Fort Worth

2018 Class 5A Texas High School Football Playoffs

2018 Texas High School Football Playoffs:
Schedule: State Championship Games at AT&T Stadium
Class 6A | Class 5A | Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A Six Man
TAIAO/TAPPS | Final AP Top 10 Poll for 2018

State Championships (Dec. 21-22)

Class 5A Division I State Championship
  • Highland Park (15-0) vs. Alvin Shadow Creek (15-0), Saturday, Dec. 22 at 11 a.m. AT&T Stadium in Arlington

Sports Connection

Connecting you to your favorite North Texas sports teams as well as sports news around the globe.

Cleveland Indians Look Into Changing Name Amid Pressure

MLB Cancels All-Star Game for First Time Since 1945

Class 5A Division II State Championship
  • Aledo 55, Fort Bend Marshall 19

Semifinal (Dec. 13-15)

Class 5A Division I, Semifinal

  • Dallas Highland Park 43, Denton Ryan 21
  • Alvin Shadow Creek 41, SA Wagner 24

Class 5A Division II, Semifinal

  • Aledo 63, WF Rider 7
  • Fort Bend Marshall 19, CC Calallen 17

Quarterfinal (Dec. 6-8)

Class 5A Division I, Quarterfinal
  • Denton Ryan 28, North Richland Hills Birdville 0
  • Dallas Highland Park 42, Tyler 35
  • Alvin Shadow Creek 25, Richmond Foster 21
  •  SA Wagner 54, Mission Veterans 21

Class 5A Division II, Quarterfinal
  • WF Rider 38, Lubbock Cooper 35
  • Aledo 26, Frisco Reedy 16
  • Fort Bend Marshall 47, Huntsville 43
  • CC Calallen 48, Port Lavaca Calhoun 17

Regional (Nov. 29 - Dec. 1)

Class 5A Division I, Region I, Regional
  • North Richland Hills Hills Birdville 28, Grapevine 21, OT
  • Denton Ryan 30, Lubbock Coronado 0

Class 5A Division I, Region II, Regional
  • Dallas Highland Park 52, Mansfield Timberview 7
  • Tyler 31, Frisco Lone Star 13

Class 5A Division I, Region III, Regional
  • Alvin Shadow Creek 36, Georgetown 7
  • Richmond Foster 41, Hutto 31

Class 5A Division I, Region IV, Regional
  • SA Wagner 49, CC Flour Bluff 14
  • Mission Veterans 62, CC Veterans 55

Class 5A Division II, Region I, Regional
  • WF Rider 38, Canyon Randall 7
  • Lubbock Cooper 34, Justin Northwest 14

Class 5A Division II, Region II, Regional
  • Aledo 28, Dallas South Oak Cliff 14
  • Frisco Reedy 34, Burleson Centennial 7

Class 5A Division II, Region III, Regional
  • Huntsville 35, Marshall 34
  • Fort Bend Marshall 53, Port Neches-Groves 14

Class 5A Division II, Region IV, Regional
  • Port Lavaca Calhoun 49, Kerrville Tivy 39
  • CC Calallen 42, Brenham 13

Area (Nov. 22-24)

Class 5A Division I, Region I, Area
  • N. Richland Hills Birdville 49, Abilene Cooper 14
  • Amarillo Caprock 28, Grapevine 47
  • Lubbock Coronado 41, Azle 34
  • Denton Ryan 42, EP Del Valle 14

Class 5A Division I, Region II, Area
  • Mansfield Timberview 45, Magnolia West 28
  • Dallas Highland Park 28, College Station 20
  • Tyler 22, Lancaster 10
  • Frisco Lone Star 49, Lufkin 21

Class 5A Division I, Region III, Area
  • Georgetown 35, New Caney 32
  • Alvin Shadow Creek 21, Cedar Park 14
  • Hutto 28, Angleton 21
  • Richmond Foster 42, Manor 28

Class 5A Division I, Region IV, Area
  • SA Wagner 56, CC Ray 17
  • CC Flour Bluff 35, SA Southwest 21
  • Corpus Christi Veterans Memorial High 58, San Antonio Harlan 21
  • Mission Memorial  23, SA Memorial 48

Class 5A Division II, Region I, Area
  • Canyon Randall 38, EP Parkland 28
  • WF Rider 41, EP Andress 10
  • Lubbock Cooper 45, EP Austin 0
  • Justin Northwest 48, EP Burges 14

Class 5A Division II, Region II, Area
  • Aledo 62, Lucas Lovejoy 28
  • Dallas South Oak Cliff 48, Frisco 16
  • Frisco Reedy 52, Midlothian 29
  • Burleson Centennial 28, Corsicana 20

Class 5A Division II, Region III, Area
  • Marshall 63, Nederland 24
  • Huntsville 34, Manvel 10
  • Fort Bend Marshall 49, A&M Consolidated 31
  • Port Neches-Groves 50, Lindale 28

Class 5A Division II, Region IV, Area
  • Port Lavaca Calhoun 45, Leander Glenn 27
  • Kerrville Tivy 24, SA Southside 14
  • CC Calallen 63, SA Alamo Heights 35, OT
  • Brenham 42, Mission Sharyland 35, 2OT

Bi-District (Nov. 15-17)

Class 5A Division I, Region I, Bi-district
  • Abilene Cooper 49, EP Eastwood 41
  • NRH Birdville 29, Saginaw Boswell 27
  • Amarillo Caprock 42, EP Eastlake 17
  • Grapevine 34, Crowley 14
  • Azle 52, Colleyville Heritage 20
  • Lubbock Coronado 35, EP Chapin 17
  • Denton Ryan 65, FW Brewer 24
  • EP Del Valle 21, Amarillo 10

Class 5A Division I, Region II, Bi-district
  • Mansfield Timberview 35, The Colony 30
  • Magnolia West 44, Sherman 31
  • Dallas Highland Park 35, Frisco Independence 14
  • College Station 41, Mesquite Poteet 38
  • Tyler 43, Tomball 17
  • Lancaster 49, Frisco Wakeland 28
  • Lufkin 50, McKinney North 27
  • Frisco Lone Star 41, Mansfield Legacy 6

Class 5A Division I, Region III, Bi-district
  • New Caney 20, Fort Bend Hightower 14
  • Georgetown 21, Seguin 6
  • Alvin Shadow Creek 37, New Caney Porter 30
  • Cedar Park 10, Austin LBJ 7, OT
  • Hutto 58, Austin McCallum 7
  • Angleton 55, Humble Kingwood Park 32
  • Manor 43, Dripping Springs 40
  • Richmond Foster 20, Port Arthur Memorial 19

Class 5A Division I, Region IV, Bi-district
  • SA Wagner 59. SA Harlandale 7
  • CC Ray 42, Brownsville Pace 7
  • SA Southwest 49, SA Brackenridge 27
  • CC Flour Bluff 56, La Joya Palmview 21
  • CC Veteran 44, Brownsville Memorial 14
  • SA Harlan 33, SA Houston 14
  • Mission Memorial 69, Victoria East 21
  • SA Memorial 35 vs. Laredo Martin 33

Class 5A Division II, Region I, Bi-district
  • EP Parkland 48, EP Irvin 12
  • Canyon Randall 38, FW Southwest 7
  • EP Andress 33, EP Hanks 12
  • WF Rider 57, FW Wyatt 44
  • Lubbock Cooper 52, FW Eastern Hills 0
  • EP Austin 35, Canutillo 14
  • Justin Northwest 48, Wichita Falls 20
  • Clint Horizon 14 vs. EP Burges 31

Class 5A Division II, Region II, Bi-district
  • Aledo 48, Seagoville 13
  • Lucas Lovejoy 45, Kaufman 29
  • Dallas South Oak Cliff 40, Everman 7
  • Frisco 41, Sulphur Springs 14
  • Frisco Reedy 47, Ennis 21
  • Midlothian 42, Red Oak 13
  • Corsicana 53, Lake Dallas 31
  • Burleson Centennial 70, Dallas Kimball 12

Class 5A Division II, Region III, Bi-district
  • Marshall 56, Rosenberg Lamar 14
  • Nederland 22, Fort Bend Willowridge 16
  • Huntsville 57, Nacogdoches 7
  • Manvel 62, Barbers Hill 42
  • Fort Bend Marshall 53, Santa Fe 15
  • A&M Consolidated 40, Whitehouse 12
  • Port Neches-Groves 48, Houston Northside 7
  • Lindale 52, Montgomery 38

Class 5A Division II, Region IV, Bi-district
  • Leander Glenn 28, Castroville Medina Valley 14
  • Sharyland Pioneer 55 vs. Port Lavaca Calhoun 56
  • Kerrville Tivy 63, Bastrop 62, 2OT
  • SA Southside 56, Mercedes 7
  • CC Calallen 49, Pharr Valley View 0
  • SA Alamo Heights 38, Georgetown East View 21
  • Mission Sharyland 27 vs. Somerset 21
  • Brenham 23, Boerne-Champion 20

Copyright AP - Associated Press
Contact Us