San Antonio

2018 Class 6A Texas High School Football Playoffs

2018 Texas High School Football Playoffs:
Schedule: State Championship Games at AT&T Stadium
Class 6A | Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A Six Man
TAIAO/TAPPS | Final AP Top 10 Poll for 2018

State Championships (Dec. 22)

Class 6A Division I State Championship
  • Duncanville (14-0) vs. Galena Park North Shore (15-0), Saturday, Dec. 22 at 7 p.m. AT&T Stadium in Arlington

Sports Connection

Connecting you to your favorite North Texas sports teams as well as sports news around the globe.

Cleveland Indians Look Into Changing Name Amid Pressure

MLB Cancels All-Star Game for First Time Since 1945

Class 6A Division II State Championship
  • Longview (15-0) vs. Beaumont West Brook (13-2), Saturday, Dec. 22 at 3 p.m. AT&T Stadium in Arlington

Semifinal (Dec. 13-15)

Class 6A Division I, Semifinal
  • Duncanville 44, Allen 35
  • Galena Park North Shore 51, Lake Travis 10

Class 6A Division II, Semifinal
  • Longview 45, Amarillo Tascosa 42
  • Beaumont West Brook 35, Austin Westlake 30

Quarterfinal (Dec. 6-8)

Class 6A Division I, Quarterfinal
  • Duncanville 51, Southlake Carroll 7
  • Allen 51, Waco Midway 7
  • Galena Park North Shore 38, Cypress-Fairbanks 21
  • Lake Travis 38, Converse Judson 21

Class 6A Division II, Quarterfinal
  • Amarillo Tascosa 48, Haltom City 27
  • Longview 14, Spring Westfield 0
  • Beaumont West Brook 31, Cypress Creek 21
  • Austin Westlake 26, SA Northside Brandeis 0

Regional (Nov. 29 - Dec. 1)

Class 6A Division I, Region I, Regional
  • Southlake Carroll 35, Euless Trinity 7
  • Arlington Lamar 6, Duncanville 45

Class 6A Division I, Region II, Regional
  • Allen 31, The Woodlands 24
  • Waco Midway 28, Klein Oak 27

Class 6A Division I, Region III, Regional
  • Galena Park North Shore 49, Katy 38
  • Cypress Fairbanks 41, Humble Atascocita 38

Class 6A Division I, Region IV, Regional
  • Lake Travis 56, Weslaco 14
  • Converse Judson 69, San Benito 18

Class 6A Division II, Region I, Regional
  • Haltom City 41, Lewisville Hebron 30
  • Amarillo Tascosa 43, Mansfield Lake Ridge 34

Class 6A Division II, Region II, Regional
  • Longview 56, Austin Vandegrift 28
  • Spring Westfield 35, Mesquite Horn 16

Class 6A Division II, Region III, Regional
  • Beaumont West Brook 49, Katy Tompkins 45
  • Cypress Creek 43, Humble Summer Creek 14

Class 6A Division II, Region IV, Regional
  • Austin Westlake 28, Edinburg Vela 0
  • SA Northside Brandeis 33, Brownsville Hanna 32

Area (Nov. 22-24)

Class 6A Division I, Region I, Area
  • Euless Trinity 44, EP Franklin 28
  • Southlake Carroll 41, DeSoto 20
  • Arlington Lamar 49, Odessa Permian 35
  • Duncanville 38, Lewisville 0

Class 6A Division I, Region II, Area
  • Allen 52, Rockwall 40
  • The Woodlands 53, Round Rock Cedar Ridge 50
  • Garland Sachse 28, Waco Midway 56
  • Klein Oak 66, Round Rock 59, 2OT

Class 6A Division I, Region III, Area
  • Katy 58, Jersey Village 14
  • Galena Park North Shore 65, Dickinson 21
  • Cypress Fairbanks 31, Fort Bend Ridge Point 0
  • Humble Atascocita 63, Alief Hastings 35

Class 6A Division I, Region IV, Area
  • Lake Travis 56, SA Madison 35
  • Weslaco 30, Laredo United 14
  • Converse Judson 63, SA Reagan 21
  • San Benito 43, PSJA North 35, OT

Class 6A Division II, Region I, Area
  • Haltom City 42, Midland Lee 27
  • Lewisville Hebron 57, Richardson Pearce 35
  • Amarillo Tascosa 35, Arlington 24
  • Mansfield Lake Ridge 50, Denton Guyer 42, 3OT

Class 6A Division II, Region II, Area
  • Longview 63, Prosper 17
  • Austin Vandegrift 28, Klein Collins 21, OT
  • Mesquite Horn 49, Wylie 31
  • Spring Westfield 24, Cypress Ranch 17, OT

Class 6A Division II, Region III, Area
  • Katy Tompkins 31, Cypress Falls 21
  • Beaumont West Brook 54, Houston Strake Jesuit 43
  • Cypress Creek 24, Katy Taylor 14
  • Humble Summer Creek 28, Houston Clear Lake 19

Class 6A Division II, Region IV, Area
  • Austin Westlake 49, SA Northside Brennan 7
  • Edinburg Vela 65, Laredo Alexander 0
  • Cibolo Steele 16, SA Northside Brandeis 28
  • Brownsville Hanna 28, Eagle Pass 13

Bi-District (Nov. 15-17)

Class 6A Division I, Region I, Bi-district
 • Southlake Carroll 54 vs. Coppell 10
 • EP Franklin 77, Midland 56
 • Arlington Lamar 55, San Angelo Central 14
 • De Soto 55, Dallas Skyline 53
 • Duncanville 30, South Grand Prairie 14
 • Euless Trinity 56, Arlington Martin 34
 • Lewisville 33, Keller 27, 3OT
 • Odessa Permian 42, EP Coronado 0

Class 6A Division 1, Region II, Bi-district
 • Cypress Woods 49 vs. Round Rock 56
 • Spring 14 vs. Klein Oak 17
 • Allen 56, Garland Rowlett 21
 • Garland Sachse 35, Plano East 25
 • Hewitt Midway 48, Mesquite 13
 • Rockwall 50, Belton 14
 • Round Rock Cedar Ridge 21, Houston Langham Creek 15
 • The Woodlands 66, Aldine Davis 7

Class 6A Division 1, Region III, Bi-district
  • Jersey Village 56, Houston Chavez 12
  • Katy 52, Fort Bend Travis 7
  • Galena Park North Shore 56, Pasadena Dobie 19
  • Dickinson 49, Pearland 21
  • Cypress Fairbanks 42, Houston Lamar 21
  • Fort Bend Ridge Point 14, Katy Seven Lakes 10
  • Humble Atascocita 71, Channelview 55
  • Alief Hastings 45, League City Clear Springs 38

Class 6A Division 1, Region IV, Bi-district
  • Lake Travis 45, Smithson Valley 14
  • SA Madison 35, SA Northside Warren 7
  • Laredo United 31, Mission 28
  • Weslaco 25, Harlingen 14
  • Converse Judson 49, Buda Hays 14
  • SA Reagan 30, SA Northside O'Connor 7
  • PSJA North 25 vs. Laredo United South 17
  • San Benito 46, Edinburg 20

Class 6A Division II, Region I, Bi-district
  • Midland Lee 70, EP Americas 12
  • Haltom 47, Arlington Bowie 41
  • Lewisville Hebron 17, Keller Fossil Ridge 7
  • Richardson Pearce 23, Cedar Hill 21
  • Amarillo Tascosa 57, EP Pebble Hills 35
  • Arlington 49, Weatherford 16
  • Denton Guyer 52, Lewisville Flower Mound 21
  • Mansfield Lake Ridge 45, Richardson Lake Highlands 35

Class 6A Division II, Region II, Bi-district
  • Prosper 41, Garland Naaman Forest 21
  • Longview 70, Copperas Cove 22, OT
  • Austin Vandegrift 35, Tomball Memorial 14
  • Klein Collins 30, Aldine Eisenhower 6
  • Wylie 38, McKinney 28
  • Temple 38, Mesquite Horn 38
  • Cypress Ranch 24, Pflugerville Hendrickson 10
  • Spring Westfield 10, Klein 6

Class 6A Division II, Region III, Bi-district
  • Cypress Falls 40 vs. Houston Westside 14
  • Katy Tompkins 35, Fort Bend Elkins 20
  • Beaumont West Brook 56, Humble Kingwood Park 14
  • Houston Strake Jesuit 55, Clear Brook 7
  • Houston Heights 7 vs. Cypress Creek 34
  • Katy Taylor 28, Fort Bend Dulles 13
  • Humble Summer Creek 29, Sheldon King 28
  • Houston Clear Lake 28, Pearland Dawson 14

Class 6A Division II, Region IV, Bi-district
  • Austin Westlake 28, Schertz Clemens 14
  • SA Northside Brennan 33, SA Johnson 28
  • Laredo Alexander 40 vs. McAllen Memorial 28
  • Edinburg Vela 52, Harlingen South 14
  • Cibolo Steele 18, Austin Bowie 17
  • SA Northside Brandeis 49, SA Churchill 38
  • Eagle Pass 34, PSJA 28, OT
  • Brownsville Hanna 35, Weslaco East 20

Copyright AP - Associated Press
Contact Us