News from around the state of Texas

2013 Texas High School Playoffs: Class 1A

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    TK

    CLASS 1A DIVISION I

    Region I, Bidistrict
     

    • Stratford, bye
    • Anson 59, Quanah 21
    • Seymour, bye
    • New Deal 56, Clarendon 21
    • Stamford, bye
    • Panhandle 48, Hale Center 42
    • Sundown, bye
    • Windthorst 20, Forsan 14

    Area

    • Stratford (10-0) vs. Anson (10-1), 4 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field
    • Seymour (9-1) vs. New Deal (10-1), 7 p.m. Friday, Abilene's Bulldog Stadium
    • Stamford (9-1) vs. Panhandle (8-3), 7:30 p.m. Friday, Post
    • Sundown (7-3) vs. Windthorst (6-5), 6:30 p.m. Thursday, Sweetwater

    Region II, Bidistrict

    • Goldthwaite, bye
    • Simms Bowie 22, Valley View 20
    • Lindsay, bye
    • De Leon 36, Cayuga 7
    • Italy, bye
    • Collinsville 44, Wolfe City 22
    • Quinlan Boles, bye
    • Hico 77, Kerens 30

    Area

    • Goldthwaite (6-4) vs. Simms Bowie (7-4), 7:30 p.m. Friday, Ferris
    • Lindsay (5-5) vs. De Leon (8-3), 7:30 p.m. Friday, Weatherford
    • Italy (6-4) vs. Collinsville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Bedford's Pennington Field
    • Quinlan Boles (9-1) vs. Hico (10-1), 7:30 p.m. Friday, Burleson

    Region III, Bidistrict

    • Price Carlisle, bye
    • Bosqueville 46, Iola 8
    • Hull-Daisetta, bye
    • Alto 37, Harleton 20
    • Pineland West Sabine, bye
    • Colmesneil 36, Axtell 34
    • Mart, bye
    • San Augustine 49, Joaquin 46

    Area

    • Price Carlisle (8-2) vs. Bosqueville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Mabank
    • Hull-Daisetta (4-6) vs. Alto (8-3), 7:30 p.m., Thursday, Lufkin
    • Pineland West Sabine (9-0) vs. Colmesneil (10-1), 7 p.m. Friday, Lufkin
    • Mart (7-3) vs. San Augustine (5-6), 7:30 p.m. Friday, Crockett

    Region IV, Bidistrict

    • Thorndale, bye
    • Kenedy 60, Ben Bolt 12
    • Ganado, bye
    • Brackett 49, Weimar 14
    • Mason, bye
    • Shiner 45, Santa Maria 14
    • La Villa, bye
    • Flatonia 31, Ozona 7

    Area

    • Thorndale (8-1) vs. Kenedy (5-4), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels High
    • Ganado (8-2) vs. Brackett (10-1), 7:30 p.m. Friday, site TBD
    • Mason (8-1) vs. Shiner (7-3), 7:30 p.m. Friday, Leander
    • La Villa (8-2) vs. Flatonia (8-2), 7:30 p.m. Friday, Taft

    CLASS 1A DIVISION II

    Region I, Bidistrict

    • Wellington, bye
    • Sudan 41, Crosbyton 36
    • Farwell, bye
    • Shamrock 42, Vega 14
    • Ralls, bye
    • Booker 67, Claude 0
    • Gruver, bye
    • Seagraves 70, Springlake-Earth 40

    Area

    • Wellington (9-0) vs. Sudan (7-4), 7 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium
    • Farwell (6-4) vs. Shamrock (7-3), 7:30 p.m. Thursday, Amarillo River Road
    • Ralls (9-2) vs. Booker (8-2), 7 p.m. Friday, Amarillo's Bivins Stadium
    • Gruver (10-0) vs. Seagraves (7-4), 7:30 p.m. Friday, Hereford

    Region II, Bidistrict

    • Iraan, bye
    • Munday 41, Roby 8
    • Albany, bye
    • McCamey 14, Christoval 6
    • San Angelo TLC, bye
    • Hamlin 47, Era 22
    • Muenster, bye
    • Wink 34, Eldorado 15

    Area

    • Iraan (10-0) vs. Munday (6-5), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium
    • Albany (10-0) vs. McCamey (4-7), 7:30 p.m. Friday, Colorado City
    • San Angelo TLC (9-0) vs. Hamlin (9-2), 1 p.m. Saturday, Clyde
    • Muenster (10-0) vs. Wink (8-3), 7:30 p.m. Friday, Tuscola

    Region III, Bidistrict

    • Hubbard, bye
    • Chilton 58, Mount Enterprise 14
    • Tenaha, bye
    • Frost 42, Overton 27
    • Maud, bye
    • Lovelady 27, Evadale 0
    • Bremond, bye
    • Detroit 21, Meridian 14

    Area

    • Hubbard (9-1) vs. Chilton (9-2), 7 p.m. Thursday, Mart
    • Tenaha (8-1) vs. Frost (6-5), 7:30 p.m. Friday, Lindale
    • Maud (8-2) vs. Lovelady (4-6), 7:30 p.m. Friday, West Rusk
    • Bremond (10-0) vs. Detroit (6-5), 7:30 p.m. Friday, Kemp

    Region IV, Bidistrict

    • Burton, bye
    • La Pryor 28, Rocksprings 20
    • Sabinal, bye
    • Bartlett 48, Woodsboro 28
    • Falls City, bye
    • D'Hanis 42, Charlotte 16
    • Bruni, bye
    • Milano 41, Runge 18

    Area

    • Burton (6-4) vs. La Pryor (7-4), 7:30 p.m. Friday, Boerne
    • Sabinal (9-1) vs. Bartlett (5-6), 7:30 p.m. Friday, Floresville
    • Falls City (10-0) vs. D'Hanis (6-5), 7:30 p.m. Friday, SA's South San Stadium
    • Bruni (9-1) vs. Milano (9-2), TBD