2016 Schedule/Results: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A Six Man
Video: Inside High School Sports
CLASS 4A DIVISION I
State Championship (Dec. 16)
- Abilene Wylie (13-1) vs. Carthage (12-2), 4 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium
State Semifinals (Dec. 9-10)
- Abilene Wylie 21, Kennedale 13
- Carthage 26, China Spring 20, 3OT
State Quarterfinals (Dec. 2-3)
- Abilene Wylie 49, Levelland 14
- Kennedale 34, Van 28
- Carthage 27, Stafford 26
- China Spring 21, Waco La Vega 10
Regional (Nov. 24-26)
- Levelland 53, Andrews 22
- Abilene Wylie 35, Argyle 14
- Kennedale 49, Midlothian Heritage 47
- Van 55, Paris 27
- Stafford 37, Bridge City 28
- Carthage 33, Henderson 31
- Waco La Vega 36, Somerset 20
- China Spring 52, Liberty Hill 21
Area (Nov. 17-19)
- Levelland 82, Decatur 73
- Andrews 59, Brownwood 38
- Abilene Wylie 48, Pampa 17
- Argyle 63, Lubbock Estacado 7
- Kennedale 15, Terrell 7
- Midlothian Heritage 39, Kaufman 36
- Paris 14, Alvarado 10
- Van 54, Mineral Wells 7
- Stafford 27, Kilgore 21
- Bridge City 39, Bay City 19
- Carthage 41, Houston North Forest 6
- Henderson 29, El Campo 15
- Waco La Vega 49, Rockport-Fulton 12
- Somerset 27, Taylor 21, OT
- Liberty Hill 37, Beeville Jones 35
- China Spring 55, Rio Grande City La Grulla 7
Bidistrict, Region I (Nov. 10-12)
- Andrews 73, Borger 28
- Argyle 49, Snyder 14
- Levelland 63, Clint Mountain View 12
- Decatur 49, Stephenville 42
- Brownwood 40, Sanger 21
- Abilene Wylie 56, WF Hirschi 20
- Pampa 45, Clint 21
- Lubbock Estacado 48, Fabens 0
- Midlothian Heritage 55, Lake Worth 0
- Paris 21, Crandall 0
- Van 41, Princeton 14
- Kennedale 63, Wilmer-Hutchins 0
- Terrell 42, Paris North Lamar 13
- Kaufman 20, Texarkana Liberty-Eylau 14
- Alvarado 52, Springtown 34
- Mineral Wells 33, Carrollton Ranchview 7
- El Campo 56, Houston Washington 6
- Kilgore 29, Navasota 13
- Stafford 54, Houston Worthing 0
- Bridge City 35, Center 28
- Bay City 55, Houston Yates 28
- Houston North Forest 41, West Columbia 28
- Carthage 34, Silsbee 30
- Henderson 48, Little Cypress-Mauriceville 12
- Waco La Vega 43, Fredericksburg 18
- Rockport-Fulton 25, La Feria 21
- Taylor 42, Burnet 6
- Somerset 31, Kingsville King 0
- Beeville Jones 62, Zapata 13
- Liberty Hill 38, Fischer Canyon Lake 17
- Rio Grande City La Grulla 49, La Vernia 28
- China Spring 32, Boerne 10
CLASS 4A DIVISION II
State Championship (Dec. 16)
- West Orange-Stark 24, Sweetwater 6 (Recap)
State Semifinals (Dec. 9-10)
- Sweetwater 48, Gilmer 35
- West Orange-Stark 49, Geronimo Navarro 7
State Quarterfinals (Dec. 2-3)
- Sweetwater 38, Seminole 14
- Gilmer 43, Celina 17
- West Orange-Stark 48, Giddings 5
- Geronimo Navarro 35, Cuero 21
Regional (Nov. 24-26)
- Seminole 28, Monahans 21
- Sweetwater 44, Glen Rose 14
- Celina 23, Texarkana Pleasant Grove 19
- Gilmer 50, Jasper 21
- Giddings 26, Liberty 14
- West Orange-Stark 49, Bellville 7
- Geronimo Navarro 55, Wharton 34
- Cuero 28, Wimberley 7
Area (Nov. 17-19)
- Seminole 46, Iowa Park 27
- Monahans 42, Graham 21
- Krum 14, Sweetwater 0
- Glen Rose 57, Bushland 47
- Celina 44, Gladewater 41
- Texarkana Pleasant Grove 31, Wills Point 13
- Gilmer 55, Melissa 6
- Jasper 35, Aubrey 21
- Liberty 28, Lorena 14
- Giddings 28, Sour Lake Hardin-Jefferson 21
- Bellville 34, Salado 14
- West Orange-Stark 47, Robinson 14
- Cuero 48, Crystal City 0
- Geronimo Navarro 42, Sweeny 0
- Wharton 40, Hondo 28
- Wimberley 21, Sinton 14
Bidistrict, Region I (Nov. 10-12)
- Monahans 62, Denver City 7
- Bushland 49, Midland Greenwood 42
- Graham 49, Godley 21
- Iowa Park 35, Hillsboro 21
- Krum 35, Waxahachie Life 11
- Sweetwater 48, Dalhart 21
- Seminole 33, Perryton 7
- Vernon 56, Glen Rose 20
- Gilmer 50, Diboll 28
- Melissa 36, Dallas Lincoln 14
- Celina 62, Emory Rains 21
- Gladewater 35, Tatum 7
- Wills Point 20, Bonham 13
- Texarkana Pleasant Grove 26, Rusk 14
- Jasper 24, Pittsburg 17
- Aubrey 41, Canton 21
- Liberty 62, Madisonville 31
- West Orange-Stark 73, Cleveland Tarkington 0
- Liberty 62, Madisonville 31
- Giddings 41, Waco Connally 18
- Sour Lake Hardin-Jefferson 30, Shepherd 28
- Bellville 45, Orangefield 21
- Salado 35, La Grange 34, OT
- Robinson 77, Caldwell 59
- Lorena 48, Gonzales 3
- Crystal City 22, Llano 18
- Geronimo Navarro 70, Poteet 14
- Sweeny 36, Port Isabel 21
- Hondo 56, Devine 28
- Wharton 48, Orange Grove 14
- Cuero 59, Raymondville 20
- Sinton 30, Rio Hondo 29
- Wimberley 35, Pearsall 7
2016 Schedule/Results: Class: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | 1A Six Man
Video: Inside High School Sports
Copyright AP - Associated Press