The Associated Press

AP Top 10 HS Football Results — Week of Nov. 3, 2016

Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, for the week of Nov. 3-5, 2016.

Class 6A
   1. Allen (10-0) beat Wylie 49-0.
   2. DeSoto (10-0) beat South Grand Prairie 37-31.
   3. Lake Travis (9-1) beat Austin Vandegrift 55-0.
   4. The Woodlands (10-0) beat The Woodlands College Park 63-10.
   5. Cibolo Steele (9-1) beat Schertz Clemens 34-13.
   6. Galena Park North Shore (9-1) beat Humble Summer Creek 50-22.
   7. San Angelo Central (10-0) beat Amarillo Tascosa 49-15.
   8. Southlake Carroll (9-1) beat Lewisville Hebron 52-34.
   9. Round Rock Cedar Ridge (10-0) beat Round Rock Westwood 49-6.
   10. Cedar Hill (8-2) beat Irving 45-7.

Class 5A
   1. Aledo (10-0) beat Saginaw Boswell 49-24.
   2. Cedar Park (10-0) beat Elgin 55-0.
   3. Manvel (10-0) beat Galena Park 49-3.
   4. Denton Ryan (10-0) beat WF Rider 38-14.
   5. Richmond Foster (10-0) beat Rosenberg Lamar 49-6.
   6. Lancaster (9-1) beat Midlothian 42-12.
   7. College Station (10-0) idle.
   8. Texarkana Texas (10-0) beat Longview Pine Tree 38-3.
   9. Frisco Lone Star (9-1) beat Frisco Independence 37-13.
   10. Dallas Highland Park (8-2) lost to Wylie East 20-9.

Class 4A
   1. West Orange-Stark (10-0) beat Orangefield 60-0.
   2. Argyle (9-0) beat Burkburnett 55-30.
   3. Waco La Vega (10-0) beat Burnet 63-23.
   4. Cuero (10-0) beat Wharton 34-7.
   5. Geronimo Navarro (9-0) beat Bandera 70-0.
   6. China Spring (9-1) beat Lampasas 38-20.
   7. Gilmer (9-1) beat Pittsburg 51-35.
   8. Van (9-1) lost to Terrell 19-14.
   9. Abilene Wylie (7-1) beat Stephenville 44-3.
   10. El Campo (10-0) beat Bay City 35-28.

Class 3A
   1. Brock (10-0) beat Breckenridge 45-0.
   2. Newton (10-0) beat Frankston 68-0.
   3. Malakoff (10-0) beat Elkhart 42-7.
   4. Sunnyvale (10-0) beat Kemp 49-21.
   5. Hallettsville (10-0) beat Edna 56-35.
   6. Rockdale (9-1) beat Jarrell 45-7.
   7. Cisco (8-1) beat Eastland 27-14.
   8. Canadian (8-2) beat Tulia 48-7.
   9. East Bernard (9-1) beat Boling 21-3.
   10. Franklin (8-2) beat Little River Academy 41-6.

Class 2A
   1. Bremond (10-0) beat Dawson 47-13.
   2. Iraan (10-0) beat Mertzon Irion County 40-0.
   3. Refugio (9-1) beat Shiner 35-0.
   4. Mart (10-0) beat Bosqueville 26-21.
   5. Tenaha (10-0) beat Timpson 48-6.
   6. Stratford (9-1) beat Boys Ranch 38-0.
   7. Albany (9-1) beat Bronte 46-7.
   8. Price Carlisle (9-1) lost to San Augustine 42-28.
   9. Muenster (9-1) beat Perrin-Whitt 63-7.
   10. Shiner (6-3) lost to Refugio 35-0.

Copyright AP - Associated Press
Contact Us