CLASS 5A DIVISION I
Region I, Bidistrict
- Odessa 61, EP Franklin 15
- Arlington Martin 21, Keller Central 16
- Coppell 56, Irving 8
- DeSoto 67, Copperas Cove 21
- Midland Lee 47, EP El Dorado 28
- Southlake Carroll 56, Arlington Bowie 14
- Euless Trinity 49, Lewisville Marcus 21
- Mansfield Timberview 28, Killeen Shoemaker 14
Area
- Odessa (6-5) vs. Arlington Martin (9-2), 7:30 p.m. Friday, Arlington's Maverick Stadium
- Coppell (9-1) vs. DeSoto (11-0), 2 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium
- Midland Lee (9-2) vs. Southlake Carroll (10-1), 7 p.m. Friday, Saginaw's Chisholm Trail Stadium
- Euless Trinity (9-2) vs. Mansfield Timberview (8-3), 5 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium
Region II, Bidistrict
- Dallas Skyline 28, Plano 14
- Garland Sachse 63, Mesquite 56
- Spring Westfield 52, Conroe Oak Ridge 21
- Round Rock Cedar Ridge 45, Austin Bowie 35
- Allen 63, Richardson Lake Highlands 6
- Mesquite Horn 42, Garland 14
- The Woodlands 34, Klein 31, OT
- Round Rock 67, Austin Akins 21
Area
- Dallas Skyline (10-1) vs. Garland Sachse (11-0), 4:30 p.m. Saturday, Dallas' Cotton Bowl
- Spring Westfield (11-0) vs. Round Rock Cedar Ridge (8-3), 7:30 p.m. Friday, Bryan
- Allen (11-0) vs. Mesquite Horn (9-2), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Cotton Bowl
- The Woodlands (9-2) vs. Round Rock (7-4), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
Region III, Bidistrict
- Cypress Fairbanks 38, Alief Hastings 10
- Katy Cinco Ranch 50, Houston Bellaire 43
- Galena Park North Shore 41, Pasadena Dobie 6
- Fort Bend Hightower 31, League City Clear Falls 24
- Alief Taylor 27, Houston Langham Creek 23
- Houston Lamar 38, Katy Morton Ranch 14
- Pearland 42, Deer Park 20
- Fort Bend Austin 65, League City Clear Springs 14
Area
- Cypress Fairbanks (9-1) vs. Katy Cinco Ranch (9-2), 7 p.m. Friday, Houston's Pridgeon Stadium
- Galena Park North Shore (11-0) vs. Fort Bend Hightower (7-3), 1 p.m. Saturday, Deer Park
- Alief Taylor (8-3) vs. Houston Lamar (10-0), 2 p.m. Saturday, Houston's Delmar Stadium
- Pearland (10-1) vs. Fort Bend Austin (6-5), 7 p.m. Friday, Missouri City
Region IV, Bidistrict
- Converse Judson 42, SA Churchill 21
- SA Warren 48, SA East Central 44
- Laredo United 56, Donna 13
- Los Fresnos 28, Weslaco 21
- SA Madison 63, New Braunfels 10
- SA Northside O'Connor 31, SA Southwest 6
- Mission Sharyland 42, Laredo United South 13
- Harlingen 58, McAllen Memorial 20
Area
- Converse Judson (9-2) vs. SA Warren (9-2), 7:30 p.m. Friday, Converse
- Laredo United (8-2) vs. Los Fresnos (8-3), 7:30 p.m. Friday, CC's Cabiniss Field
- SA Madison (8-3) vs. SA Northside O'Connor (8-3), noon Saturday, San Antonio's Alamodome
- Mission Sharyland (11-0) vs. Harlingen (10-1), TBD
CLASS 5A DIVISION II
Region I,Bidistrict
- Abilene Cooper 49, EP Coronado 14
- Arlington Lamar 36, Justin Northwest 29
- Lewisville Hebron 27, Hurst Bell 0
- Cedar Hill 39, Temple, 35
- San Angelo Central 42, EP Montwood 21
- Keller Fossil Ridge 45, Arlington 9
- Denton Ryan 44, Colleyville Heritage 34
- Waco Midway 58, Mansfield 35
Area
- Abilene Cooper (7-4) vs. Arlington Lamar (9-2), 7:30 p.m. Friday, Abilene's Shotwell Stadium
- Lewisville Hebron (8-3) vs. Cedar Hill (9-2), 8 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium
- San Angelo Central (10-1) vs. Keller Fossil Ridge (8-3), 1 p.m. Saturday, Abilene's Shotwell Stadium
- Denton Ryan (8-2) vs. Waco Midway (9-2), 11 a.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium
Region II, Bidistrict
- Dallas Jesuit 48, Plano West 41
- Rockwall 41, Garland Naaman Forest 31
- Humble Atascocita 42, Lufkin 21
- Lake Travis 52, Round Rock Westwood 7
- McKinney Boyd 24, Richardson Pearce 9
- Longview 46, Garland Rowlett 21
- A&M Consolidated 55, Humble Kingwood 45
- Austin Westlake 17, Pflugerville Hendrickson 10
Area
- Dallas Jesuit (8-3) vs. Rockwall (6-5), 1 p.m. Saturday, Dallas' Cotton Bowl
- Humble Atascocita (10-1) vs. Lake Travis (9-1), 2 p.m. Saturday, Bryan
- McKinney Boyd (7-4) vs. Longview (10-1), 4 p.m. Saturday, Dallas' Wildcat-Ram Stadium
- A&M Consolidated (8-2) vs. Austin Westlake (7-4), 7:30 p.m. Friday, Waco's Floyd Casey Stadium
Region III, Bidistrict
- Cypress Woods 56, Aldine Nimitz 10
- Katy 70, Houston Madison 0
- Port Arthur Memorial 49, Pasadena Memorial 0
- Fort Bend Elkins 40, Dickinson 27
- Cypress Ridge 24, Aldine Eisenhower 23
- Houston Memorial 28, Houston Westside 14
- Manvel 45, La Porte 21
- Fort Bend Bush 47, League City Clear Creek 28
Area
- Cypress Woods (8-2) vs. Katy (11-0), 7 p.m. Friday, Katy's Rhodes Stadium
- Port Arthur Memorial (8-3) vs. Fort Bend Elkins (9-2), 1 p.m. Saturday, Pasadena's Memorial Stadium
- Cypress Ridge (7-4) vs. Houston Memorial (7-4), 1 p.m. Saturday, Houston's Pridgeon Stadium
- Manvel (10-1) vs. Fort Bend Bush (9-1), 7 p.m. Friday, Pasadena's Memorial Stadium
Region IV, Bidistrict
- SA Johnson 49, Smithson Valley 45
- SA Northside Brandeis 23, CC Carroll 7
- Laredo Alexander 28, Edinburg Economedes 27
- Brownsville Rivera 33, McAllen 21
- SA Reagan 49, New Braunfels Canyon 21
- Cibolo Steele 52, SA Northside Clark 6
- Edinburg North 27, Eagle Pass 20
- Harlingen South 42, Weslaco East 21
Area
- SA Johnson (9-2) vs. SA Northside Brandeis (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium
- Laredo Alexander (8-2) vs. Brownsville Rivera (5-6), TBD
- SA Reagan (11-0) vs. Cibolo Steele (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Comalander Stadium
- Edinburg North (10-1) vs. Harlingen South (10-1), 7:30 p.m. Friday, Edinburg
Copyright AP - Associated Press