-2) idle.
       5. Cuero (5-1) beat Bandera 64-7.
       6. Midlothian Heritage (5-1) beat Quinlan Ford 40-14.
       7. Texarkana Pleasant Grove (5-2) beat Pittsburg 45-20.
       8. Sweeny (6-0) beat La Marque 26-0.
       9. Stephenville (4-2) beat China Spring 21-14.
       10. WF Hirschi (4-2) lost to Decatur 22-21.
    Class 3A
       1. Newton (5-0) beat Kountze 70-0.
       2. Gunter (7-0) beat Holliday 30-13.
       3. Childress (6-0) beat Friona 47-28.
       4. New London West Rusk (7-0) beat White Oak 21-7.
       5. Rockdale (5-1) beat Lago Vista 49-28.
       6. Goliad (5-1) beat Luling 56-6.
       7. Brock (5-1) idle.
       8. Canadian (5-1) beat Tulia 52-14.
       9. Lexington (5-1) beat Florence 63-7.
       10. Gladewater (6-1) beat Mineola 53-21.
    Class 2A
       1. Mason (6-0) beat Brackett 49-0.
       2. Wellington (6-0) beat Quanah 56-0.
       3. Mart (5-1) beat Meridian 58-0.
       4. Shiner (6-1) beat Yorktown 42-8.
       5. New Deal (5-0) beat Olton 49-6.
       6. Falls City (6-0) beat La Pryor 59-2.
       7. Muenster (6-1) beat Cumby 53-6.
       8. Price Carlisle (6-0) beat Cushing 68-8.
       9. Refugio (4-2) beat Riviera Kaufer 67-0.
       10. Stamford (6-1) beat Ozona 41-16.

    Get the latest from NBC DFW anywhere, anytime

    • Download the App

      Available for IOS and Android