2018 Class 6A Texas High School Football Playoffs - NBC 5 Dallas-Fort Worth

2018 Class 6A Texas High School Football Playoffs

    processing...

    NEWSLETTERS

    All Dressed in White
    NBCConnecticut.com
    (File photo)

    Quarterfinal (Dec. 6-8)

    Class 6A Division I, Quarterfinal
      • Duncanville 51, Southlake Carroll 7
      • Allen 51, Waco Midway 7
      • Galena Park North Shore 38, Cypress-Fairbanks 21
      • Lake Travis 38, Converse Judson 21

    Class 6A Division II, Quarterfinal
      • Amarillo Tascosa 48, Haltom City 27
      • Longview 14, Spring Westfield 0
      • Beaumont West Brook 31, Cypress Creek 21
      • Austin Westlake 26, SA Northside Brandeis 0

    Regional (Nov. 29 - Dec. 1)

    Class 6A Division I, Region I, Regional
      • Southlake Carroll 35, Euless Trinity 7
      • Arlington Lamar 6, Duncanville 45

    Class 6A Division I, Region II, Regional
      • Allen 31, The Woodlands 24
      • Waco Midway 28, Klein Oak 27

    Class 6A Division I, Region III, Regional
      • Galena Park North Shore 49, Katy 38
      • Cypress Fairbanks 41, Humble Atascocita 38

    Class 6A Division I, Region IV, Regional
      • Lake Travis 56, Weslaco 14
      • Converse Judson 69, San Benito 18

    Class 6A Division II, Region I, Regional
      • Haltom City 41, Lewisville Hebron 30
      • Amarillo Tascosa 43, Mansfield Lake Ridge 34

    Class 6A Division II, Region II, Regional
      • Longview 56, Austin Vandegrift 28
      • Spring Westfield 35, Mesquite Horn 16

    Class 6A Division II, Region III, Regional
      • Beaumont West Brook 49, Katy Tompkins 45
      • Cypress Creek 43, Humble Summer Creek 14

    Class 6A Division II, Region IV, Regional
      • Austin Westlake 28, Edinburg Vela 0
      • SA Northside Brandeis 33, Brownsville Hanna 32

    Area (Nov. 22-24)

    Class 6A Division I, Region I, Area
      • Euless Trinity 44, EP Franklin 28
      • Southlake Carroll 41, DeSoto 20
      • Arlington Lamar 49, Odessa Permian 35
      • Duncanville 38, Lewisville 0

    Class 6A Division I, Region II, Area
      • Allen 52, Rockwall 40
      • The Woodlands 53, Round Rock Cedar Ridge 50
      • Garland Sachse 28, Waco Midway 56
      • Klein Oak 66, Round Rock 59, 2OT

    Class 6A Division I, Region III, Area
      • Katy 58, Jersey Village 14
      • Galena Park North Shore 65, Dickinson 21
      • Cypress Fairbanks 31, Fort Bend Ridge Point 0
      • Humble Atascocita 63, Alief Hastings 35

    Class 6A Division I, Region IV, Area
      • Lake Travis 56, SA Madison 35
      • Weslaco 30, Laredo United 14
      • Converse Judson 63, SA Reagan 21
      • San Benito 43, PSJA North 35, OT

    Class 6A Division II, Region I, Area
      • Haltom City 42, Midland Lee 27
      • Lewisville Hebron 57, Richardson Pearce 35
      • Amarillo Tascosa 35, Arlington 24
      • Mansfield Lake Ridge 50, Denton Guyer 42, 3OT

    Class 6A Division II, Region II, Area
      • Longview 63, Prosper 17
      • Austin Vandegrift 28, Klein Collins 21, OT
      • Mesquite Horn 49, Wylie 31
      • Spring Westfield 24, Cypress Ranch 17, OT

    Class 6A Division II, Region III, Area
      • Katy Tompkins 31, Cypress Falls 21
      • Beaumont West Brook 54, Houston Strake Jesuit 43
      • Cypress Creek 24, Katy Taylor 14
      • Humble Summer Creek 28, Houston Clear Lake 19

    Class 6A Division II, Region IV, Area
      • Austin Westlake 49, SA Northside Brennan 7
      • Edinburg Vela 65, Laredo Alexander 0
      • Cibolo Steele 16, SA Northside Brandeis 28
      • Brownsville Hanna 28, Eagle Pass 13

    Bi-District (Nov. 15-17)

    Class 6A Division I, Region I, Bi-district
     • Southlake Carroll 54 vs. Coppell 10
     • EP Franklin 77, Midland 56
     • Arlington Lamar 55, San Angelo Central 14
     • De Soto 55, Dallas Skyline 53
     • Duncanville 30, South Grand Prairie 14
     • Euless Trinity 56, Arlington Martin 34
     • Lewisville 33, Keller 27, 3OT
     • Odessa Permian 42, EP Coronado 0

    Class 6A Division 1, Region II, Bi-district
     • Cypress Woods 49 vs. Round Rock 56
     • Spring 14 vs. Klein Oak 17
     • Allen 56, Garland Rowlett 21
     • Garland Sachse 35, Plano East 25
     • Hewitt Midway 48, Mesquite 13
     • Rockwall 50, Belton 14
     • Round Rock Cedar Ridge 21, Houston Langham Creek 15
     • The Woodlands 66, Aldine Davis 7

    Class 6A Division 1, Region III, Bi-district
      • Jersey Village 56, Houston Chavez 12
      • Katy 52, Fort Bend Travis 7
      • Galena Park North Shore 56, Pasadena Dobie 19
      • Dickinson 49, Pearland 21
      • Cypress Fairbanks 42, Houston Lamar 21
      • Fort Bend Ridge Point 14, Katy Seven Lakes 10
      • Humble Atascocita 71, Channelview 55
      • Alief Hastings 45, League City Clear Springs 38

    Class 6A Division 1, Region IV, Bi-district
      • Lake Travis 45, Smithson Valley 14
      • SA Madison 35, SA Northside Warren 7
      • Laredo United 31, Mission 28
      • Weslaco 25, Harlingen 14
      • Converse Judson 49, Buda Hays 14
      • SA Reagan 30, SA Northside O'Connor 7
      • PSJA North 25 vs. Laredo United South 17
      • San Benito 46, Edinburg 20

    Class 6A Division II, Region I, Bi-district
      • Midland Lee 70, EP Americas 12
      • Haltom 47, Arlington Bowie 41
      • Lewisville Hebron 17, Keller Fossil Ridge 7
      • Richardson Pearce 23, Cedar Hill 21
      • Amarillo Tascosa 57, EP Pebble Hills 35
      • Arlington 49, Weatherford 16
      • Denton Guyer 52, Lewisville Flower Mound 21
      • Mansfield Lake Ridge 45, Richardson Lake Highlands 35

    Class 6A Division II, Region II, Bi-district
      • Prosper 41, Garland Naaman Forest 21
      • Longview 70, Copperas Cove 22, OT
      • Austin Vandegrift 35, Tomball Memorial 14
      • Klein Collins 30, Aldine Eisenhower 6
      • Wylie 38, McKinney 28
      • Temple 38, Mesquite Horn 38
      • Cypress Ranch 24, Pflugerville Hendrickson 10
      • Spring Westfield 10, Klein 6

    Class 6A Division II, Region III, Bi-district
      • Cypress Falls 40 vs. Houston Westside 14
      • Katy Tompkins 35, Fort Bend Elkins 20
      • Beaumont West Brook 56, Humble Kingwood Park 14
      • Houston Strake Jesuit 55, Clear Brook 7
      • Houston Heights 7 vs. Cypress Creek 34
      • Katy Taylor 28, Fort Bend Dulles 13
      • Humble Summer Creek 29, Sheldon King 28
      • Houston Clear Lake 28, Pearland Dawson 14

    Class 6A Division II, Region IV, Bi-district
      • Austin Westlake 28, Schertz Clemens 14
      • SA Northside Brennan 33, SA Johnson 28
      • Laredo Alexander 40 vs. McAllen Memorial 28
      • Edinburg Vela 52, Harlingen South 14
      • Cibolo Steele 18, Austin Bowie 17
      • SA Northside Brandeis 49, SA Churchill 38
      • Eagle Pass 34, PSJA 28, OT
      • Brownsville Hanna 35, Weslaco East 20