Texas HS Football Playoff Scores and Pairings

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    TK
    Getty Images

    CLASS 5A

    DIVISION I
    State Quarterfinals
    Euless Trinity 47, Arlington 17
    Cypress Woods (11-2) vs. Round Rock Stony Point (12-1), 6 p.m.
    Saturday, Cypress' Berry Center
    Katy Cinco Ranch (12-1) vs. Brazoswood (10-3), 1 p.m. Saturday,
    Houston's Rice Stadium
    Austin Westlake (11-2) vs. SA Clark (13-0), 2 p.m. Saturday, San
    Antonio's Heroes Stadium
    State Semifinals
    Euless Trinity (12-2) vs. Cypress Woods-Round Rock Stony Point
    winner, TBD
    Katy Cinco Ranch-Brazoswood winner vs. Austin Westlake-SA Clark
    winner, TBD

    DIVISION II
    State Quarterfinals
    Abilene 35, Arlington Bowie 7
    Tyler (12-1) vs. Klein (10-3), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
    Katy (12-1) vs. League City Clear Springs (11-2), 1 p.m.
    Saturday, Houston's Tully Stadium
    New Braunfels (10-3) vs. SA Brandeis (12-1), 2 p.m. Saturday,
    San Marcos' Bobcat Stadium
    State Semifinals
    Abilene (13-0) vs. Tyler-Klein winner, TBD
    Katy-League City Clear Springs winner vs. New Braunfels-SA
    Brandeis winner, TBD

    CLASS 4A

    DIVISION I
    State Quarterfinals
    Denton Ryan (12-1) vs. Denton Guyer (12-1), 2 p.m. Saturday,
    Denton's Collins Complex
    Longview (12-1) vs. Waxahachie (13-0), 7:30 p.m. Saturday,
    Dallas' Kincaide Stadium
    Pearland Dawson (11-2) vs. Friendswood (10-3), 2 p.m. Saturday,
    Galena Park ISD Stadium
    Lake Travis 27, SA Alamo Heights 13
    State Semifinals
    Denton Ryan-Denton Guyer winner vs. Longview-Waxahachie winner,
    TBD
    Pearland Dawson-Friendswood winner vs. Lake Travis (14-0), TBD

    DIVISION II
    State Quarterfinals
    Everman (11-2) vs. Aledo (12-1), 2 p.m. Saturday, Burleson
    Denison (12-1) vs. Sulphur Springs (10-3), 2 p.m. Saturday,
    SMU's Ford Stadium
    Dayton (10-2) vs. Brenham (11-2), 6 p.m. Saturday, Katy's Rhodes
    Stadium
    Kerrville Tivy 38, Port Lavaca Calhoun 31
    State Semifinals
    Everman-Aledo winner vs. Denison-Sulphur Springs winner, TBD
    Dayton-Brenham winner vs. Kerrville Tivy (9-4), TBD

    CLASS 3A

    DIVISION I
    State Semifinals
    Abilene Wylie (11-1) vs. Lucas Lovejoy (12-1), 7:30 p.m.
    Saturday, Waco ISD Stadium
    Gilmer (13-0) vs. Cuero (13-0), 6 p.m. Saturday, Huntsville's
    Bowers Stadium
    State Championship
    Abilene Wylie-Lucas Lovejoy winner vs. Gilmer-Cuero winner, TBD

    DIVISION II
    State Quarterfinals
    Graham 48, Wimberley 7
    Pittsburg 55, Texarkana Pleasant Grove 34
    Carthage 28, Lorena 21
    Sinton (12-1) vs. La Grange (11-2), 7 p.m. Saturday, Converse
    State Semifinals
    Graham (13-1) vs. Pittsburg (12-1), TBD
    Carthage (14-0) vs. Sinton-La Grange winner, TBD

    CLASS 2A
    DIVISION I
    State Semifinals
    Brady (13-0) vs. Pilot Point (13-0), 2 p.m. Saturday,
    Stephenville
    Kirbyville (11-2) vs. Comfort (8-5), 6 p.m. Saturday, Waco's
    Floyd Casey Stadium
    State Championship
    Brady-Pilot Point winner vs. Kirbyville-Comfort winner, TBD

    DIVISION II
    State Quarterfinals
    Bushland (13-0) vs. Crane (12-1), 2 p.m. Saturday, Wolfforth
    Gainesville Callisburg (11-2) vs. McGregor (13-0), 6 p.m.
    Saturday, Midlothian
    Daingerfield (12-1) vs. Newton (12-1), 2 p.m. Saturday,
    Nacogdoches' Homer Bryce Stadium
    Refugio 22, Blanco 14
    State Semifinals
    Bushland-Crane winner vs. Gainesville Callisburgh-McGregor
    winner, TBD
    Daingerfield-Newton winner vs. Refugio (14-0), TBD

    CLASS 1A

    DIVISION I
    State Semifinals
    Canadian (11-1) vs. Haskell (9-4), 2 p.m. Saturday, Canyon's
    Kimbrough Stadium
    Joaquin (11-2) vs. Goldthwaite (13-0), 5 p.m. Saturday, Ennis
    State Championship
    Canadian-Haskell winner vs. Joaquin-Goldthwaite winner, TBD

    DIVISION II
    State Quarterfinals
    Stratford 38, New Deal 28
    Albany 52, Lindsay 13
    Cayuga (11-1) vs. Mart (9-4), 7:30 p.m. Saturday, Corsicana
    Falls City (13-0) vs. Ganado (8-4), 6 p.m. Saturday, New
    Braunfels Canyon HS
    State Semifinals
    Stratford (11-2) vs. Albany (14-0), TBD
    Cayuga-Mart winner vs. Falls City-Ganado winner, TBD

    SIX-MAN

    DIVISION I
    State Semifinals
    Follett (11-1) vs. Garden City (12-1), 6 p.m. Saturday,
    Plainview
    Strawn 84, Calvert 35
    State Championship
    Follett-Garden City winner vs. Strawn (13-1), TBD

    DIVISION II
    State Semifinals
    Motley County (10-3) vs. Borden County (13-0), 6 p.m. Saturday,
    Lubbock's Lowrey Field
    Roscoe Highland 74, Walnut Springs 38
    State Championship
    Motley County-Borden County winner vs. Roscoe Highland (13-0),
    TBD