2019 Class 3A Texas High School Football Playoffs - NBC 5 Dallas-Fort Worth

2019 Class 3A Texas High School Football Playoffs

    processing...

    NEWSLETTERS

    High School Football Playoffs Underway

    It's high school football playoff time in Texas, the Ennis Lions are the underdogs against Aledo, while the TAPPS state championship game featuring two North Texas teams is underway in Waco. (Published Friday, Dec. 6, 2019)

    2019 Texas High School Football Playoffs:
    Schedule/Class:6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A-Six Man
    Final Ranking: Dave Campbell's Texas Football (Week 11)

    Quarterfinals (Dec. 6)

    Division I

    • Brock 31, Pilot Point 21
    • Pottsboro 35, Gladewater 34, 2OT
    • Grandview 34, Troy 13
    • Columbus 48, Hallettsville 25

    Division II

    • Canadian 35, Abernathy 31
    • Gunter 27, Holliday 9
    • Omaha Pewitt 45, Daingerfield 42
    • East Bernard 30, Ganado 10

    Regionals Results (Nov. 29-30)

    Division I, Region I

    • Brock 20, Bushland 17, OT
    • Pilot Point 26, Wall 7

    Division I, Region II

    • Pottsboro 38, Malakoff 31
    • Gladewater 27, Winnsboro 7

    Division I, Region III

    • Troy 9, Whitney 7
    • Grandview 45, Cameron Yoe 14

    Division I, Region IV

    • Columbus 34, Vanderbilt Industrial 28
    • Hallettsville 28, George West 21

    Division II, Region I

    • Abernathy 62, Friona 14
    • Canadian 55, Cisco 28

    Division II, Region II

    • Gunter 47, Rogers 14
    • Holliday 33, Lexington 14

    Division II, Region III

    • Omaha Pewitt 53, Bells 20
    • Daingerfield 30, Newton 26

    Division II, Region IV

    • East Bernard 28, Comfort 6
    • Ganado 28, Poth 14

    Area Results (Nov. 21-23)

    Division I, Region I

    • Brock 55, Denver City 14
    • Bushland 34, Whitesboro 10
    • Wall 35, Shallowater 20
    • Pilot Point 51, Slaton 0

    Division I, Region II

    • Pottsboro 47, Gladewater Sabine 35
    • Malakoff 53, Jefferson 41
    • Winnsboro 28, SA Madison 20
    • Gladewater 72, Van Alstyne 43

    Division I, Region III

    • Whitney 27, Franklin 7
    • Troy 50, Crockett 33
    • Cameron Yoe 21, Diboll 6
    • Grandview 43, East Chambers 29

    Division I, Region IV

    • Columbus 21, Universal City Randolph 16
    • Vanderbilt Industrial 41, Marion 7
    • Hallettsville 35, Jourdanton 28
    • George West 12, Edna 3

    Division II, Region I

    • Friona 36, Alpine 21
    • Abernathy 50, Childress 14
    • Canadian 49, Coahoma 14
    • Cisco 54, Crane 21

    Division II, Region II

    • Gunter 27, Clifton 14
    • Rogers 46, Jacksboro 14
    • Holliday 17, Palmer 14
    • Lexington 28, WF City View 7

    Division II, Region III

    • Bells 14, Elysian Fields 6
    • Omaha Pewitt 55, Big Sandy Harmony (Gilmer) 24
    • Daingerfield 36, Blue Ridge 7
    • Newton 48, Troup 14

    Division II, Region IV

    • Comfort 28, Stockdale 7
    • East Bernard 41, Natalia 7
    • Poth 23, El Maton Tidehaven 7
    • Ganado 23, CC London 16

    Bi-District Results (Nov. 14-16)

    Division I, Region I

    • Denver City 55, Amarillo River Road 22
    • Brock 24, Clyde 0
    • Bushland 70, Tornillo 8
    • Whitesboro 30, Eastland 21
    • Wall 32, Boyd 7
    • Shallowater 46, Kermit 23
    • Pilot Point 27, Tuscola Jim Ned 13
    • Slaton 41, Brownfield 12

    Division I, Region II

    • Pottsboro 63, Kemp 0
    • Gladewater Sabine 20, Mount Vernon 14
    • Commerce 49, Malakoff 3
    • Jefferson 36, New London West Rusk 13
    • Winnsboro 47, Hooks 28
    • Dallas Madison 42, Emory Rains 19
    • Gladewater 32, Hughes Springs 0
    • Van Alstyne 69, Dallas Life Oak Cliff 27

    Division I, Region III

    • Whitney 21, Lago Vista 14
    • Franklin 23, Orangefield 14
    • Troy 44, Teague 17
    • Crockett 49, Anahuac 0
    • Diboll 50, Buna 2
    • Cameron Yoe 56, West 7
    • East Chambers 42, Coldspring-Oakhurst 20
    • Grandview 42, Rockdale 7

    Division I, Region IV

    • Columbus 35, Yoakum 12
    • Universal City Randolph 42, Mathis 13
    • Vanderbilt Industrial 50, Hitchcock 22
    • Marion 56, Lyford 30
    • Jourdanton 63, San Diego 18
    • Hallettsville 47, Rice 6
    • George West 55, Cotulla 6
    • Edna 28, Palacios 14

    Division II, Region I

    • Alpine 33, Lubbock Roosevelt 21
    • Friona 37, Anson 22
    • Abernathy 75, Big Lake Reagan County 0
    • Childress 13, Ballinger 7
    • Canadian 66, Bangs 22
    • Coahoma 69, Anthony 7
    • Cisco 41, Spearman 17
    • Crane 48, Idalou 35

    Division II, Region II

    • Gunter 53, Tolar 7
    • Clifton 28, Edgewood 27
    • Jacksboro 55, Henrietta 21
    • Rogers 36, Buffalo 33
    • Palmer 49, Hamilton 7
    • Holliday 33, Dublin 14
    • Lexington 40, Rice 8
    • WF City View 27, Comanche 26

    Division II, Region III

    • Bells 36, Winona 32
    • Elysian Fields 74, Hemphill 50
    • Big Sandy Harmony (Gilmer) 52, Whitewright 47
    • Omaha Pewitt 41, Corrigan-Camden 21
    • Daingerfield 18, Anderson-Shiro 0
    • Blue Ridge 44, Grand Saline 28
    • Newton 52, New Diana 42
    • Troup 43, Leonard 22

    Division II, Region IV

    • Comfort 40, Schulenburg 31
    • Stockdale 24, Odem 20
    • East Bernard 42, Sonora 0
    • Natalia 49, Hebbronville 14
    • Poth 47, Taft 0
    • El Maton Tidehaven 48, Johnson City 6
    • CC London 42, Nixon-Smiley 14
    • Ganado 49, Brady 25