High School Top 10 Football Scores: Sept. 1-2, 2012

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    Rob Marmion

    Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

    Class 5A
    1. Southlake Carroll (0-1) lost to Allen 24-0.
    2. Lake Travis (1-0) beat Converse Judson 47-13.
    3. Dallas Skyline (1-0) beat The Woodlands 42-28.
    4. Katy (1-0) beat Klein 48-7.
    5. Cibolo Steele (1-0) beat SA Madison 41-21.
    6. Euless Trinity (0-1) lost to Bellevue, Wash. 31-24, OT.
    7. DeSoto (1-0) beat Arlington Martin 37-14.
    8. Allen (1-0) beat Southlake Carroll 24-0.
    9. Longview (0-1) lost to Coppell 41-8.
    10. Abilene (1-0) beat Lewisville Hebron 13-10.

    Class 4A
    1. Denton Guyer (0-1) lost to Cedar Hill 54-28.
    2. Cedar Park (0-1) lost to Austin Westlake 21-7.
    3. Tyler (1-0) beat Lufkin 35-21.
    4. Pearland Dawson (0-0) idle.
    5. Dallas Highland Park (0-1) lost to Aledo 31-12.
    6. Aledo (1-0) beat Dallas Highland Park 31-12.
    7. Leander (1-0) beat Pflugerville Connally 35-7.
    8. WF Rider (0-1) lost to Abilene Cooper 43-36.
    9. Angleton (1-0) beat Montgomery 28-18.
    10. CC Calallen (1-0) beat Mercedes 40-13.

    Class 3A
    1. Stephenville (0-1) lost to Monterrey Tech, Mexico 27-17.
    2. La Marque (2-0) beat Galveston Ball 35-12.
    3. Carthage (0-1) lost to Jacksonville 34-30.
    4. Coldspring-Oakhurst (1-0) beat Houston King 21-13.
    5. Navasota (1-0) beat Willis 42-0.
    6. Wimberley (1-0) beat Llano 27-26.
    7. Argyle (0-1) lost to Abilene Wylie 31-14.
    8. Waco La Vega (1-0) beat Palestine 24-23.
    9. Alvarado (1-0) beat Bridgeport 64-13.
    10. Celina (0-1) lost to Melissa 18-13.

    Class 2A
    1. Refugio (1-0) beat Ingleside 62-27.
    2. Cameron Yoe (1-0) beat Waco Connally 35-34.
    3. Daingerfield (0-1) lost to Gladewater 31-14.
    4. Newton (1-0) beat Bridge City 35-12.
    5. Lexington (1-0) beat Crockett 41-7.
    6. Tatum (1-0) beat Arp 41-21.
    7. Cisco (1-0) beat Early 54-7.
    8. Wall (1-0) beat Coleman 35-0.
    9. Hempstead (1-0) beat Brookshire Royal 50-14.
    10. Muleshoe (0-1) lost to Shallowater 56-40.

    Class 1A
    1. Mart (1-0) beat Teague 35-34.
    2. Stamford (1-0) beat McCamey 34-0.
    3. Munday (1-0) beat Windthorst 68-7.
    4. Tenaha (0-1) lost to Joaquin 22-6.
    5. Falls City (1-0) beat Jourdanton 22-8.
    6. San Augustine (0-1) lost to Tyler Grace Community 41-20.
    7. Mason (1-0) beat Winters 62-20.
    8. Burton (1-0) beat Wallis Brazos 44-0.
    9. Windthorst (0-1) lost to Munday 68-7.
    10. Goldthwaite (0-1) lost to McGregor 42-28.