UIL Realigns Class 3A Through 2012

View Comments ()
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    The UIL Class 3A football and basketball district alignments for the 2010-11 and 2011-12 seasons.

    Region I

     

    District 1 -- Borger, Dalhart, Pampa, Perryton.

    District 2 -- Brownfield, Lamesa, Levelland, Lubbock Cooper, Lubbock Estacado, Shallowater.

    District 3 -- Anthony, Clint, Clint Mountain View, Fabens, Pecos, Presidio (basketball only).

    District 4 -- Andrews, Fort Stockton, Midland Greenwood, Monahans, Seminole,

    District 5 -- Abilene Wylie, Big Spring, Brownwood, Snyder, Sweetwater,

    District 6 -- Bowie, Burkburnett, Graham, Iowa Park, Vernon, Wichita Falls Hirschi.

    District 7 -- Bridgeport, Decatur, Fort Worth Castleberry, Lake Worth, Mineral Wells.

    District 8 -- Alvarado, Glen Rose, Hillsboro, Kennedale, Venus, West.

    Region II

    District 9 -- Argyle, Aubrey, Gainesville, Pilot Point, Sanger, Whitesboro.

    District 10 -- Anna, Bonham, Celina, Commerce, Van Alstyne.

    District 11 -- Farmersville, Frisco Lone Star, Lucas Lovejoy, Nevada Community, Princeton, Prosper.

    District 12 -- Carrollton Ranchview, Dallas Madison, Dallas Roosevelt, Dallas Smith, Fort Worth Polytechnic, Fort Worth Diamond Hill-Jarvis.

    District 13 -- Crandall, Ferris, Kaufman, Kemp, Mabank, North Forney.

    District 14 -- Canton, Emory Rains, Lindale, Quinlan Ford, Van, Wills Point.

    District 15 -- Atlanta, Mount Vernon, Paris, Paris North Lamar, Texarkana Liberty-Eylau, Texarkana Pleasant Grove.

    District 16 -- Carthage, Gilmer, Gladewater, Henderson, Longview Spring Hill, Pittsburg.

    Region III

    District 17 -- Athens, Brownsboro, Bullard, Rusk, Tyler Chapel Hill.

    District 18 -- Center, Diboll, Huntington, Jasper, Kirbyville, Lufkin Hudson (basketball only), Pollok Central (basketball only).

    District 19 -- China Spring, Gatesville, Lorena, Robinson, Waco Connally, Waco La Vega.

    District 20 -- Fairfield, Groesbeck, Madisonville, Mexia, Palestine, Palestine Westwood.

    District 21 -- Bridge City, Hamshire-Fannett, Orangefield, Silsbee, Sour Lake Hardin-Jefferson, West Orange-Stark.

    District 22 -- Cleveland, Cleveland Tarkington, Coldspring-Oakhurst, Houston Yes Prep North Central (basketball only), Huffman Hargrave, Liberty, Shepherd, Splendora.

    District 23 -- Caldwell, Giddings, La Grange, Navasota, Rockdale, Smithville.

    District 24 -- Bellville, Brookshire Royal, Columbus, Houston KIPP (basketball only) Sealy, Stafford.

    Region IV

    District 25 -- Burnet, Lampasas, Liberty Hill, Llano, Salado, Taylor.

    District 26 -- Bandera, Boerne, Fischer Canyon Lake, Fredericksburg, Geronimo Navarro, San Antonio Hawkins (basketball only), Wimberley.

    District 27 -- Carrizo Springs, Crystal City, Devine, Hondo, Lytle, Pearsall, Somerset.

    District 28 -- Cuero, Gonzales, La Vernia, Pleasanton, Poteet, San Antonio Houston, Yoakum.

    District 29 -- Needville, Palacios, Sweeny, West Columbia Columbia, Wharton.

    District 30 -- Aransas Pass, Goliad, Ingleside, Mathis, Rockport-Fulton, Sinton.

    District 31 -- Corpus Christi West Oso, Lyford, Orange Grove, Raymondville, Robstown.

    District 32 -- Donna IDEA College Prep (basketball only), La Feria, Port Isabel, Progreso, Rio Grande City No. 2, Rio Hondo, Zapata.