Schedule and results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll, Sept. 8-12.
Class 6A
1. Allen (2-0) beat Evangel Christian Academy, La. 28-7.
2. Katy (0-0) at Klein Collins, ccd.
3. Converse Judson (1-0) at SA Northside Brennan, Saturday.
4. DeSoto (2-0) beat Denton Guyer 42-13.
5. Cibolo Steele (1-1) lost to Lake Travis 34-31.
6. Austin Westlake (2-0) beat Niceville, Fla. 65-7.
7. The Woodlands (0-0) at Spring, ccd.
8. Galena Park North Shore (0-0) at Manvel, ccd.
9. Lake Travis (1-1) beat Cibolo Steele 34-31.
10. Cedar Hill (0-2) lost to Mansfield 38-21.
Class 5A
1. Manvel (0-0) vs. Galena Park North Shore, ccd.
2. Aledo (2-0) beat Aguilas Blancas IPN, Mexico 50-8.
3. Temple (2-0) beat Round Rock 48-14.
4. Denton Ryan (2-0) beat Mesquite Poteet 44-3.
5. CC Calallen (2-0) beat SA Johnson 53-35.
6. Fort Bend Marshall (0-0) at Alief Hastings, ccd.
7. Dallas Highland Park (1-1) beat Waxahachie 32-21.
8. College Station (1-1) beat Killeen Shoemaker 49-10.
9. Richmond Foster (0-0) vs. A&M Consolidated, ccd.
10. Cedar Park (1-1) beat Austin Vandegrift 38-7.
Class 4A
1. Carthage (2-0) beat Texarkana Liberty-Eylau 48-38.
2. Gilmer (2-0) beat Center 56-17.
3. West Orange-Stark (0-0) vs. Little Cypress-Mauriceville, ccd.
4. Argyle (2-0) beat La Grange 70-0.
5. Waco La Vega (2-0) beat Lorena 34-0.
6. Cuero (1-0) beat Yoakum 41-13.
7. Celina (1-1) lost to Argyle Liberty Christian 10-9.
8. Kennedale (1-0) beat Terrell 55-6.
9. Abilene Wylie (2-0) beat Lubbock Monterey 42-17.
10. China Spring (1-1) lost to Huntsville 17-14.
Class 3A
1. Cameron Yoe (1-1) lost to Gatesville 31-29.
2. Brock (1-1) lost to Midland Christian 26-9.
3. Gunter (2-0) beat Pottsboro 26-0.
4. Hallettsville (1-0) beat Shiner 49-12.
5. Lexington (2-0) beat Thorndale 52-7.
6. Yoakum (1-1) lost to Cuero 41-13.
7. Wall (2-0) beat Cisco 21-3.
8. Newton (1-0) beat Silsbee 27-14.
9. East Bernard (1-0) beat Hitchcock 15-6.
10. Malakoff (2-0) beat Rusk 29-27.
Class 2A
1. Refugio (1-0) beat Goliad 35-28.
2. Tenaha (2-0) beat Kerens 28-9.
3. Bremond (2-0) beat Iola 17-6.
4. Crawford (2-0) beat Clifton 21-20.
5. Mason (2-0) beat Johnson City 35-0.
6. Muenster (2-0) beat Pilot Point 35-0.
7. Mart (1-1) beat West 43-12.
8. Albany (2-0) beat Dublin 61-21.
9. Abernathy (2-0) beat Tulia 54-7.
10. Iraan (1-0) beat Ozona 40-19.