2018 Class 2A Texas High School Football Playoffs - NBC 5 Dallas-Fort Worth

2018 Class 2A Texas High School Football Playoffs

    processing...

    NEWSLETTERS

    2018 Class 2A Texas High School Football Playoffs
    NBC Bay Area
    File photo.

    Semifinal (Dec. 13-15)

    Class 2A Division I, Semifinal
      • New Deal (14-0) vs San Saba (14-0), 7 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene
      • San Augustine (13-2) vs Mason (14-0), 7:30 p.m. Thursday, Waco ISD Stadium

    Class 2A Division II, Semifinal
      • Gruver (13-1) vs Albany (9-5), 6 p.m. Thursday, Plainview
      • Mart (13-1) vs Falls City (14-0), 7 p.m. Thursday, Georgetown

    Quarterfinal (Dec. 6-8)

    Class 2A Division I, Quarterfinal
      • New Deal 57, Stinnett West Texas 6
      • San Saba 31, De Leon 17
      • San Augustine 43, Tenaha 17
      • Mason 28, Refugio 14

    Class 2A Division II, Quarterfinal
      • Gruver 50, Stratford 14
      • Albany 41, Hamlin 28
      • Mart 59, Muenster 0
      • Falls City 30, Burton 28

    Regional (Nov. 29 - Dec. 1)

    Class 2A Division I, Region I
      • New Deal 67, Panhandle 49
      • Stinnett West Texas 28, Sundown 26

    Class 2A Division I, Region II
      • De Leon 44, Riesel 21
      • San Saba 62, Celeste 56 2OT

    Class 2A Division I, Region III
      • Tenaha 35, Price Carlisle 14
      • San Augustine 29, Garrison 27

    Class 2A Division I, Region IV
      • Mason 52, Wallis Brazos 14
      • Refugio 56, Shiner 41

    Class 2A Division II, Region I
      • Vega 7, Stratford 35
      • Gruver 49, Clarendon 14

    Class 2A Division II, Region II
      • Hamlin 21, Wellington 18
      • Albany 48, Wheeler 27

    Class 2A Division II, Region III
      • Muenster 56, Evadale 0
      • Mart 64, Grapeland 22

    Class 2A Division II, Region IV
      • Burton 47, Granger 7
      • Falls City 50, Woodsboro 0

    Area (Nov. 22-24)

    Class 2A Division I, Region I, Area
      • Panhandle 55, Winters 20
      • New Deal 64, Stamford 6
      • Hawley 36, Sundown 37 OT
      • Stinnett West Texas 33, Seymour 0

    Class 2A Division I, Region II, Area
      • Riesel 58, Collinsville 45
      • De Leon 31, Wolfe City 20
      • San Saba 48, Valley View 16
      • Bosqueville 28, Celeste 42

    Class 2A Division I, Region III, Area
      • Tenaha 41, Centerville 38
      • Price Carlisle 47, Joaquin 33
      • Garrison 43, Alto 13
      • San Augustine 46, Jewett Leon 14

    Class 2A Division I, Region IV, Area
      • Wallis Brazos 38, Holland 35
      • Mason 35, Weimar 6
      • Shiner 55, Hearne 20
      • Refugio 49, Thorndale 14

    Class 2A Division II, Region I, Area
      • Vega 42, McCamey 0
      • Stratford 45, Farwell 20
      • Gruver 37, Wink 27
      • Clarendon 28, Iraan 14

    Class 2A Division II, Region II, Area
      • Wellington 70, Christoval 6
      • Hamlin 48, Windthorst 21
      • Albany 38, Santo 28
      • Wheeler 26, Haskell 12

    Class 2A Division II, Region III, Area
      • Muenster 32, Lovelady 22
      • Evadale 42, Clarksville 28
      • Mart 66, Simms Bowie 0
      • Grapeland 60, Detroit 0

    Class 2A Division II, Region IV, Area
      • Granger 40, La Villa 36
      • Burton 74, La Pryor 14
      • Falls City 63, Snook 8
      • Woodsboro 30, Flatonia 24

    Bi-District (Nov. 15-17)

    Class 2A Division I, Region I, Bi-district
      • Panhandle 54, Post 16
      • Winters 26, Alvord 7a
      • New Deal 48, Sunray 0
      • Stamford 68 vs. Lindsay 34
      • Hawley 69, Chico 15
      • Sundown 59, Sanford-Fritch 30
      • Seymour 51, Ozona 13
      • Stinnett West Texas 55, Floydada 17

    Class 2A Division I, Region II, Bi-district
      • Collinsville, Okla. 42, Como-Pickton 8
      • Riesel 59, Crawford 13
      • Wolfe City 51, Tom Bean 6
      • De Leon 41, Axtell 21
      • San Saba 67, Italy 8
      • Valley View 42, Honey Grove 0
      • Bosqueville 72, Valley Mills 21
      • Celeste 42, Bogata Rivercrest 6

    Class 2A Division I, Region III, Bi-district
      • Centerville 51, Cushing 18
      • Tenaha 49, Shelbyville 18
      • Price Carlisle 56, Cayuga 6
      • Joaquin 42, Pineland West Sabine 0
      • Garrison 56 vs. Groveton 27
      • Alto 47, Normangee 16
      • San Augustine 40, Timpson 12
      • Jewett Leon 55, Big Sandy 42

    Class 2A Division I, Region IV, Bi-district
      • Holland 63, Junction 12
      • Wallis Brazos 45, Three Rivers 21
      • Mason 63, Milano 0
      • Weimar 57, Freer 7
      • Shiner 76, Santa Maria 0
      • Hearne 49, Brackettville 6
      • Refugio 75, Yorktown 0
      • Thorndale 55, Center Point 24

    Class 2A Division II, Region I, Bi-district
      • McCamey 51, Plains 13
      • Vega 31, Tahoka 26
      • Farwell 53, Van Horn 6
      • Stratford 84, Smyer 8
      • Gruver 64, Crosbyton 8
      • Wink 31, Sudan 14
      • Clarendon 38, Ralls 13
      • Iraan 32, Bovina 22

    Class 2A Division II, Region II, Bi-district
      • Wellington 60, Electra 8
      • Christoval 40, Cross Plains 34
      • Windthorst 41, Memphis 0
      • Hamlin 52, Miles 0
      • Albany 47, Rocksprings 7
      • Santo 63, Quanah 30
      • Haskell 26, Eldorado 22
      • Wheeler 51, Archer City 26

    Class 2A Division II, Region III, Bi-district
      • Muenster 53, Mount Enterprise 6
      • Lovelady 69, Dawson 19
      • Clarksville 56, Tioga 0
      • Evadale 36, Frost 15
      • Mart 80, Saratoga West Hardin 0
      • Simms Bowie 19, Era 12
      • Grapeland 54, Hubbard 0
      • Detroit 50, Cumby 42

    Class 2A Division II, Region IV, Bi-district
      • Granger 29, Louise 23
      • La Villa 35, Runge 25
      • Burton 59, Chilton 13
      • La Pryor 56, Bruni 16
      • Falls City 75, Agua Dulce 12
      • Snook 36, Bremond 34
      • Woodsboro 46, Charlotte 26
      • Flatonia 30, Iola 28