2012 UIL Realignment: Class 3A

Alignment change for the 2012-2014 seasons

View Comments ()
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    UIL realigns Class 3A

    The University Interscholastic League Class 3A football and basketball district alignments for the 2012-13 and 2013-14 seasons:

    REGION I

    District 1 -- Amarillo River Road, Borger, Dalhart, Pampa, Perryton.

    District 2 -- Andrews, Levelland, Lubbock Cooper, Lubbock Estacado, Seminole, Shallowater.

    District 3 -- Anthony, Clint, Clint Mountain View, Fabens, Fort Stockton, Pecos, x-Presidio.

    District 4 -- Abilene Wylie, Big Spring, Midland Greenwood, Monahans, Snyder, Sweetwater.

    District 5 -- Burkburnett, Graham, Iowa Park, Vernon, WF Hirschi.

    District 6 -- FW Diamond Hill-Jarvis, Kennedale, Lake Worth, Mineral Wells, River Oaks Castleberry, Springtown.

    District 7 -- Alvarado, Glen Rose, Hillsboro, Stephenville, Venus.

    District 8 -- Brownwood, Burnet, Gatesville, Lampasas, Liberty Hill, Llano.

    REGION II

    District 9 -- Bridgeport, Decatur, Gainesville, Krum, Sanger.

    District 10 -- Argyle, Aubrey, Carrollton Ranchview, Celina, Frisco Lone Star.

    District 11 -- Dallas Hutchins, Dallas Madison, Dallas Prime Prep Academy. Dallas Roosevelt, Ferris, x-Irving North Hills School.

    District 12 -- Anna, Bonham, Melissa, Nevada Community, Princeton.

    District 13 -- Atlanta, Paris, Paris North Lamar, Pittsburg, Texarkana Liberty-Eylau, Texarkana Pleasant Grove.

    District 14 -- Crandall, Emory Rains, Kaufman, Quinlan Ford, Wills Point.

    District 15 -- Athens, Brownsboro, Canton, Mabank, Mineola, Van.

    District 16 -- Bullard, Gilmer, Gladewater, Henderson, Kilgore, Longview Spring Hill, Tyler Chapel Hill.

    REGION III

    District 17 -- China Spring, Lorena, Robinson, Waco Connally, Waco La Vega, West.

    District 18 -- Caldwell, x-College Station, Madisonville, Navasota, Rockdale, Taylor.

    District 19 -- Fairfield, Groesbeck, Mexia, Palestine, Rusk.

    District 20 -- Carthage, Center, Diboll, Huntington, Jasper, x-Lufkin Hudson, x-Pollok Central.

    District 21 -- Bridge City, Buna, Hamshire-Fannett, Orangefield, Silsbee, Sour Lake Hardin-Jefferson, West Orange-Stark.

    District 22 -- Cleveland, Cleveland Tarkington, Coldspring-Oakhurst, Huffman Hargrave, Liberty, Shepherd, Splendora.

    District 23 -- Houston Furr, Houston Jones, Houston Kashmere, Houston Scarborough, Houston Sterling, Houston Washington, Houston Worthing, Houston Yates.

    District 24 -- x-Houston Kipp, Houston Kipp Sunnyside, La Marque, Stafford, Sweeny, West Columbia.

    REGION IV

    District 25 -- Bellville, Columbus, El Campo, Needville, Royal, Sealy, Wharton.

    District 26 -- Cuero, Giddings, Gonzales, La Grange, Smithville, Yoakum.

    District 27 -- Bandera, Boerne, Fischer Canyon Lake, Fredericksburg, Geronimo Navarro, Wimberley.

    District 28 -- La Vernia, Pleasanton, Poteet, x-SA Hawkins, SA Houston, Somerset.

    District 29 -- Carrizo Springs, Crystal City, Devine, Hondo, Lytle, Pearsall.

    District 30 -- CC West Oso, Ingleside, Orange Grove, Robstown, Rockport-Fulton, Sinton.

    District 31 -- Kingsville, Lyford, Raymondville, Rio Grande City Grulla, Zapata.

    District 32 -- Hidalgo Early College, La Feria, Port Isabel, Progreso, Rio Hondo.

    x-basketball only

    View all UIL Realignments: