Top 10 High School Football Scores

View Comments ()
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    AP
    Class 3A HS football playoff scores, pairings

    Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

    Class 5A
    1. Lake Travis (2-0) beat New Braunfels Canyon 49-7.
    2. Dallas Skyline (2-0) beat Arlington Martin 37-34.
    3. Katy (2-0) beat Alief Taylor 23-9.
    4. Allen (2-0) beat Cedar Hill 37-20.
    5. Cibolo Steele (2-0) beat Converse Judson 42-35.
    6. DeSoto (1-0) vs. Jenks, Saturday.
    7. Abilene (2-0) beat Duncanville 26-8.
    8. Euless Trinity (1-1) beat Union, Okla., 21-18.
    9. Southlake Carroll (1-1) beat Midland 63-3.
    10. Manvel (1-1) lost to Galena Park North Shore 56-28.

    Class 4A
    1. Tyler (1-1) lost to Lancaster 26-21.
    2. Aledo (1-1) lost to Stephenville 41-28.
    3. Pearland Dawson (1-0) beat Montgomery 28-17.
    4. Leander (2-0) beat Pflugerville Hendrickson 35-0.
    5. Angleton (2-0) beat Clute Brazoswood 69-28.
    6. CC Calallen (2-0) beat Weslaco East 21-7.
    7. Denton Guyer (0-2) lost to Colleyville Heritage 54-38.
    8. Cedar Park (0-2) lost to Abilene Cooper 17-14.
    9. Kerrville Tivy (1-1) lost to SA Madison 44-14.
    10. Nederland (2-0) beat Baytown Goose Creek 45-20.

    Class 3A
    1. La Marque (3-0) beat Texas City 34-21.
    2. Coldspring-Oakhurst (1-1) lost to Navasota 36-8.
    3. Navasota (2-0) beat Coldspring-Oakhurst 36-8.
    4. Wimberley (1-1) lost to Giddings 31-26.
    5. Waco La Vega (2-0) beat Hutto 35-9.
    6. Alvarado (2-0) beat Mexia 56-14.
    7. Abilene Wylie (2-0) beat Bridgeport 42-0.
    8. Stephenville (1-1) beat Aledo 41-28.
    9. Carthage (1-1) beat Lindale 38-21.
    10. Gilmer (1-1) lost to Plano Prestonwood 42-12.

    Class 2A
    1. Refugio (2-0) beat Edna 56-0.
    2. Cameron Yoe (2-0) beat Lexington 38-20.
    3. Newton (2-0) beat Liberty 64-13.
    4. Lexington (1-1) lost to Cameron Yoe 38-20.
    5. Tatum (2-0) beat Winnsboro 22-14.
    6. Cisco (2-0) beat Clyde 49-21.
    7. Wall (1-1) lost to Merkel 40-29.
    8. Hempstead (2-0) beat Stafford 39-12.
    9. Corsicana Mildred (1-1) lost to Centerville 70-22.
    10. Daingerfield (1-1) beat Atlanta 17-13.

    Class 1A
    1. Mart (1-1) lost to Dallas St. Mark 28-12.
    2. Stamford (1-1) lost to Munday 34-27.
    3. Munday (2-0) beat Stamford 34-27.
    4. Falls City (1-1) lost to Poth 21-15.
    5. Mason (2-0) beat Goldthwaite 31-14.
    6. Burton (2-0) beat Chilton 29-21.
    7. Wellington (2-0) beat Panhandle 42-32.
    8. Shiner (1-1) lost to Hallettsville 49-28.
    9. Hubbard (1-1) lost to Bosqueville 35-9.
    10. Joaquin (2-0) beat Shelbyville 38-14.