News from around the state of Texas

2013 Texas High School Playoffs: Six Man

Wednesday, Nov 20, 2013  |  Updated 1:51 PM CDT
View Comments (
)
|
Email
|
Print
2013 High School Playoffs: Six Man

Rob Marmion

advertisement

SIX-MAN DIVISION I

Region I, Bidistrict

  • Happy 108, Paducah 91
  • Lenorah Grady 46, Whiteface 42
  • Borden County 65, Anton 62
  • Turkey Valley 56, McLean 8

Region II, Bidistrict

  • Garden City 54, Sterling City 0
  • Ira 59, Throckmorton 50
  • Crowell 60, Hermleigh 0
  • Water Valley 52, Rankin 6

Region III, Bidistrict

  • May 58, Lingleville 8
  • Blum 68, Saint Jo 15
  • Gordon 44, Lometa 28
  • Savoy 38, Walnut Springs 36

Region IV, Bidistrict

Related Stories

  • Aquilla 64, Coolidge 38
  • Ladonia Fannindel 54, Apple Springs 48
  • Oakwood 64, Laird Hill Leverett's Chapel 6
  • Abbott 108, Buckholts 72

Regional

  • Happy (9-2) vs. Lenorah Grady (7-4), 7:30 p.m. Friday, Petersburg
  • Borden County (6-5) vs. Turkey Valley (8-3), 7:30 p.m. Friday, Slaton
  • Garden City (10-1) vs. Ira (11-0), 7:30 p.m. Friday, Robert Lee
  • Crowell (10-1) vs. Water Valley (11-0), 7 p.m. Friday, Hermleigh
  • May (11-0) vs. Blum (11-0), 7:30 p.m. Friday, Hamilton
  • Gordon (7-4) vs. Savoy (7-3), 7:30 p.m. Thursday, Springtown
  • Aquilla (6-5) vs. Ladonia Fannindel (11-0), 7:30 p.m. Friday, Trinidad
  • Oakwood (7-4) vs. Abbott (6-5), 7:30 p.m. Friday, Riesel


SIX-MAN DIVISION II

Region, Bidistrict

  • Follett 62, Groom 14
  • Amherst 55, Southland 52
  • New Home 49, Whitharral 28
  • Matador Motley County 60, Lefors 8

Region II, Bidistrict

  • Dawson 101, Balmorhea 50
  • Loraine 52, Robert Lee 0
  • Blackwell 70, Lueders-Avoca 26
  • Grandfalls-Royalty 68, Loop 20

Region III, Bidistrict

  • Guthrie 59, Chillicothe 12
  • Newcastle 52, Rising Star 6
  • Strawn 72, Bowie Gold-Burg 6
  • Jayton 72, Vernon Northside 56

Region IV, Bidistrict

  • Richland Springs 87, Cherokee 20
  • Calvert 46, Jonesboro 38
  • Milford 79, Cranfills Gap 34
  • Blanket 44, Oglesby 36

Regionals

  • Follett (10-1) vs. Amherst (5-6), TBD
  • New Home (8-3) vs. Matador Motley County (7-4), 7 p.m. Friday, Nazareth
  • Dawson (11-0) vs. Loraine (10-1), 6 p.m. Thursday, Ackerly
  • Blackwell (10-1) vs. Grandfalls-Royalty (10-1), 7 p.m. Thursday, Rankin
  • Guthrie (8-3) vs. Newcastle (8-2), 7:30 p.m. Friday, Seymour
  • Strawn (9-2) vs. Jayton (9-2), 7:30 p.m. Friday, Trent
  • Richland Springs (9-1) vs. Calvert (9-1), 4 p.m. Saturday, Hico
  • Milford (9-2) vs. Blanket (8-3), TBD

Get the latest headlines sent to your inbox!
View Comments (
)
|
Email
|
Print
Leave Comments
What's New
Get NBCDFW on Mobile!
Get NBCDFW's free news and weather... Read more
Follow Us
Sign up to receive news and updates that matter to you.
Send Us Your Story Tips
Check Out