2019 Class 2A Texas High School Football Playoffs - NBC 5 Dallas-Fort Worth

2019 Class 2A Texas High School Football Playoffs

    processing...

    NEWSLETTERS

    High School Football Playoffs Underway

    It's high school football playoff time in Texas, the Ennis Lions are the underdogs against Aledo, while the TAPPS state championship game featuring two North Texas teams is underway in Waco. (Published Friday, Dec. 6, 2019)

    2019 Texas High School Football Playoffs:
    Schedule/Class:6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A-Six Man
    Final Ranking: Dave Campbell's Texas Football (Week 11)

    Quarterfinals (Dec. 5-6)

    Division I

    • Post 52, Hawley 42
    • Valley View 14, San Saba 12
    • San Augustine 48, Groveton 28
    • Refugio 49, Holland 12

    Division II

    • Stratford 42, Wink 13
    • Hamlin 43, Wellington 22
    • Mart 53, Muenster 7
    • Falls City 35, Bremond 28

    Regionals Results (Nov. 29-30)

    Division I, Region I

    • Post 48, Stinnett West Texas 14
    • Hawley 22, Sundown 21

    Division I, Region II

    • Valley View 33, Crawford 14
    • San Saba 57, Bogota Rivercrest 14

    Division I, Region III

    • Groveton 42, Joaquin 28
    • San Augustine 47, Harleton 21

    Division I, Region IV

    • Holland 26, Mason 0
    • Refugio45, Shiner 43

    Division II, Region I

    • Wink 28, Vega 21
    • Stratford 25, Gruver 6

    Division II, Region II

    • Wellington 44, Windthorst 14
    • Hamlin 56, Wheeler 22

    Division II, Region III

    • Muenster 24, Dawson 14
    • Mart 59, Grapeland 8

    Division II, Region IV

    • Bremond 41, Flatonia 35
    • Falls City 55, Granger 8

    Area Results(Nov. 21-23)

    Division I, Region I

    • Stinnett West Texas 56, Seymour 26
    • Post 28, Ozona 0
    • Hawley 44, New Deal 13
    • Sundown 45, Lindsay 21

    Division I, Region II

    • Valley View 41, Italy 20
    • Crawford 35, Honey Grove 18
    • San Saba 54, Collinsville 6
    • Bogata Rivercrest 28, De Leon 19

    Division I, Region III

    • Groveton 55, Big Sandy 27
    • Joaquin 25, Alto 21
    • Harleton 39, Price Carlisle 27
    • San Augustine 84, Normangee 46

    Division I, Region IV

    • Holland 57, Three Rivers 0
    • Mason 41, Weimar 8
    • Shiner 55, Hearne 0
    • Refugio 49, Thorndale 20

    Division II, Region I

    • Wink 28, Ralls 12
    • Vega 55, Sudan 14
    • Stratford 67, McCamey 14
    • Gruver 59, Van Horn 26

    Division II, Region II

    • Wellington 50, Christoval 22
    • Windthorst 24, Albany 20
    • Hamlin 55, Quanah 7
    • Wheeler 65, Eldorado 13

    Division II, Region III

    • Muenster 42, Lovelady 6
    • Mount Enterprise 22, Dawson 34
    • Mart 53, Detroit 0
    • Grapeland 54, Cumby 22

    Division II, Region IV

    • Bremond 56, Agua Dulce 24
    • Flatonia 35, La Pryor 24
    • Falls City 41, Chilton 7
    • Granger 55, Bruni 15

    Bi-District Results (Nov. 14-16)

    Division I, Region I

    • Stinnett West Texas 79, Olton 26
    • Seymour 40, Stamford 6
    • Post 54, Sanford-Fritch 0
    • Ozona 45, Alvord 0
    • Hawley 58, Chico 15
    • New Deal 39, Amarillo Highland Park 24
    • Lindsay 26, Winters 7
    • Sundown 60, Panhandle 56

    Division I, Region II

    • Valley View 48, Como-Pickton 16
    • Italy 47, Valley Mills 23
    • Honey Grove 56, Trenton 12
    • Crawford 32, Bosqueville 7
    • San Saba 57, Riesel 20
    • Collinsville 15, Wolfe City 14
    • De Leon 48, Bruceville-Eddy 41, OT
    • Bogata Rivercrest 74, Tom Bean 30

    Division I, Region III

    • Big Sandy 39, Centerville 32
    • Groveton 47, Timpson 12
    • Alto 62, Cayuga 0
    • Joaquin 39, Shelbyville 0
    • Harleton 46, Deweyville 7
    • Price Carlisle 37, Jewett Leon 36
    • San Augustine 42, Garrison 10
    • Normangee 51, Hawkins 36

    Division I, Region IV

    • Holland 73, Junction 14
    • Three Rivers 41, Kenedy 32
    • Mason 41, Thrall 20
    • Weimar 35, Santa Maria 7
    • Shiner 77, Freer 7
    • Hearne 41, Brackett 36
    • Refugio 63, Wallis Brazos 12
    • Thorndale 58, Center Point 23

    Division II, Region I

    • Wink 60, Bovina 7
    • Ralls 32, Clarendon 19
    • Sudan 59, Iraan 20
    • Vega 56, Smyer 0
    • Stratford 69, New Home 18
    • McCamey 30, Farwell 15
    • Gruver 44, Tahoka 41
    • Van Horn 8, Seagraves 6

    Division II, Region II

    • Wellington 56, Electra 12
    • Christoval 28, Cross Plains 14
    • Windthorst 53, Shamrock 16
    • Albany 56, Miles 7
    • Hamlin 64, Menard 16
    • Quanah 28, Santo 26
    • Eldorado 30, Haskell 14
    • Wheeler 54, Archer City 47

    Division II, Region III

    • Muenster 61, Clarksville 16
    • Lovelady 62, Wortham 20
    • Mount Enterprise 44, Era 0
    • Dawson 42, Evadale 2
    • Mart 81, Saratoga West Hardin 14
    • Detroit 66, Tioga 42
    • Grapeland 63, Frost 14
    • Cumby 50, Simms Bowie 28

    Division II, Region IV

    • Bremond 50, Louise 13
    • Agua Dulce 28, D'Hanis 22
    • Flatonia 48, Iola 0
    • La Pryor 40, Premont 0
    • Falls City 70, La Villa 6
    • Chilton 28, Burton 21
    • Bruni 59, Runge 32
    • Granger 36, Snook 12