2011 Class 5A High School Playoff Scores

2011 Class 5A High School Playoff Scores

View Comments (
)
|
Email
|
Print

    NEWSLETTERS

    AP
    2011 Class 5A High School Playoff Scores

    CLASS 5A
    DIVISION I
    Region I, Area
    Arlington Bowie 49, EP Franklin 24
    Southlake Carroll 40, Cedar Hill 7
    Arlington Martin 43, San Angelo Central 12
    Euless Trinity 28, Allen 21

    Regional
    Arlington Bowie (9-3) vs. Southlake Carroll (12-0), 5 p.m. Saturday, Bedford's Pennington Field
    Arlington Martin (11-1) vs. Euless Trinity (12-0), noon Saturday, Bedford's Pennington Field

    Region II, Area
    Dallas Skyline 41, DeSoto 31
    Klein Oak 38, Austin Westlake 28
    Mesquite 24, Garland 21, OT
    The Woodlands 21, Round Rock Westwood 14

    Regional
    Dallas Skyline (12-0) vs. Klein Oak (9-3), 7 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium
    Mesquite (7-5) vs. The Woodlands (11-1), 1 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

    Region III, Area
    Cypress Fairbanks 21, Katy Cinco Ranch 14
    Fort Bend Hightower 34, Galena Park North Shore 21
    Houston Lamar 35, Cypress Falls 34
    Pearland 47, Deer Park 7

    Regional
    Cypress Fairbanks (12-0) vs. Fort Bend Hightower (10-2), 1 p.m. Saturday, Houston's Tully Stadium
    Houston Lamar (10-2) vs. Pearland (10-2), 1 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium

    Region IV, Area
    Warren 42, SA Churchill 24
    Harlingen 37, Del Rio 34
    SA Madison 48, SA East Central 31
    Laredo United 24, San Benito 17

    Regional
    SA Warren (11-1) vs. Harlingen (12-0), time TBD Saturday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium
    SA Madison (8-4) vs. Laredo United (9-3), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium

    DIVISION II

    Region I, Area
    Abilene 35, EP Montwood 18
    Mansfield 48, Denton Guyer 24
    Abilene Cooper 21, Amarillo High 14
    Mansfield Timberview 27, Lewisville Marcus 21

    Regional
    Abilene (9-3) vs. Mansfield (11-1), time TBD Saturday, Abilene's Shotwell Stadium
    Abilene Cooper (9-3) vs. Mansfield Timberview (10-2), 6 p.m. Saturday, Abilene's Shotwell Stadium

    Region II, Area
    Longview 59, Garland Sachse 35
    Spring Dekaney 48, Pflugerville 10
    Garland Rowlett 48, Copperas Cove 38
    Spring Westfield 13, Leander 7

    Regional
    Longview (11-1) vs. Spring Dekaney (10-2), 2 p.m. Saturday, Corsicana
    Garland Rowlett (8-4) vs. Spring Westfield (9-3), 2 p.m. Saturday, Georgetown

    Region III, Area
    Katy 44, Cypress Woods 30
    La Porte 42, Fort Bend Bush 6
    Houston Memorial 27, Alief Taylor 7
    Port Arthur Memorial 38, League City Clear Springs 35

    Regional
    Katy (12-0) vs. La Porte (11-1), 6 p.m. Saturday, Houston's Tully Stadium
    Houston Memorial (9-3) vs. Port Arthur Memorial (11-1), 1 p.m. Saturday, Humble's Turner Stadium

    Region IV, Area
    Cibolo Steele 28, Northside Brandeis 6
    Laredo Alexander 35, Brownsville Pace 6
    SA Reagan 51, Northside O'Connor 14
    McAllen Memorial 28, Weslaco 14

    Regional
    Cibolo Steele (12-0) vs. Laredo Alexander (12-0), 7:30 p.m. Friday, Laredo's Student Activity Complex
    SA Reagan (11-1) vs. McAllen Memorial (12-0), 3 p.m. Saturday, McAllen