News from around the state of Texas

2013 Texas High School Playoffs: Class 4A

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    TK
    Frank Heinz, NBC DFW

    CLASS 4A DIVISION I

    Region I, Bidistrict

    • EP Chapin 22, El Paso Eastlake 14
    • Amarillo 55, Lubbock Monterey 27
    • Denton Guyer 69, Saginaw 7
    • Waco 56, Granbury 21
    • EP Del Valle 42, EP Andress 21
    • Wolfforth Frenship 49, Amarillo Palo Duro 0
    • N. Richland Hills Birdville 36, Byron Nelson 34
    • Crowley 45, FW Arlington Heights 21

    Area

    • EP Chapin (8-3) vs. Amarillo (6-5), 1 p.m. Saturday, Amarillo's Bivins Stadium
    • Denton Guyer (9-2) vs. Waco (8-3), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium
    • EP Del Valle (8-3) vs. Wolfforth Frenship (11-0), 8 p.m. Saturday, Midland's Grande Communications Stadium
    • N. Richland Hills Birdville (9-2) vs. Crowley (10-1), 7:30 p.m. Friday, FW Brewer

    Region II, Bidistrict

    • Frisco Centennial 17, Carrollton Creekview 9
    • Dallas South Oak Cliff 51, Dallas Samuell 7
    • Wylie 42, Marshall 21
    • Mansfield Summit 25, Nacogdoches 15
    • Dallas Highland Park 38, Lewisville The Colony 17
    • Dallas Kimball 56, Dallas Adams 23
    • McKinney North 26, Texarkana Texas 14
    • Mansfield Legacy 35, Tyler 14

    Area

    • Frisco Centennial (9-2) vs. Dallas South Oak Cliff (10-1), 9 p.m. Thursday, Arlington's AT&T Stadium
    • Wylie (7-4) vs. Mansfield Summit (6-5), 7:30 p.m. Friday, Southlake
    • Dallas Highland Park (10-1) vs. Dallas Kimball (7-4), 6 p.m. Thursday, Arlington's AT&T Stadium
    • McKinney North (7-4) vs. Mansfield Legacy (9-2), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Kincaide Stadium

    Region III, Bidistrict

    • Magnolia West 51, Manor 20
    • Humble Summer Creek 24, Beaumont Central 9
    • Houston Reagan 7, Tomball Memorial 0
    • Pearland Dawson 24, Richmond Foster 23
    • Georgetown 44, Montgomery 10
    • Nederland 28, Humble Kingwood Park 7
    • Houston Stratford 59, Houston Waltrip 7
    • Friendswood 28, Angleton 20

    Area

    • Magnolia West (8-3) vs. Humble Summer Creek (11-0), 7:30 p.m. Friday, Conroe's Woodforest Bank Stadium
    • Houston Reagan (10-1) vs. Pearland Dawson (9-2), 7 p.m. Friday, Houston's Tully Stadium
    • Georgetown (9-2) vs. Nederland (10-1), 2 p.m. Saturday, Huntsville's Bowers Stadium
    • Houston Stratford (9-2) vs. Friendswood (9-2), 1 p.m. Saturday, Sugar Land's Mercer Stadium

    Region IV, Bidistrict

    • Leander Rouse 44, Austin LBJ 14
    • Buda Hays 45, SA Brackenridge 20
    • SA Harlandale 37, Gregory-Portland 35
    • Rio Grande City 48, CC Ray 40
    • Austin McCallum 41, Leander 31
    • SA Northside Brennan 56, Schertz Clemens 0
    • Victoria West 38, Uvalde 7
    • Laredo Martin 40, Mission Memorial 27

    Area

    • Leander Rouse (8-3) vs. Buda Hays (9-2), 7:30 p.m. Friday, Austin's Reeves Stadium
    • SA Harlandale (9-2) vs. Rio Grande City (5-6), 3 p.m. Saturday, Laredo's Student Activity Center
    • Austin McCallum (8-3) vs. SA Northside Brennan (11-0), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Alamodome
    • Victoria West (8-3) vs. Laredo Martin (7-4), TBD

    CLASS 4A DIVISION II

    Region I, Bidistrict

    • EP Bowie 58, EP Parkland 15
    • Canyon 71, Hereford 21
    • Saginaw Boswell 42, WF Rider 7
    • Aledo 76, Burleson 6
    • Canutillo 45, El Paso 7
    • Canyon Randall 42, San Angelo Lake View 10
    • Wichita Falls 17, FW Dunbar 7
    • Everman 52, FW Southwest 35

    Area

    • EP Bowie (9-2) vs. Canyon (11-0), 4 p.m. Saturday, Midland's Grande Stadium
    • Saginaw Boswell (8-3) vs. Aledo (10-0), 7:30 p.m. Friday, N. Richland Hills' Birdville Complex
    • Canutillo (8-3) vs. Canyon Randall (9-2), 4 p.m. Saturday, Odessa's Ratliff Stadium
    • Wichita Falls (6-5) vs. Everman (8-3), 7 p.m. Friday, Saginaw HS

    Region II, Bidistrict

    • Frisco 30, West Mesquite 23
    • Dallas Lincoln 30, Dallas Carter 13
    • Lucas Lovejoy 55, Hallsville 51
    • Ennis 62, Lindale 17
    • Mesquite Poteet 17, Frisco Wakeland 2
    • Dallas Wilson 47, Seagoville 10
    • Sulphur Springs 66, Denison 42
    • Whitehouse 50, Arlington Seguin 44

    Area

    • Frisco (8-3) vs. Dallas Lincoln (8-3), 9 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium
    • Lucas Lovejoy (8-3) vs. Ennis (11-0), 7:30 p.m. Friday, Waxahachie
    • Mesquite Poteet (10-1) vs. Dallas Wilson (10-1), 6 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium
    • Sulphur Springs (8-3) vs. Whitehouse (11-0), 7:30 p.m. Friday, Forney

    Region III, Bidistrict

    • Elgin 52, Waller 10
    • Crosby 49, Port Neches-Groves 28
    • Fort Bend Marshall 27, Houston North Forest 13
    • Rosenberg George Ranch 53, Baytown Goose Creek 31
    • Brenham 35, Georgetown East View 30
    • Dayton 42, Little Cypress-Mauriceville 16
    • Fort Bend Ridge Point 70, Houston Wheatley 12
    • Texas City 41, Rosenberg Terry 19

    Area

    • Elgin (11-0) vs. Crosby (10-1), 7:30 p.m. Friday, Huntsville's Bowers Stadium
    • Fort Bend Marshall (8-2) vs. Rosenberg George Ranch (11-0), 7:30 p.m. Friday, Sugar Land's Mercer Stadium
    • Brenham (10-1) vs. Dayton (7-4), TBD
    • Fort Bend Ridge Point (9-2) vs. Texas City (11-0), 7 p.m. Friday, Deer Park

    Region IV, Bidistrict

    • Cedar Park 64, Austin William Travis 7
    • Kerrville Tivy 58, SA Burbank 6
    • Port Lavaca Calhoun 36, Floresville 34
    • CC Flour Bluff 63, Mercedes 21
    • Austin Vandegrift 42, Austin Crockett 22
    • SA Alamo Heights 28, SA Lanier 7
    • CC Calallen 49, Castroville Medina Valley 6
    • Alice 28, Edcouch-Elsa 27, OT

    Area

    • Cedar Park (10-1) vs. Kerrville Tivy (7-4), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Farris Complex
    • Port Lavaca Calhoun (10-1) vs. CC Flour Bluff (10-1), 4 p.m. Saturday, San Antonio's Alamodome
    • Austin Vandegrift (9-2) vs. SA Alamo Heights (8-3), 7 p.m. Thursday, San Antonio's Alamodome
    • CC Calallen (10-0) vs. Alice (10-1), 7:30 p.m. Friday, Kingsville