High School Football Scores: Nov. 11, 2011

Scores collected for Nov. 11, 2011 games

View Comments ()
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    Collected high school football scores for Friday, Nov. 11, 2011.

    Collected high school football scores for Friday, Nov. 11, 2011.

    CLASS 1A Division I
    Region I
    Bi-District
       Canadian 48, Clarendon 20
       Quanah 32, Stinnett West Texas 26
       Seymour 20, New Deal 6
       Stamford 35, Olton 32
    Region II
    Bi-District
       Honey Grove 34, Lindsay 28, OT
       Riesel 58, Santo 44
    Region III
    Bi-District
       Alto 34, Simms Bowie 14
       Big Sandy 25, Grapeland 24
    Region IV
    Bi-District
       Goldthwaite 41, La Pryor 0
       La Villa 35, Yorktown 18
       Winters 40, Center Point 14

    CLASS 1A Division II
    Region I
    Bi-District
       Bovina 35, Seagraves 0
       Farwell 21, Smyer 15
    Region II
       Van Horn 41, Menard 6
    Bi-District
       Electra 61, Hamlin 35
       Munday 61, Ralls 13
    Region III
    Bi-District
       Beckville 39, Cumby 31
       Bremond 34, Meridian 14
       Chilton 29, Cross Plains 7
       Mount Enterprise 56, Dallas Gateway 0
    Region IV
    Bi-District
       Bruni 47, Barksdale Nueces Canyon 15
       Burton 43, Sabine Pass 13
       Milano 55, Burkeville 0
       Sabinal 34, Pettus 6

    CLASS 2A Division I
    Region I
    Bi-District
       Breckenridge 32, Clyde 19
       Godley 56, Bangs 7
    Region II
    Bi-District
       Boyd 40, Dallas Life Oak Cliff 26
       Eustace 28, Callisburg 0
       New Boston 49, Mineola 3
    Region III
    Bi-District
       Malakoff 10, Little River Academy 3
       Newton 41, Jefferson 20
    Region IV
    Bi-District
       Odem 42, SA Cole 21

    CLASS 2A Division II
    Region I
    Bi-District
       Hamilton 10, Henrietta 0
       Nocona 21, Crawford 9
       Spearman 23, Coahoma 20
    Region II
    Bi-District
       Cooper 34, Elysian Fields 20
       Lone Oak 63, Whitewright 7
       Omaha Pewitt 61, Ore City 2
    Region III
    Bi-District
       Franklin 55, Italy 28
       Rogers 68, Axtell 14
    Region IV
    Bi-District
       San Saba 27, Stockdale 7
       Schulenburg 51, Banquete 28
       Three Rivers 28, Coleman 14

    CLASS 3A Division I
    Region I
    Bi-District
       Abilene Wylie 28, Burkburnett 17
       Alvarado 69, Mineral Wells 6
       Lubbock Cooper 34, Borger 9
       Seminole 42, Fabens 0
    Region II
    Bi-District
       Celina 42, Sanger 21
       Henderson 55, Paris 17
       Lucas Lovejoy 24, Dallas Madison 7
    Region III
    Bi-District
       Navasota 40, Sealy 13
       Tyler Chapel Hill 70, Jasper 28
       Waco La Vega 35, Palestine 20
    Region IV
    Bi-District
       La Vernia 28, Somerset 0
       Lampasas 35, Boerne 21
       Raymondville 29, Rio Grande City Grulla 9

    CLASS 3A Division II
    Region I
    Bi-District
       Glen Rose 57, Bridgeport 56
       Kennedale 24, Decatur 14
       Midland Greenwood 42, Pecos 14
       Monahans 43, Clint 6
       Shallowater 40, Dalhart 7
    Region II
    Bi-District
       Argyle 49, Commerce 7
       Gilmer 48, Atlanta 14
       Princeton 31, Dallas Roosevelt 20
       Prosper 28, Wilmer-Hutchins 7
       Van Alstyne 40, Whitesboro 14
    Region III
    Bi-District
       Bellville 28, Giddings 14
       Columbus 21, Smithville 14
       Lorena 28, Fairfield 14
       Robinson 28, Mexia 7
    Region IV
    Bi-District
       Devine 27, SA Houston 19
       Gonzales 21, Hondo 10
       Liberty Hill 35, Geronimo Navarro 14
       Orange Grove 28, Port Isabel 14
       Rio Hondo 27, Lyford 14
       Wharton 36, Ingleside 35
       Wimberley 38, Taylor 31, 2OT

    CLASS 4A Division I
    Region I
    Bi-District
       Denton Ryan 43, Amarillo Caprock 21
       EP Andress 28, EP Del Valle 0
       FW Boswell 41, FW Southwest 38
       WF Rider 42, Wolfforth Frenship 14
    Region II
    Bi-District
       Dallas Highland Park 50, Frisco Liberty 7
       Dallas Wilson 49, Dallas Molina 0
       Pflugerville Hendrickson 34, West Mesquite 20
       Rockwall-Heath 22, Frisco Wakeland 21
       Sherman 45, Whitehouse 24
       Tyler 46, Texarkana Texas 14
    Region III
    Bi-District
       Angleton 48, Friendswood 21
       Montgomery 28, Huntsville 3
       Nederland 24, Baytown Goose Creek 6
    Region IV
    Bi-District
       Buda Hays 34, Northside Brennan 24
       CC Flour Bluff 39, Rio Grande City 36
       Gregory-Portland 53, SA Brackenridge 15
       Smithson Valley 48, SA McCollum 17
       Victoria East 35, SA Jefferson 10
       Weslaco East 21, Alice 14

    CLASS 4A Division II
    Region I
    Bi-District
       Canyon Randall 35, Little Elm 21
       EP Burges 34, Clint Horizon 31, 4OT
       Mansfield Summit 46, Waco 31
       Stephenville 49, Everman 23
    Region II
    Bi-District
       Corsicana 53, Manor 36
       Dallas Conrad 30, Dallas South Oak Cliff 23
       Frisco Centennial 45, McKinney North 16
       Sulphur Springs 31, Hallsville 21
    Region III
    Bi-District
       Beaumont Ozen 40, Barbers Hill 36
       Brenham 35, Humble Kingwood Park 3
       Manvel 29, El Campo 21
    Region IV
    Bi-District
       Beeville Jones 43, SA Southside 7
       CC Calallen 46, Mercedes 10
       Edcouch-Elsa 24, Kingsville King 7
       Kerrville Tivy 41, New Braunfels Canyon 22
       Port Lavaca Calhoun 61, SA Lanier 0
       SA Alamo Heights 21, Boerne Champion 20

    CLASS 5A Division I
    Region I
    Bi-District
       Arlington Bowie 42, Odessa Permian 7
       Arlington Martin 37, Midland 7
       Cedar Hill 13, Hurst Bell 10
       Euless Trinity 55, Duncanville 36
    Region II
    Bi-District
       Austin Westlake 42, Round Rock 6
       Dallas Skyline 31, McKinney Boyd 8
       DeSoto 54, A&M Consolidated 10
       Garland 24, Richardson Berkner 7
       Klein Oak 48, Humble Kingwood 29
       Mesquite 35, Belton 23
       The Woodlands 42, Klein Collins 31
    Region III
    Bi-District
       Deer Park 31, Beaumont West Brook 30
       Houston Lamar 35, Katy Morton Ranch 21
       Pasadena Dobie 34, Galena Park North Shore 14
       Pearland 41, Fort Bend Elkins 0
    Region IV
    Bi-District
       Laredo United 60, Mission Sharyland 42
       SA Churchill 28, SA Wagner 19
       SA Madison 25, Converse Judson 24
       San Benito 24, Edinburg 14
       Warren 54, SA Southwest 14

    CLASS 5A Division II
    Region I
    Bi-District
       Abilene 35, Arlington 30
       Abilene Cooper 27, Arlington Lamar 24
       Amarillo 35, EP Americas 21
       EP Montwood 33, Amarillo Tascosa 28
       Mansfield 55, Grapevine 27
       Mansfield Timberview 44, Colleyville Heritage 19
    Region II
    Bi-District
       Garland Rowlett 53, Richardson Lake Highlands 14
       Garland Sachse 49, Dallas Jesuit 42
       Leander 35, Austin High 14
       Pflugerville 28, Del Valle 7
       Spring Westfield 30, Lufkin 27
    Region III
    Bi-District
       Cypress Woods 42, Aldine Eisenhower 7
       Houston Memorial 33, Houston Westside 13
       Katy 63, Houston Madison 7
       La Porte 35, Pasadena Memorial 7
    Region IV
       Northside O'Connor 56, CC Carroll 14
    Bi-District
       Brownsville Pace 42, PSJA North 21
       Cibolo Steele 24, SA Johnson 14
       Laredo Alexander 41, McAllen 18
       McAllen Memorial 35, Eagle Pass 13
       Northside Brandeis 34, CC King 7
       Weslaco 55, PSJA Memorial 0

    SIX-MAN Division I
    Region I
    Bi-District
       Crowell 67, Follett 53
       Meadow 79, Spur 38
       Ropesville Ropes 40, Petersburg 38
       Turkey Valley JV 56, Paducah 6
    Region II
    Bi-District
       Borden County 66, Aspermont 27
       Ira 56, Ackerly Sands 40
       Rankin 64, Robert Lee 0
       Water Valley 54, Fort Davis 8
    Region III
       Walnut Springs 50, Bowie Gold-Burg 0
    Bi-District
       Knox City 65, Zephyr 46
       Throckmorton 66, May 36
    Region IV
    Bi-District
       Abbott 78, Laird Hill Leverett's Chapel 30

    SIX-MAN Division II
    Region I
    Bi-District
       Amherst 60, Guthrie 22
       Groom 76, Lefors 59
       Matador Motley County 53, Whitharral 8
       Sterling City 59, Valera Panther Creek 12
    Region II
    Bi-District
       Loraine 56, Paint Rock 42
       Welch Dawson 51, Balmorhea 36
    Region III
    Bi-District
       Lueders-Avoca 40, Strawn 38
    Region IV
    Bi-District
       Calvert 77, Cherokee 32
       Gustine 62, Cranfills Gap 14
       Jonesboro 46, Rising Star 0
       Richland Springs 48, Buckholts 0

    TAPPS 11 Man
    Division II
    Bi-District
       Austin Hyde Park 14, Houston Second Baptist 10
       Dallas Christian 10, Grapevine Faith 7
       Houston Northland Christian 51, CC John Paul 21
       Midland Christian 50, Cedar Hill Trinity 0
       SA Christian 41, Sugar Land Fort Bend 14
       Tomball Concordia 45, SA Texas Military 10
       Tyler Grace Community 42, Arlington Grace Prep 14
    Division III
    Bi-District
       Bullard Brook Hill 56, Flower Mound Coram Deo 0
       Carrollton Prince of Peace 56, Bryan St. Joseph 34
       FW Calvary 50, Dallas Lutheran 12
       Katy Faith West 24, Tyler Gorman 6
    Division IV
    Bi-District
       Bryan Brazos Christian 48, Cedar Park Summit 14
       Garland Christian 48, FW Lake Country 27
       Hallettsville Sacred Heart 66, Beaumont Legacy Christian 27
       McKinney Christian 21, Lubbock Christian 20
       Muenster Sacred Heart 59, Rockwall Christian 14

    TAPPS 6 Man
    Division I
    Bi-District
       Kerrville Our Lady of the Hills 58, Lake Jackson Brazosport 0
       Tomball Rosehill 76, Mansfield Fellowship Academy 56
    Division II
    Bi-District
       Alvin Living Stones 35, SA Town East Christian 28
       Fredericksburg Heritage 54, Brenham Christian 8

    POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
    CLASS 1A Division I
    Region III
    Bi-District
       Saratoga West Hardin vs. Thrall, ppd. to Nov 12.